Van kasplant naar topsporter M4 7 Acht jaar na haar herseninfarct is Lotte van den Berg succesvol als voedingsdeskundige en topsporter. Hoe kreeg ze dat voor elkaar? Piepen helpt je niet. Ik heb mezelf nooit slachtoffer gevoeld Sportgafme zelfvertrouwen, helemaal toen ik wedstrijden ging winnen Er knapte letterlijk iets in haar hoofd. 32 was ze toen ze een infarct kreeg in haar hersenstam, een vorm van kortsluiting op zo'n beetje de meest onmogelijke plek in je li chaam. Haar rechterzijde was in één klap buiten bedrijf. Artsen konden niet verklaren waarom zo'n jonge vrouw zo'n heftig infarct kreeg. Ze was iets te zwaar, rookte en hield van een drankje. Maar een infarct? Was het domme pech of iets an ders? „Wat er inhakte was dat ze geen prognose gaven over herstel", zegt Lotte van den Berg (40) uit Ooster beek daar nu over in de Crossfit Box in Arnhem, waar ze minstens drie keer per week traint. „Of- en op welke manier - mijn leven verder zou gaan, durfde niemand te zeggen." Dus nam ze het heft in eigen han den en gooide ze het roer drastisch om. Ze verdiepte zich in voeding en ging gewichtheffen. Vandaag de dag is ze Nederlands kampioen in de masterklasse 40-45 jaar. Afgelopen zomer behaalde ze de zilveren medaille op het EK in Boedapest in diezelfde klasse en tijdens het WK in Barcelona vocht ze zich naar een achtste plaats. Voor het NK Masters komende maart is ze favoriet. Naast haar werk in de reclassering geeft Van den Berg voedingsadvies en trainingen. Dit zijn haar levens lessen. i Wees eigenwijs „Ik ben tegen het advies van mijn artsen in niet naar een revalidatie- kliniek verhuisd, maar heb gekozen voor revalidatie in eigen omgeving. Ben jij weieens in zo'n kliniek ge weest? Het is zo verdrietig wat je daar ziet en meemaakt. Mijn man Glenn en ik hebben meteen een plan ge maakt: ik bleef thuis wonen. En nee, ik kreeg geen bed in de woonkamer. Glenn tilde me 's avonds weer naar boven. Hij kocht een hond, zodat ik er dagelijks uit moest. Je moet kiezen wat bij je past, zelfs - of misschien juist - op het moment dat alles uit je handen klettert." Kijk voorbij je verdriet „Alles was anders. Drie keer per week reed een busje voor, om me naar therapie te brengen. Daar zit je dan, tussen mensen die er soms erger aan toe zijn dan jij. Ook qua perspec tief op herstel. Zoals die jonge moe der, net bevallen en volledig verlamd. Op dat moment viel het kwartje. Ook omdat ik voorzichtige progressie bij mezelf zag. Piepen helpt je niet. Ik heb mezelf nooit slachtoffer gevoeld. Je moet je kansen grijpen, het beste eruit halen." Je kunt meer dan je denkt drinken en fout eten. Alles tegelijk. De arts waarschuwde: raak daar niet gestrest van, want stress is minstens zo gevaarlijk. In het begin lukte niets. Lopen, praten, schrijven, simpele handelingen met één been en één arm die niet wilden. Dat maakte me woest. Ik moest alles opnieuw leren, stak een stok in mijn broekspijp om dat onwillige been mee te trekken. Twee stapjes vooruit, eentje terug. Wat ik leerde is dat je invloed hebt op herstel, op fitter worden. Je kunt meer dan je denkt." Daag jezelf uit „Ik ben begonnen met gewicht heffen. Daarin draait alles om de combinatie van techniek, mentale en fysieke kracht. Sport gaf me zelf vertrouwen, helemaal toen ik wed strijden ging winnen. Hoe leuk is het te laten zien wat je kunt, dat je op deze leeftijd nog zo kunt presteren? Ik ondervond hoe belangrijk goede voeding is, dus ben ik ook gaan stu deren: sportvoedingsleer. Ik mag tegenwoordig lesgeven. Wie had dat bedacht, acht jaar geleden?" Erken datje een ander mens bent „Het gaat zo goed dat ik soms ver geet wat er is gebeurd. Een trauma kan een ander mens van je maken, nieuwe inzichten geven. Besef ook dat het niet altijd méér en beter hoeft. Ik ben intens gelukkig met mijn gezin. Glenn moest, net na mijn infarct, een vragenlijst invullen. Of hij me anders vond, in reacties en ge drag. Hij vulde overal 'nee' in. Ik was nog steeds de Lotte die hij zo goed kende. Als je hem nu vraagt zo'n lijstje in te vullen, is 't overal 'ja'. Vroeger had ik een kort lontje, zegt hij, tegenwoordig niet meer. Ik lig om 20.00 uur 's avonds in bed, nog eerder dan de kinderen. Spontaan uitgaan kan niet meer. Vroeger was ik sociaal, nu naar binnen gericht. Mijn infarct heeft me vriendschap pen gekost, maar ook veel opgeleverd. Ik heb twee levens: een voor het infarct, een erna. Maar mijn tweede leven nu is niet minder vol dan het eerste." GO ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 Lotte van den Berg leed, vocht en overwon SANDRA VAN MAANEN Lotte van den Berg kon niets na haar her seninfarct. Nu geeft ze voedingsadviezen en is ze Nederlands kampioen gewichtheffen. FOTO PAUL RAPP b „Ik ben direct gestopt met roken,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79