Een blik in de toekomst met Voor boeiende colleges over grootse wetenschappelijke ontwikkelingen kom je snel uit bij één naam: Robbert Dijkgraaf. Volgende maand laat hij ons op NP01 kennismaken met 'De Toekomst'. 22 Hoe ziet ons leven er straks uit? Kunnen we een verbeterde versie van onszelf pro duceren, alles maken wat we zelf willen? Als we niet uitkijken, bepalen computers dan straks ons hele leven? Het zijn brandende vragen over een wereld die nooit een stilstaande vijver is: de wetenschap. Natuurkundige Robbert Dijkgraaf (58), hoogleraar aan de Univer siteit van Amsterdam en directeur van het Institute for Advanced Study (IAS) in Princeton (VS), behandelt in zijn tv- colleges over Leven, Technologie en In formatie een toekomst die er al is. Niet in de huiskamers, maar in laboratoria en universiteiten. „De ontwikkelingen in de wetenschap stapelen zich met steeds grotere snel heid op", signaleert hij. „Vijftig jaar gele den, in 1969, begon internet, werd de code van dna ontdekt. Ik keek als jon getje van 9 naar de maanlanding. Het was fascinerend. Er werd gewerkt met grote computers. Nu zit al die techniek letterlijk in onze binnenzak. De nieuwe techniek van morgen en overmorgen zit over 25 jaar al in diezelfde binnenzak. We zitten aan het begin van een lawine, de eerste sneeuwvlokjes vallen al." Dijkgraaf wijst erop dat hij bij de op names zelfs al werd ingehaald door nieuwe ontwikkelingen. Twee dagen na het college 'Leven' brak wereldwijd de discussie los over de verrichtingen van de Chinese arts He Jiankui, die het dna van een baby zou hebben gemanipu leerd om haar restistent te maken tegen hiv. „Zo snel kan het gaan", aldus de we tenschapper. Zijn drie colleges gaan over de kleine bouwstenen van nu. Over dna, over bits, over algoritmen. „De wetenschap gaat daar nu pas echt mee bouwen. Alle tech nieken gaan zich met elkaar vermengen. De techniek omarmt het leven." „Daar is geen eenduidig antwoord op. Een hoop dingen gebeuren gewoon, of je wilt of niet. Nederlanders maken zich bijvoorbeeld zorgen over hun privacy, maar we zullen het toch moeten heb ben over biomedische data. Met een antwoord op de vraag: wat doen we daarmee? Het draait erom welke maatschappij we willen zijn. Ons leven wordt al door veel tech niek bepaald. Kijk naar je smart- phone. Mijn vrees is wel dat al die kleine technologie ons gaat regeren, overal en nergens, zonder dat we het in de gaten hebben. Dat is een reëel risico. Maar aan de andere kant wil je een ge zond en welvarend leven." „De onderzoekers in mijn colleges staan in het veld. Het zijn spelers die zich be wust zijn van hun verantwoordelijk heid. Maar er is het gevoel dat het zo'n vaart niet loopt. Machines nemen de we reld niet over. De wetenschappers con centreren zich op verbeteringen. Zoals de computerspecialist Max Welling. Hij hamert erop dat je met kunstmatige in telligentie allerlei zaken veel beter kunt regelen. Met bijvoorbeeld slimmere technologie in het verkeer. De experts hebben een nuch tere kijk. Maar ze worste len wel met een dubbele bood- ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 GO A Een beestenboel van slimme apparaten HANS VAN ZON Er zullen niet alleen hoogtepunten zijn, er dreigen ook gevaren, valkui- ken. Hoe ver mag je als wetenschap per gaan? U sluit elk college af met een talk show met Nederlandse topweten- schappers over het behandelde thema. Zijn zij zich bewust van hun verantwoordelijkheid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70