Ik heb geleefd 'Nu weet ik dat vaderschap de mooiste baan van de wereld is' iMSifiMpi 19 'Nu gaat hetgoed, maar dat kan morgen anders zijn' 'Het gedrag van de teamchef wordt ervaren als grillig en weinig empathisch' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Onno Pel (38) is aan zijn derde bucketlist toe. Zijn eerste maakte hij vier jaar geleden, toen hij net had gehoord dat hij lijdt aan een dodelijke longziekte. Boven aan de lijst stond een rondreis door het westen van de VS, in een Ford Mustang, langs de kust naar de waan zinnige nationale parken. Die reis maakte hij met zijn vrouw in 2015. En jazeker, hij huurde een Mustang. „Uiteindelijk heb ik hem zelfs ge kocht." Op zijn to-dolijst stond ook 'we reldrestaurants bezoeken'. De hore caondernemer heeft een passie voor koken. „Het voordeel van ziek zijn is dat je in je mail aan zo'n restaurant kunt schrijven dat je tijd beperkt is. Dat is ook echt zo, maar het helpt bij het reserveren van een tafel. Ik ben nog door geen enkel restaurant afge wezen." Zo vloog hij naar San Sebastian om aan te schuiven in het wereldbe roemde sterrenrestaurant van de fa milie Arzak. „Je kunt natuurlijk dui zend excuses bedenken om zoiets niet te doen: je bent onmisbaar op je werk, het is idioot om voor een eten tje helemaal naar Spanje te vliegen... Maar je kunt ook gewoon gaan." Onno Pel staat samen met zijn compagnon aan het hoofd van de Ne derlandse keten Charme Hotels. Elke van de negentien vestigingen heeft zijn eigen restaurant met een eigen kaart. Sinds hij ziek is, speelt eten een nog grotere rol in zijn leven dan voor heen. „Zout en suiker zijn heel slecht voor mij, omdat ze vocht vasthouden. Vocht is een belasting voor mijn hart." De progressieve ziekte van Onno, Pulmonale Hypertensie (PH), is een zeldzame. Vier jaar geleden ging hij naar de dokter met vermoeidheids klachten. Te hard gewerkt, dacht hij zelf. „Het was 22 oktober 2014, ik weet het nog precies. De dokter had een hartfilmpje laten maken en zou me bellen met de uitslag. Ik stond in de keuken, mijn zoontje van een half jaar lag in de box en mijn vader zat in een stoel. De telefoon ging en de dok ter zei dat ik mijn koffer moest pak ken, omdat ik direct zou worden op genomen op de spoedeisende hart- hulp." Zijn rechterhartkamer was vier keer groter dan normaal, de kans op een hartaanval was groot. „Nou, dan stort je wereld wel in." In het VUMC werd de diagnose PH gesteld. De bloeddruk in zijn long slagader is te hoog en uiteindelijk zal zijn hart het begeven. Direct begon hij aan zijn eerste bucketlist. Wat wilde hij nog doen? Een einddatum kreeg hij niet van de dokters, en zal hij ook niet krijgen. Misschien haalt hij de volgende kerst niet, misschien heeft hij nog tien jaar. Die onzeker heid maakte hem en zijn vrouw vooral in het begin knettergek. „Maar ik ben de laatste tijd extreem stabiel, daar ben ik dankbaar voor." Afgelopen weekend tuigde hij met zijn gezin in Blaricum de kerstboom op. Een enorme spar met neptaartjes, muffins en zuurstokken als kerstbal len. Al die zoetigheid eet hij niet meer. Op dit moment werkt hij aan een kookboek voor mensen die net als hij proberen zo min mogelijk sui kers, zout en zuivel tot zich te nemen. Via de stichting SIC Cfk wam hij in contact met lotgenoot Chermaine van Weelderen, die alles weet van voeding. Het boek maken ze samen, de opbrengst gaat naar onderzoek naar PH. „We willen laten zien dat je lekker kunt koken, maar mensen er ook van bewust maken hoeveel zout en sui ker overal in zit. Ik ben echt ge schrokken van de hoeveelheid suiker in barbecuesauzen-wij hebben nu een eigen sauzenlijn." Ook diabetespatiënten hebben baat bij de recepten, en als het aan Onno ligt eigenlijk iedereen. Elke kok droomt stiekem van een eigen kook boek, zegt