Is de overheid nu aansprakelijk voor ongeluk Oss? 10.000 stappen lopen per dag is heel gezond 5 Shakirain vizierjustitie Vraag bij het nieuws BARCELONA Justitie in Barcelona beschuldigt de Colombiaanse popster Shakira ervan belasting te hebben ontdoken. Het Openbaar Ministerie heeft zes aanklachten geformu leerd over ontduiking via belastingparadijzen ter waarde van meer dan 14,5 miljoen euro. De aanklach ten zijn ook gericht tegen een jurist in New York die zou hebben geholpen Sha- kira's vermogen te verber gen in de jaren 2012-2014. De popster woont sinds 2015 in Spanje. den wrange details moet noemen. Maar hij gaat er vervolgens wel met gestrekt been in als het op de bewij zen, het dossier of de verdenking aankomt: „Eén ding mogen we niet: gokken. Dat doe je in een casino, niet in de rechtszaal." De raadsman van een verdachte van kindermisbruik of-moord moet een dikke huid hebben. Bedreigingen en haatmail zijn aan de orde van de dag. Collega-strafpleiters constateren dat Roethof'het niet goed kan doen'. Jan-Hein Kuijpers (voormalig advo caat van Willem Holleeder): „Het is een verschrikkelijke zaak, de rest van het land denkt: deze man is schuldig. En hij moet dan het bewijs bekritise ren. Dan is het op eieren lopen." Arrogant Maar moet je daarbij dan de zwaarste schoenen aantrekken? Roethofs hou ding lijkt soms arrogant, zijn voor beelden komen ongelukkig over, grote woorden en talkshowoptre dens schuwt hij niet. Strafrechtex pert Peter van Koppen typeert Roet hofs dna-kritiek als 'onhandig', met diverse scenario's voor via-via-be- smetting. „Het is niet een erg han dige advocaat." Maar Kuijpers denkt dat zijn collega het 'op zijn eigen ma nier goed doet'. „Dat hij voorbeelden noemt, snap ik. Maar dan kan het ge beuren datje onbedoeld bij mensen op de tenen gaat staan." Verder moet de advocaat vooral be gripvol zijn voor de nabestaanden, en gevoelig voor het humeur van de rechter. In Maastricht leek die aan het begin wat geïrriteerd. Advocaat Theo Hiddema (ook Kamerlid voor het Fo rum voor Democratie): „In het alge meen geldt: je moet voldoende fijne snaartjes hebben om de stemming van de zaal aan te voelen." Of Roethof daarin slaagt, moet blij ken. Voorlopig vertoeft de strafpleiter in de virtuele top 5 van minst popu laire Nederlanders, denkt Kuijpers: „Hij is een heel aardige vent, heeft humor, maar dat telt allemaal niet. Nu heeft hij één belang: zijn cliënt." Roethof wil niet op vragen over strategie en stijl ingaan, maar zegt steevast niet om de buitenwacht te malen. „Privémeningen (doen er niet toe, red.): het gaat erom wat je er zelf van vindt", zegt hij in de documen taire De Verdedigers, over de advoca- tenfamilie Roethof. De kritiek online leest hij niet, vertelt hij. Dat scheelde hem deze week vele kostbare uren. Nee. We weten nog niet waardoor de elektrische bolderkar in september in Oss op een spoorwegover gang in botsing kwam met een trein. We weten wel het dramatische gevolg: vier kinderen kwamen om, één kind en de bestuurster raak ten zwaargewond. Het poli tieonderzoek naar de toe dracht duurt nog maanden. Dat de Stint zeven jaar gele den eigenlijk helemaal de weg niet op had gemogen. Er waren toen al twijfels over de veiligheid, specifiek over de remmen en de lengte van de remweg. Maar, stelde minister Cora van Nieuwenhuizen afgelopen donderdag, in die periode was innovatie blijkbaar zo belangrijk dat er lichter werd getoetst. Ja, stelt letselschade-advo caat John Beer. Althans: voor de nabestaanden van de omgekomen kinderen. „Ik ben erg verbaasd over de uitspraak van de minister. Het gaat hier niet om het vervoer van aardappelen maar om kinderen, ons grootste goed. De overheid heeft heel wat uit te leggen. Als zij dat niet kan, dan kan er zeker sprake zijn van aansprakelijkheid jegens de ouders van de omgeko men kinderen. In het aan sprakelijkheidsrecht is vei ligheid een belangrijk on derwerp." Sharon Gesthuizen, voorzit ter van de Branchevereni ging Maatschappelijke Kin deropvang, kondigde al aan met de minister over die kosten te willen gaan pra ten. Maar ondernemers ma ken minder kans in een kwestie als deze, stelt advo caat Beer. Hij vertegenwoor digde ook slachtoffers en nabestaanden van de schiet partij in 2011 in een winkel centrum in Alphen aan de Rijn. Daar schoot Tristan van der V. zes mensen dood en verwondde er zes tien. Het gerechtshof in Den Haag stelde na een lange procedure de politie aansprakelijk, omdat Van der V. helemaal geen wa penvergunning had mogen hebben. Slachtoffers en nabestaanden kunnen daardoor een schadevergoe ding vragen. „Maar het hof wees de claim van de win keliers die hun winkels een paar dagen dicht moesten houden, af. Het hof vond hun belang in deze toch van een ander niveau." De Stint had helemaal de weg niet op gemogen, concludeerden onderzoekers van TNO. „De overheid heeft heel wat uit te leggen." zaterdag 15 december 2018 Gerald Roethof (Zwolle, 1973) is al meer dan twintig jaar strafrechtadvo caat. „Drugs deals, liquida ties, vooral zaken die bijna niet te verdedi gen lijken, zijn zaken waarin Gerald graag zijn tanden in zet", luidde de introductie in de documentaire De Verdedigers, over de bekende advocatenfa- milie Roethof. FOTO MARCEL VAN HOORN Geeft TNO dé oorzaak van het ongeval in Oss? Wat zegt het TNO rapport dan wel? Een goede reden om de staat aansprakelijk te stel len? En de kinderdagverblijven? Zij kunnen 3500 Stints waarvan ze dachten dat die veilig waren, nu niet meer gebruiken. Maar wil je écht weten hoe gezond je bent? Boek dan nu jouw preventieve onderzoek op www.prescan.nl. - Uit liefde voor het leven prescan Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5