Is jouw zorgverzekering up-to-date? Tijdschrift.nl 1 R maa grai Speel eens toerist in je eigen huis Elke tijd kent zijn eigen ziektes. Honderd jaar geleden was tuberculose volksziekte nummer één en had nog niemand gehoord van rsi, ivf of burn-out. Is jouw zorgverzekering toegerust op de nieuwste maatschappelijke trends? Financieel journalist Irene van den Berg zoekt het uit. Sommige aanvullende verzekeringen vergoeden de kosten van een cursus mantelzorg Ervaar het zelf! Ga naar tijdschrift.nl/ADR Klusvrouw HiekeGrootendorst 8 Vruchtbaarheidsbehandelingen Mantelzorg [c3Sl-.fl NitmWt tijdschrift iotjtuotjd! Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: je huis Airbnb- proof maken. ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 GO Steeds meer stellen komen terecht bij de huisarts of gynaecoloog omdat ze een kindje willen maar een zwan gerschap uitblijft. Die toename in vruchtbaarheidsproblemen heeft te maken met de hogere leeftijd waarop - vooral hoog opgeleide - vrouwen moeder willen worden. Ook veroor zaakt het toenemende overgewicht onvruchtbaarheid. Het goede nieuws is dat de medische wetenschap steeds meer mogelijkheden biedt om stellen met een onvervulde kinderwens te helpen. De meeste in Nederland toegestane vruchtbaarheidsbehandelingen worden vergoed door de basisverzekering. Alleen zit daar bij ivf en icsi wel een limiet aan: maximaal drie behandelin gen. Bij ivf wordt een eicel bevrucht in het laboratorium en vervolgens teruggeplaatst in de baarmoeder. Icsi is een vorm van ivf, waarbij voor elke eicel slechts één zaad cel wordt gebruikt. Icsi wordt toe gepast als de kwaliteit van het zaad niet goed is. Als er meer dan drie ivf- of icsi-behandelingen nodig zijn, kun je hiervoor een aanvullende verzekering afsluiten. Zorgverzekeraar UMC heeft een aanvullende verzekering die de vierde poging vergoedt. Er bestaan ook polissen die nog meer pogingen betalen, maar daarvoor geldt een me dische acceptatie. Soms betekent dit dat je niet tot zo'n aanvullende verze kering wordt toegelaten als je eenmaal in een vruchtbaarheidstraject zit. Zorgeloos verzekerd Zo'n 4,5 miljoen Nederlan ders zorgen voor een zieke of gehandicapte dierbare. Vaak naast hun baan en gezin. Dat is lang niet altijd gemakkelijk. Het Sociaal en Cultureel Planbureau stelt dat een op de tien van de mantel- zorgers overbelast is. Mantel- zorgers kunnen ondersteu ning krijgen via hun ge meente, maar ook via de zorgverzekering. Sommige aanvullende ver zekeringen vergoeden de kosten van een mantelzorg cursus of het inschakelen van een mantelzorgmakelaar: iemand die de regeltaken overneemt. Ook zijn er aan vullende verzekeringen die vervangende zorg vergoeden als de mantelzorger ziek is of met vakantie wil. Dit wordt respijtzorg genoemd. Let wel: er zijn ook andere wegen om respijtzorg vergoed te krijgen, bijvoorbeeld via de Wet maat schappelijke ondersteuning of het per- soonsge- bonden budget. Het is dus niet altijd nodig om hiervoor een aan vullende zorgver zekering af te sluiten. FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80