OZCAN AKYOL Vraagtekens bij ongeldig verklaren vmbo-examens 6 Auping Plaza Poortvliet I C IQ Column De Onderwijsraad publi ceerde gisteren alvast een aantal bevindingen uit een nieuw onderzoek: door sectoren en schoolsoorten van elkaar af te bakenen, faciliteert ons systeem maatschappelijke verzuiling. Ie dereen in zijn eigen isolement. Hierdoor komen 'jongeren uit ver schillende sociale groepen elkaar niet meer vanzelfsprekend tegen'. Het gevolg laat zich raden: er ontstaat steeds meer segregatie in ons land, wat in de praktijk be helst dat een toenemend aantal burgers zich terugtrekt in eigen clubjes, waar iedereen dezelfde ideeën en opvattingen heeft. Als afstammeling van een gese gregeerde groep - een alloch toon in de arbeidersklasse - be vreemdt het me dat we het pro bleem van bijvoorbeeld culturele afzondering niet tackelen, maar kennelijk in stand houden, zodat het zelfs kan groeien. Wat mij als persoon heeft ver rijkt, is dat ik op een zeker mo ment van mijn leven, dankzij het lezen van boeken en via een om weg in het onderwijs, alsnog in aanraking kwam met mensen die totaal anders waren opgevoed dan ik. Die kruisbestuiving van tradi ties, gedachten, normen en waar den zorgde ervoor dat ik me als mens kon ontwikkelen. Wie meer kennis heeft, wordt vanzelf wijzer - in de meeste gevallen. Dat er angst voor het onbekende bestaat, in alle lagen van de sa menleving, behoeft geen uitleg, maar vooringenomen denkbeel den verdwijnen sneller als iemand uit zijn eigen vertrouwde omge ving wordt gerukt. Een voorbeeld dat banaal klinkt en toch veelzeggend is: in onze buurt snapte niemand dat 'de Hollanders' rauwe vis aten. Totdat mijn vader, op aandrin gen van een fabrieks- vriend, maatjesha ring op de markt had gekocht en die meenam naar onze straat. Na enige aarzeling begonnen de Turkse mannen te eten, een vrijdags ritueel was geboren. Er zal altijd een verschil tussen de bewoners van ons land bestaan - vooral op sociaal-economisch ni veau. We moeten niet naïef zijn door te denken dat we die onge lijkheden kunnen wegpoetsen. Het is echter kwalijk als het on derwijs vernauwing van het we reldbeeld cultiveert. De 'sociale verbanden', zoals Henriëtte Maassen van den Brink, voorzitter van de Onderwijsraad ze noemt, zijn belangrijk en voor komen dat er scheuringen in de maatschappij ontstaan. Vermen ging op scholen is daarom essenti eel. Daarmee worden jongens en meisjes alvast voorbereid op hun toekomst in de grotemensenwe reld, waar de problemen urgenter zijn dan het oplossen van een staartdeling. Wie meer kennis heeft, wordt vanzelf wijzer - in de meeste gevallen De Onderwijsinspectie en het ministerie van Onderwijs had den kunnen besluiten om de di ploma-uitreiking te verplaatsen. Nu trokken ze eind juni aan de noodrem, omdat de uitreiking voor de deur stond. Als de leerlin gen hun diploma's eenmaal had den, konden die namelijk niet meer ongeldig worden verklaard. Onrust Die overhaaste ingreep leidde tot grote onrust onder leerlingen en ouders. Zij dachten dat alle 353 vmbo'ers die zomer hun hele exa men moesten overdoen. Een week later bleek dat ze al leen een deel van de schoolexa mens moesten inhalen; toetsen die ze eigenlijk hadden moeten maken vóórdat ze aan hun exa mens in mei mochten beginnen. Gezamenlijk misten ze honder den toetsresultaten. In een onder zoek stelt de Auditdienst Rijk (ADR) dat de inspectie eerst had kunnen onderzoeken welke toetsresultaten de leerlingen mis ten als de diploma-uitreiking was uitgesteld. Dat het zo ver heeft kunnen ko men, verbaast de ADR. De On derwijsinspectie voerde al sinds augustus 2015 onderzoeken uit bij de scholen van VMBO Maas tricht. Ook kreeg de inspectie re latief veel signalen binnen van t De overhaaste ingreep leidde tot veel onrust ouders over problemen in het on derwij s, maar vooral over veel les uitval. De inspectie belooft signalen zoals overmatige lesuitval voort aan serieuzer te nemen en ouders die zulke waarschuwingen doen, duidelijker te maken hoe de in spectie daarmee omgaat. Boven dien houdt de toezichthouder voortaan weer scherper in de ga ten hoe het staat met de school examens, het onderdeel van het eindexamen dat scholen zelf voor hun rekening nemen. Woonboulevard Poortvliet, Paasdijkweg 33 1^ Geniet daarnaast van nog meer voordeel in onze winkel zaterdag 15 december 2018 PC @OzcanAkyol Isolement De examens van 353 leerlin gen van VMBO Maastricht had den afgelopen juni niet per se ongeldig verklaard hoeven worden. De Auditdienst Rijk stelt vraagtekens na onder zoek. Ellen van Gaaien Den Haag/Maastricht Kijk op auping.nl/plaza voor de openingstijden of maak een afspraak. plaza Winter *Kijk voor meer informatie over de actie op auping.nl/actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6