Sluiter komt eerst de mens, dan de tennisser 21 'Ik geniet zo van Kiki. Zij doet het nu zoals ik het had moeten doen' 'Goed is voor haar normaal, oké is slecht, en matig is helemaal kut' bal met 190 kilometer per uur, dat zijn services die ze nooit krijgt. En ik weet precies wat ze gaat doen, al gaat ze me op dat vlak ook steeds meer verrassen. Het zal spannend worden." Of Bertens de vraag met net zo veel vertrouwen zou beantwoor den? „Nee. Misschien zegt ze: la ten we in april op gravel (haar fa voriete ondergrond, red.) spelen, haha." In dit laatste antwoord zit veel verscholen. Bertens mag het jaar van haar leven getennist hebben, met prachtige toernooizeges en als beloning deelname aan het prestigieuze eindejaarstoernooi in Singapore, haar zelfvertrouwen blijft broos. Het gaat in elk geval beter. „Ik probeer haar wel eens gek te ma ken, voor de training. 'Ik heb zó veel zin vandaag', zeg ik dan. Als ik dan vier punten goed raak, zie ik haar gezicht al - ik ga het nooit redden. Tegenwoordig kan dat, maar anderhalfjaar geleden moest ik uitkijken dat ik niet te veel potjes won." Hij waakt er voor om te veel na druk te leggen op die onzeker heid. Er was juist zo veel vooruit gang, dit jaar. Het was leuk, die 34 weken samen op tour. Sluiter ver telt over de tikken die Bertens - hij noemt haar liefkozend Kiek, zoals zijn vriendin Fatima Mo- reira de Melo Faat heet - ook dit jaar kreeg, ondanks al het succes. „Daar ging ze to-taal anders mee om dan in 2017. Anderhalfjaar ge leden moest ik zwaar aan damage control doen. Maar ze heeft de knop omgezet." Sluiter krijgt volop lof voor de manier waarop hij zijn pupil be geleidt. Hij is een van de kandida ten om komende woensdag bij het Sportgala van NOC*NSF uit geroepen te worden tot coach van het jaar. „Het is coach-pupil." „Ja. De band is heel intens. Maar het is niet zo dat als we drie we ken thuis zijn denken: goh, we moeten bij elkaar eten. Ik kom ook niet op haar verjaardag. Onder haar huwelijk kom ik straks niet uit, dat zou ik ook niet willen." «Uil „Ja, dat wel. Ik wil het beste voor haar tennis, maar in eerste instan tie het beste voor haar als mens. Dat is bij Kiek ontzettend verwe ven. Haar vriend (fysiektrainer en sparringpartner Remko de Rijke, red.) reist vaak mee. Ik geef het je te doen, met je partner, in een omgeving met zo veel druk. Daar probeer ik de rust te bewaren, ook als er wrijving is binnen de rela tie. Dan ben ik een soort thera peut. We hebben van begin af aan gezegd: jullie relatie is het belang rijkste. Tennis mag daar geen de bet aan zijn." „O ja, zonder twijfel. Dat is niet zo moeilijk, haha. Nee, zonder gek kigheid, ik heb het als speler prima gedaan, maar heb ook zo veel steken laten vallen. Ik trainde hard, maar dan maakte dat ham burgertje 's avonds ook niet uit. Masseren? Eens in de twee weken, want daar had ik een hekel aan. Wat dat betreft geniet ik zo van Kiki. Zij doet het nu zoals ik het had moeten doen." „Euhm... nee. Ik gun mezelf wei nig rust. Ik ben met persaanvra- gen bezig, met volgende week. Het houdt nooit op. Maar ik heb zo'n gevoel van: het is eindig. Ik moet er alles uithalen. Misschien komt dat wel door het einde van mijn eigen tennisloopbaan. Die kon ik niet goed afsluiten, door wat er gebeurd is." Sluiter doelt op de depressies die hem teisterden. Rond 2008 overleden zijn 4-jarig nichtje, zijn opa en zijn oma. Het was te veel. Hij stopte als tennisser, begon weer, maar wist de demonen niet te verdrijven. Vaak zat hij thuis, met de gordijnen dicht, tevergeefs zoekend naar rust, naar antwoor den. In 2014 stortte hij in elkaar, pas toen ging hij echt met zichzelf (en een psycholoog) aan de slag. „Ik heb geleerd signalen te her kennen. Als ik zonder reden cha grijnig word tegen mensen, weet ik dat ik tijd voor mezelf nodig heb. Dan dreigt het systeem over te lopen. Dan moet ik een eindje wandelen, of Faat even bellen, of een boekie pakken, of een afleve ring van River Monsters kijken. Het gebeurt niet heel vaak hoor." Ook dit jaar maakte Sluiter