Robbert Dijkgraaf Dit zegt de wetenschap Verkoudheidsvirussen zijn nogal veranderlijke typetjes t' Eureka!Wiskunde helpt bij kiezen Enige remedie: handen wassen en niet telkens je neus of ogen aanraken 23 schap. Neem genmanipulatie. We trap pen daarbij op de rem, maar we hebben ook de verantwoordelijkheid om zo veel mogelijk mensen goed te voeden. Met betere en grotere oogsten. Dan mag je de vraag stellen: zijn we soms niet te bang?" „In Nederland maken we vaak twee fou ten: we maken ons of te klein, of te groot. Maar in de wetenschap spelen we wel degelijk een vooraanstaande rol. Neem Ben Feringa, te gast in het tweede col lege. Deze Nobelprijswinnaar is op het gebied van nanotecimologie leidend in de wereld." „Wat ik charmant vind, is dat je er inder daad niet alleen over kunt vertellen, maar dat je het ook op een wervelende manier kunt laten zien. De wetenschap pers beleefden er net zo veel plezier aan als ik. Zo stond Hans Clevers midden tussen de stamcellen van zijn dna-on- derzoek. 'Ik sta in mijn eigen onder werp', zei hij dolenthousiast. Dat kan al leen op televisie." „Er is in vijftig jaar tijd ongelooflijk veel gebeurd, maar nu staan we op het punt dat het pas echt spannend wordt. We moeten eraan wennen dat de weten schap een atelier wordt waarin nieuwe, baanbrekende technologie wordt ont wikkeld. We gaan bijvoorbeeld snel me ten hoe het met ons gaat. Met technolo gie die naadloos in ons leven is ingepast. We hebben al vullingen in onze tanden, een gehoorapparaat, maar niemand wil een chip in zijn hoofd. Toch zullen we daar ook gemakkelijker mee omgaan. Apparaten worden slim, gaan met elkaar praten, zelfstandig communiceren. Het wordt een vrolijke beestenboel van slimme apparaten. Jongere generaties weten dat prima te waarderen." „Voor mij waren de colleges een wake- upcall. De toekomst die we schetsen be staat al voor een deel. Die constatering gaf me hetzelfde gevoel als toen ik mijn eer ste e-mail verstuurde. Ondanks de lauwe reactie van anderen. Dat was volgens hen iets voor een natuurkundige. 'Je kunt toch ook gewoon bellen?' Kijk nu eens, hoe veel e-mails elke dag worden verstuurd. Ik ben heel trots op de colleges en op de kans om die bij de publieke om roep te presenteren." Het is bijna winter en dus worden we massaal verkouden. Waarom is er eigenlijk nog geen vaccin tegen verkoudheid? Hatsjoe! Het verkoudheidsseizoen is weer aangebroken en dat bete kent keelpijn, snotteren en veel zakdoeken. Kinderen zijn gemid deld acht tot twaalf keer per jaar verkouden. Volwassenen veel minder, gemiddeld twee a drie keer. De klachten verdwijnen doorgaans vanzelf. Verkoudheid is niet één virus, zo als vaak gedacht wordt. Het zijn ruim tweehonderd virussen die ons laten hoesten en proesten. De voornaamste boosdoener is het rhinovirus, dat verantwoordelijk is voor de helft van alle infecties. Ook van het rhinovirus bestaan er meer dan honderd varianten, zo geheten serotypes. „En dat maakt het ingewikkeld om een vaccin te ontwikkelen dat al die verschil lende stammen kan bestrijden", vertelt Anke Huckriede, hoogle raar vaccinologie aan de Rijksuni versiteit Groningen. Wat het extra moeilijk maakt, is dat verkoudheidsvirussen con stant van gedaante wisselen. Tij dens het replicatieproces - het proces van virusvermenigvuldi ging - ontstaan mutaties, waar door het virus telkens een tikje verandert en dus lastig te bestrij den is. „Een verkoudheidsvirus evolueert in ons lichaam en van gastheer tot gastheer", legt Huckriede uit. „De buurman die je hebt aangestoken heeft daardoor wellicht al een andere variant on der de leden." Toch worden in laboratoria over de hele wereld verwoede pogingen gedaan een vaccin te ontwikkelen. In het verleden werd geëxperi menteerd met een cocktail van vi russen, maar daar bleek ons im muunsysteem slecht op te