Zogezien t Bonussen PZEM voeden het beeld van een graaicultuur Archeon Opnieuw is er een rel over de salarissen van managers bij een Zeeuws energiebedrijf. Voor vele tonnen heeft PZEM aanblijfbonussen verstrekt. De publieke aandeelhouders - provincie en gemeenten - eisen dat PZEM daarmee stopt. Aandeelhouders vangen al jaren geen dividend meer uit het verlieslatende energiebedrijf 11 'Criminelen worden inventiever' Bekijk alle uitjes op pzc.nl/winteruitjes dealers, wiettelers en pillenma- kers actief. De absolute top be staat uit tien tot vijftien grote drugsbazen, die soms al sinds de jaren 90 actief zijn. Namen zijn Bureau Beke niet bekend. Politiechef Hanneke Ekelmans kan zich in die conclusie vinden, al waagt ze zich niet aan aantal len. „Criminele verbanden hou den zich niet aan provinciegren zen, maar je komt wel degelijk uit bij een beperkte groep die in de toplaag zit en aan de touwtjes trekt. We weten vrij aardig wie we moeten hebben. Heel veel lijntjes komen steeds bij de zelfde mensen samen." Sinds vijfjaar richt de Taskforce Brabant-Zeeland zich op de ondermijnende criminali teit in deze provincies. Door slim samen te werken tussen ge meenten, politie en OM, maar ook de Belastingdienst en de FIOD, steeg het aantal opgerolde drugslabs aanzienlijk. Maar de werkwijze kenmerkte zich tot nu toe door vaak de korte klap toe te passen. Bij een opgerolde hennepkwekerij werden wel de direct betrokkenen gepakt, maar de uiteindelijke opdrachtgever bleef buiten schot. En dat moet veranderen. Ontmantelde kwekerijen wor den simpelweg afgeboekt als be drijfsrisico, schrijft Bureau Beke. En door de hogere pakkans zijn criminelen inventiever gewor den. Hennepkwekerijen worden bijvoorbeeld regelmatig met een stofzuiger schoongemaakt, om dat in strafprocessen uit de hoe veelheid stof in de ruimte werd berekend hoeveel oogsten zijn gedraaid. „Criminelen worden inventiever", beaamt burge meester Weterings. „Kwekerijen vind je onder volledig afgegra ven tuinen, die bereikbaar zijn via een jacuzzi die eigenlijk een andere functie heeft. Of ze lig gen onder mestverzamelpunten. Er wordt veel meer in geïnves teerd. Kennelijk loont dat nog steeds." Een impuls van 25 miljoen euro vanuit het Rijk én intelli gente opsporing moeten de mis daadbestrijders bij de absolute top brengen. Zo is een Smartcell Finding Money opgericht, waarin knappe koppen fiscale informatie koppelen aan open source informatie, zoals sociale media. „We hebben ons laten helpen door Defensie, waar ze vooroplopen in intelligence"ver telt Caspar Hermans. „Hun me thodiek hebben we toegepast op een wijk in Brabant. Meteen kwamen vitale onderdelen in beeld, zoals administratiekan toortjes en financiële adviseurs, die daarvoor nog onder de radar waren gebleven." Alle drie zouden graag nog meer geld ontvangen voor de grote follow-the-money-onder- zoeken, die de honderden mil joenen euro's van de drugsmaf fia aan het licht moeten brengen. „Wij vonden die schikking met ING van 775 miljoen euro wel erg geschikt om over te maken aan het opsporingsapparaat", zegt Hermans. „Wij moeten qua investering concurreren met an dere overheidsdomeinen. Maar waar staat de democratische rechtsorde nu het meest op het spel? Volgens ons is dat hier." De aandeelhouders zijn witheet. Afgelopen woensdag maakte ge deputeerde Carla Schönknecht van haar hart geen moordkuil in de algemene aandeelhoudersver gadering. Maak een eind aan de bonuscultuur bij PZEM, was haar heldere boodschap aan de Raad van Bestuur en Raad van Commis sarissen. Ze sprak voor alle aan deelhouders, dus ook voor alle Zeeuwse gemeenten. Aanblijfbo nussen tot wel de helft van het jaarsalaris zijn niet te rijmen met een energiebedrijf dat verlies maakt, vinden ze. Nu hebben de aandeelhouders maar beperkt invloed op de sala rissen en bonussen bij PZEM. Het lijkt er vooralsnog niet op dat de top van PZEM meteen zwicht. Uit het verweer van president-com missaris Gerard van Harten van PZEM viel woensdag op