Saskia Noort Hoop op einde aan verminking Zo doen zij dat Russen jagen motorclubs niet op, ze zijn er gek op VEEL GEDEELD President Poetin stapt zelfs met leider Nachtwolven op de motor 14 as waren 400 meisjes ontvoerd om onverdoofd onder het niet-steriele mes te gaan Raak i Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Vorige week schreef ik over de horror die vrouwenbe snijdenis heet en die drie van de vier Masai-meisjes moeten ondergaan alvorens ze worden uitgehuwe lijkt, ook al is dat in Tanzania en Kenia bij wet verbo den is. Ik reisde met Amref Flying Doctors naar Kil- lindi, een afgelegen gebied waar lokale vrijwilligers dorp na dorp bezoeken om de dorpsoudsten ervan te overtuigen te stop pen met dit pijnlijke ritueel. En met succes. Zelfs de Masai- grondwet hebben ze weten te veranderen. Vrouwen mogen nu meepraten en de minimumleeftijd om te trouwen is nu 21. Uiteindelijk hebben zij ervoor gezorgd dat vele meisjes veilig en pijnloos vrouw geworden zijn, door het besnijden te vervangen voor onderwijs. In Killindi mocht ik met mijn dochter getuige zijn van het alternatieve ritueel, waarbij eigenlijk alles hetzelfde is gebleven, alleen de besnijde nis zelf- noem het gerust geni tale verminking - is verdwenen. Twee dagen lang zagen wij hoe de meisjes debatteerden over de voordelen van onbesne den zijn, voorlichting kregen over seks, familieplanning, naar school gaan en hun geslachts deel. Dat laatste leidde tot een hoop gegiechel, want spiegels hebben ze niet, dus velen zagen voor het eerst hoe het allemaal in elkaar zit. Ik verkeerde in een permanente staat van ontroering tussen de ruim honderd meisjes die in het begin terugdeinsden als we te dichtbij kwamen. Doodeng von den ze het, die twee witte vrou wen, twee snowflakes die nau welijks de hitte, het zonlicht, het gebrek aan sanitair en de aanblik van een pas geslachte koe kon den handelen, laat staan de snoeiharde muziek en het dan sen in de volle zon. Pas daar realiseerden we ons hoeveel wij hier over van alles en nog wat lopen te zeiken. De meisjes dansten en zongen op getogen hun toekomst tegemoet die in ieder geval deze drie da gen aanlokkelijk leek. Of ze daadwerkelijk niet besneden worden, of misschien al besneden zijn, kon geen van de begelei ders garanderen. Twee weken voor onze aankomst waren er ten slotte vierhonderd meisjes ontvoerd uit hun huizen om alsnog allemaal op een nacht onverdoofd onder het niet-steriele mes te gaan. Wat we wel zeker wisten: deze meisjes zouden in ieder geval hun dochters niet laten verminken. Uiteindelijk zou dit stop pen, hopelijk bij deze eerstvolgende generatie. Elk jaar komen er meer meisjes bij die het vertellen aan meer meisjes, en meer jongens en mannen die zullen getuigen over de voordelen van onbesneden vrouwen. En het is niet zo dat wij daar als een soort neokolonisten kwa men vertellen hoe achter hun cultuur was. We waren te gast bij de Masai en de verandering was bij de Masai zelf vandaan geko men, dankzij Nice Leng'ete, nu een van de honderd invloedrijk ste personen ter wereld volgens Time, maar destijds een Masai- meisje dat aan 'The Cut' wist te ontsnappen. Haar werk heeft er inmiddels voor gezorgd dat ruim 16.000 meisjes de genitale verminking bespaard is gebleven. „Elk jong meisje in Kenia en daarbuiten kan de vrouw van haar dromen worden. Net als ik", zegt zij. Dat is een grote belofte. Maar ik zag daar, in de ogen van de meisjes, dat die ambitie er is. In Nederland probeert de overheid dubieuze motorclubs zo veel mogelijk te verbieden, maar in Rusland gaan politici juist met ze op de foto. De populariteit van de motorgroepen is er maar wat groot. JOOST BOSMAN MOSKOU Gezinnetjes verorberen broodjes worst, de vaders drinken ontspannen een biertje. De muziek staat hard, overal roken barbe cues en om je heen een soort van Mad Max-decor. Een Amerikaans pretpark? Niks hoor, het is de thuisba sis van de Nachtwolven in Moskou, Ruslands bekend ste motorclub, en ze hebben een open dag. Kom daar maar eens om bij de Heli's Angels. In West-Europa wordt het veel bikeclubs heet onder de voeten. Drugshandel, crimi naliteit, agressie zijn de ver denkingen aan hun adres. Hoe anders is dat in Rus land. De Nachtwolven zijn populairder dan ooit en dat komt niet in de laatste plaats door hun boomlange leider, de 1,90 meter lange, charismatische en knappe Aleksandr Zaldostanov, bij naam 'De Chirurg'. Dat pseudoniem dankt Zal dostanov aan een afgeronde studie geneeskunde en aan het feit dat hij in de jaren 90 daadwerkelijk plastische ge zichtsoperaties uitvoerde. Werk zat, met alle bende oorlogen die er in de toen net uiteengevallen Sovjet- Unie overal woedden. Hij zelf was in die jaren ook 'een vechtjas', erkent hij zelf. In Berlijn kwam hij in contact met de Westerse bikerscultuur, waarna hij in Rusland zijn eigen formatie oprichtte. Die is inmiddels populair, want bewijs van criminaliteit is er niet én de Nachtwolven zijn behoor lijk patriottisch en (Rus- sisch-orthodox) gelovig. Erg ruimdenkend zijn ze daardoor niet. Wel rabiaat- homofoob, anti-Oekraïens ('fascisten!') en vergiftigd door complotdenken. Ze gaan daarin nog veel ver der dan president Poetin en zijn omgeving, bij wie de bikers goed liggen. Ook al omdat ze meevechten aan de kant van de pro-Russi sche rebellen in Oost-Oe- kraïne. Zulk pattriotisme gaat er bij de Russen goed in. Poetin ontmoette Zaldo stanov in 2009. Toen al ad viseerde De Chirurg hem de Krim te annexeren, iets wat Rusland vijfjaar later inder daad zou doen. Sindsdien laat de president zich graag samen met Zaldostanov op een motor fotograferen. In 2013 speldde hij de Wolven- leider de orde van Eer op. Tussen de Nachtwolven en de overheid zit het dus wel wel snor. ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 GO Parijs brandde tijdens de protesten van de Gele Hesjes, maar ook in het Belgische Brussel ging het er niet zachtzinnig aan toe. Deze actievoerder krijgt de volle laag: een flinke dosis traangas, fotoyves herman/reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62