reage ren. „Tegenwoordig worden vac cins gemaakt die alleen bepaalde eiwitten van de verschillende vi russen bevatten", vertelt Huck riede. „De eerste experimenten zijn veelbelovend, maar het is nog de vraag of het resulteert in een bruikbaar vaccin." Voorlopig blijft het dus nog even wachten op een oplossing. Is er dan niets dat een verkoudheid kan voorkomen? „Gezond leven en goed voor jezelf zorgen, maar ver der niet veel", zegt Huckriede. „Virussen zijn ongelofelijk klein en dringen op allerlei manieren ons lichaam binnen. Eén van de weinige dingen die je kunt doen is geregeld handen wassen en niet telkens je neus of ogen aanraken." Als je verkouden bent, heb je vooral last van hoofd, neus en keel. Hoe komt dat eigenlijk? Verkoud heidsvirussen infecteren met name het bovenste deel van de luchtwegen, zegt Huckriede. Ze geven de voorkeur aan lage tempe raturen, zodat het replicatieproces beter verloopt. In ons lichaam heerst een temperatuur van circa 37 graden, maar in de bovenste luchtwegen is dat circa 33 graden. Die voorkeur voor lagere tempera turen,verklaart mogelijk ook waarom we in de winter vaker verkouden zijn. „In koude en droge lucht kunnen virussen zich langer handhaven, blijven ze lan ger infectieus en zijn ze dus langer in staat mensen ziek te maken." Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Tim Baarslag (35), onderzoeker bij het Centrum Wiskunde Informatica. „Een algoritme kun je het beste vergelijken met een kookrecept. Bijvoorbeeld voor tomatensoep: de tomaten, ui en vermicelli vormen het uitgangspunt en na een aantal voorge schreven stappen heb je de soep. Ik heb een algo ritme ontwikkeld om te helpen bij moeilijke be slissingen, zoals een sala risonderhandeling of een bod op een huis. Bij welk bod moet je wachten en wanneer moet je een deal accepteren? Tijdens mijn promotie was ik al met dit soort vragen bezig en bij wis kundigen stopt die ge dachtegang nooit. Op de universiteit, maar ook tij dens het fietsen en onder de douche was ik aan het denken, puzzelen en schuurde het. Ik weet nog exact wan neer het kwartje viel. Ik was aan het praten met een promovendus. Hij vertelde een legende over een Chinese keizer die giften kreeg aangeboden en niet wist hoe te kiezen uit alle weelde. Dat is het ontbrekende puzzelstukje, wist ik met een, en zo moet ik er ook over nadenken. Het gaat om de juiste balans tussen exploratie en exploitatie: hij moet niet te vroeg ja zeggen, maar als hij te lang wacht is de beste op tie al gevlogen. Verrassend genoeg kun nen simpele regels heel goed werken bij zulke in gewikkelde beslissingen. Zoals de 37 procent-regel. Wijs de eerste 37 procent af en kies daarna de eerste optie waar je het beste ge voel bij hebt. Stel dat je kan kiezen uit vijf opties; wijs dan standaard de eer ste twee af, kies de derde alleen als die beter is dan de eerste twee, en anders optie vier of vijf. Mijn algoritme heb ik ge bruikt bij het kopen van mijn huis en gaf mij ad vies voor het optimale bod. Met succes. Als star ter woon ik nu geweldig in Amsterdam-Oost." -Jim Jansen GO ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 Aan de namen van alle wetenschap pers te zien spelen Nederlanders in ternationaal aardig mee. Bij colleges op televisie bieden tech nische snufjes natuurlijk extra moge lijkheden. Om welke baanbrekende weten schappelijke ontwikkelingen zit u zich te verkneukelen? Zo te horen blijft het niet bij deze drie colleges. i De drie colleges van DWDD Uni- versity 'De Toe komst' worden uitgezonden op 2, 9 en 16 ja nuari 2019 om 20.30 uur bij BNNVara op NP01. Kijk op de site bij /wetenschap FOTOSHUTTERSTOCK KAJ VAN ARKEL u. Ook een vraag? wetenschap@persgroep.nl Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NGWSCiBfltiSt en met J vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71