te maken dat het energiebedrijf medewer kers op sleutelposities koste wat kost binnenboord wil(de) houden. „De aanblijfbonussen waren noodzakelijk om de continuïteit van het energiebedrijf te waarbor gen", sprak Van Harten, die de ge moederen onder de aandeelhou ders tegelijkertijd probeerde te sussen met de bijzin: 'Ik begrijp de commotie'. Er kwam vanachter de bestuurs tafel geen keihard 'ja, beste aan deelhouders, we gooien het bo- nusbeleid overboord'. PZEM be vindt zich immers in een lastig parket. Het energiebedrijf waarin de energiecentrales zoals de kern centrale en de Sloecentrale van het toenmalige brede energiebedrijf Delta ziin ondergebracht, draait door de lage energieprijzen jaar lijks vele miljoenen verlies. Omdat de provincie en gemeenten de risi co's als eigenaar van een verliesla tend commercieel bedrijf te groot vinden worden, is dan ook aange drongen op verkoop van bedrijfs onderdelen van PZEM. Het Rijk is in dit scenario om hulp gevraagd voor een oplossing van de kern centrale. Dat soort onderzoeken leidde tot onzekerheid op de werkvloer, zegt de top van PZEM. Deskundig personeel zou driftig kunnen gaan solliciteren. Daarom besloot de PZEM-directie medewerkers op sleutelposities een aanblijfbonus tot de helft van het salaris te ge ven. De woede van de aandeelhou ders is te begrijpen. Ze vangen al jaren geen dividend meer uit het verlieslatende energiebedrijf. Daarnaast gaat het per persoon om grote bedragen. De weg gereorga niseerde directeur van de energie handelstak, die per 1 januari zijn baan verliest, krijgt naast een aan- bliifbonus ook een vertrekoremie mee. Zijn jaarinkomen zou daar mee oplopen tot een half miljoen euro. Het is ook niet de eerste keer dat de aandeelhouders aan de bel trek ken. Eerder maakten ze bezwaar tegen de aanblijfbonus die alge meen directeur Frank Verhagen vorig jaar kreeg toen hij nog finan cieel directeur was. Hij beurde een 'blijfbonus' van 166.650 euro. Sa men met zijn pensioenlasten, on kostenvergoeding en 'blijfbonus' was PZEM in 2017 582.000 euro aan hem kwijt. Het Zeeuwse energiebedrijf heeft ook een geschiedenis van sa- larisrellen. Terwijl personeel van het destijds noodlijdende Delta in onzekerheid verkeerde over hun baan, weigerde topman Arnoud Kamerbeek in 2016 zijn exorbi tante salarisverhoging (van 400.000 euro naar 520.000 euro) terug te draaien. Hij vertrok uit eindelijk met acht ton. Bonussen zijn per saldo ineffec tief, blijkt uit onderzoek. De druk om doelen te halen wordt zo hoog dat managers aan creativiteit in boeten. Maar nog meer voeden ze het beeld van een gewetenloze graaicultuur. Iedereen herinnert zich bankiers die tijdens de finan ciële crisis nog doodleuk miljoe nen euro's aan bonussen in hun zak staken. Dat gevaar ligt nu ook op de loer. De gemiddelde Zeeuwse belastingbetaler, die in direct opdraait voor de verliezen van PZEM, ziet volgend jaar zijn energierekening met 360 euro stij gen, terwijl managers bij PZEM zomaar een ton opstrijken. De aandeelhouders kunnen dat moei lijk aan de Zeeuwse bevolking ver- koDen. Van VOOr 16,45 'cheon PC ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 Caspar Hermans (Taskforce), burgemeester Theo Wete rings van Tilburg en politie chef Hanneke Ekelmans (vlnr). FOTO KOEN VERHEI JDEN FRANK BALKENENDE Vier de winter! Ontdek de winterse wereld in de preshistorie, Romeinse tijd en de middeleeuwen. De eerste sneeuw is al gevallen en de hele familie kan genieten van de oud-Hollandse winter in Archeon met vele activiteiten. Volop ijspret op de overdekte ijsbaan en de Tijd-tovenarij show, van Tovenaar Trucasius, neemt je gemakkelijk terug in de tijd. Bewonder de tentoonstelling "Ontstaan van Holland" met "Het Hollandse Huis-van Gerulf tot "onze" Floris". Na afloop lekker genieten van de koek en zopie of een heerlijke pannenkoek dat kan allemaal in Archeon. Ga naar pzc.nl/archeon Tickets zijn geldig t/m 29 maart 2019 1b jnnr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59