hij. Dankzij zijn ziekte ligt zijn droom vanaf april in de winkel. Koken is voor Onno Pel een manier van controle houden, waar hij zijn ziekte totaal niet in de hand heeft. „Nu gaat het goed, maar dat kan mor gen anders zijn." Dankzij medicijnen heeft hij veel meer energie dan voor de diagnose. Hij voelt zich herboren. Omdat fysieke inspanning slecht is voor zijn lichaam, is hij veel thuis. „Ik weet nu dat het vaderschap de mooiste baan van de wereld is. Ik maak alle be langrijke momenten in het leven van mijn zoontje mee. De eerste zwemles, de eerste schooldag. Was ik niet ziek geworden, dan had ik dit allemaal ge mist." Een bruiloftsfeest, dat er vijf jaar geleden bij was ingeschoten, stond ook op zijn bucketlist. Deze zomer vierde hij de liefde voor zijn vrouw met familie en vrienden in Italië. Tel kens als hij bovenaan zijn bucketlist iets wegstreept, komt er onderaan iets bij. In 2019 gaat hun zoontje voor het eerst mee naar Las Vegas. „We zijn er al vaak geweest. We reizen door naar Hawaii, ik wil Pearl Harbor zien. Mooie herinneringen maken zodat ik straks in die herinneringen blijf voortbestaan." deren het RST en de politie van Cu- racjao per aangetekende brief. Dat belemmert een van de belangrijk ste onderzoeken op het eiland: die naar de opdrachtgevers van de moord op de politicus Helmin Wiels. De schutter in de moordzaak van 2013 is veroordeeld, maar naar de opdrachtgevers wordt nog ge zocht. De politie van Cura^ao wil door de ruzies echter vanaf dat mo ment buiten het onderzoek blijven. Onvergeeflijk, oordeelt een betrok kene. „Het gaat hier om een aanval op de democratie. Een ongelooflijk belangrijk onderzoek. En zelfs daarin liep de samenwerking met Curacao vast." Dan komt ook de verziekte sfeer binnen het RST aan het licht. In terne klachten bereiken in 2017 po litiebond NPB. Die slaat alarm bij de Nationale Politie en het ministe rie van Justitie en Veiligheid. Twee vertrouwenspersonen worden in geschakeld om in januari de schade op te nemen. De conclusies van de vertrouwenspersonen liegen er niet om: er is onvoldoende vertrouwen tussen het management en de werkvloer. Medewerkers vinden dat hun chef geen voorbeeldgedrag vertoont. Mensen houden er dubbele agenda's op na. 'Het gedrag en handelen van de Teamchef (Vis) wordt ervaren als onduidelijk, grillig en weinig empa- thisch', schrijven de vertrouwens personen. Dit betreft 'zowel intern als extern en leidt tot gevoelens van onveiligheid bij medewerkers'. Na dat bezoek duurt het nog tot oktober van dit jaar voordat Mar- tine Vis het RST na overleg met het ministerie van Justitie en Veilig heid verlaat. Op haar afscheidsre ceptie geeft de Cura^aose korpschef Mauricio Sambo haar een uit de pan. „Hij namens alle korpschefs van de ei landen en hij sprak heel lelijk over haar. Het was gênant", zegt iemand die de receptie bijwoonde. Onder interim-chef Frank Brou wer herstellen de verstoorde rela ties zich langzaam, zegt een betrok kene. Brouwer is de voormalig rechterhand van Sambo en geniet veel meer vertrouwen. „Al blijft de relatie met Aruba moeizaam." Brouwer bouwt aan een RST 2.0, dat meer als een inlichtingendienst gaat opereren. Rechercheurs zullen vaker op de lokale politiebureaus werken. Maar de verziekte sfeer heeft bij het RST diepe sporen getrokken. „Dit waait niet zomaar over. Men vertrouwt elkaar nog steeds niet." Een ander verwondert zich dat de opsporingscrisis zo lang heeft ge duurd. „Dit had veel eerder moeten gebeuren. Externe relaties zijn ver slechterd en mensen binnen het team zijn onnodig beschadigd. Ik spreek nog dagelijks mensen die er last van hebben." (m.m.v. van Dick Drayer) GO ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 crisis Onno Pel, ondernemer Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67