privé moeilijke momenten mee. Zijn moeder werd geopereerd aan borstkanker. Was hij niet bang dat dat iets soortgelijks in gang zou zetten? „Ja, jawel, alleen... het is onvergelijkbaar. Dat met mijn moeder is megaheftig, maar we kregen wel te horen dat het goed te opereren was. Met mijn nichtje, dat was meteen klaar. Ik zie het ook als een test. Toen ik depressief was, kon niks me ene tyfus interesseren. Maar je kunt dingen zo belangrijk maken als je wilt. In het licht van de wereld slaat het natuurlijk helemaal ner gens op, maar het tennis van Kiki is nu superbelangrijk voor haar, voor ons. Het gaat er om dat je er al je energie in kunt stoppen, maar dat je tegelijk ook ergens te rug kan schakelen. Dat je ook kunt denken: zo'n big deal is het niet. Die balans heb ik weer." Zijn kennismaking met de scha duwkanten van het menselijk brein vormden hem ook als coach. Naast tenniscoach en ballenraper is hij voor Bertens vooral ook een psycholoog. Voetbalcoach zou hij waarschijnlijk niet kunnen zijn. „Ik denk wel eens: fuck, wat heftig voor die coaches. Die gasten kun nen nooit weten wat er allemaal speelt. Tuurlijk, als Sjakie z'n best niet doet, komt Henkie erin. Maar je hebt geen verdieping in de per soon. Je moet de geschiedenis van de persoon kennen, hoe haar moeder en vader zijn, haar zusjes. Want die dynamieken komen te rug. Als je die puzzel oplost, kom je tot de beste benadering. Dat vind ik hartstikke leuk. Ik heb de neiging mezelf erin te verliezen. Maar ik weet wel bijna honderd procent zeker dat ik met de juiste teksten kom." „Ja, al heb ik er niet veel boeken over gelezen. Veel gaat op gevoel. Dan spelen we een bordspelletje en gaat er bij Kiki iets mis. Als zij dan zegt 'oh, gaan we weer', weet ik dat ze in een wedstrijd het zelfde denkt. Dus ook in dat spel letje zorg ik dat zij denkt: waarom zeg ik dit nu? Dan ontstaan er ge sprekken. Als ze dat beseft, kan ze er wat aan doen. Het doel is dat ze een sterker, stabieler persoon wordt. Dan wordt ze ook een ster kere, stabielere tennisster." Hoewel de groei onmiskenbaar is, een open boek zal ze nooit zijn: aan interviews heeft ze een 'ty fushekel', om in Sluiters vocabu laire te blijven. Iedereen ziet dat ze soms worstelt, dat ze soms huilt. Maar waar dat precies van daan komt? Dat weten maar wei nig mensen. „Ze zou nog meer oumership mogen tonen, dat ben ik met je eens. Zo van: hier ben ik, dit is mijn verhaal. Maar het is aan haar. Het is voor mij megabelangrijk dat zij weet waar het vandaan komt. Dan kan ze het een plek ge ven. Bij Kiki is het belangrijk dat ze blijft praten. Dat doet ze niet graag naar jullie toe, al gaat dat wel beter. Naar mij toe doet ze het al veel beter en naar haar vriendje toe helemaal." „Ze is nu gelukkig met wie ze is. Dat is het belangrijkste. Dat bete kent niet dat het niet beter kan. Tijdens trainingen is het niveau soms zo bizar hoog. Dan denk ik: fack, het moet toch lekker zijn om zó te kunnen tennissen. Maar voor haar voelt dat nooit zo. Goed is normaal, oké is slecht, en matig is helemaal kut." „Ik heb na afloop van dit seizoen tegen haar gezegd dat ik nooit eer der dat gevoel had, maar nu wel. Er gaan trainingen voorbij dat ik niks hoef te zeggen." „Dat ze dat gevoel ook een beetje kreeg, maar dat ze het toch wel fijn vond als ik nog effe door ging." GO ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 Hoe zou je jullie band omschrijven? Dat is puur zakelijk. Als je al die jaren samenwerkt, ken je haar zo goed. Dan vraag je toch ook naar privézaken? s ■imaiiiv lMRJ BïïauaaHij Ben je als coach beter dan als speler? Geniet je nu ook meer dan als speler? Je noemde je mentale gesteld heid toen 'een wankel even wicht'. Hoe is dat nu? Overleg tussen coach en pupil. „Bij Kiki is het belangrijk dat ze blijft praten." FOTO KOEN SUYK/ANP Psychologen hebben een oplei ding, herkennen denkpatronen. Ben je op zo'n manier bezig met Bertens? Is ze wel gelukkig? Denk je dat ze zonder jou kan? Wat zei zij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69