Bestrijding drugsmaffia Ze strijden tegen onmetelijk rijke drugscriminelen die hun organisatie runnen als een multinational. Maar een gebrek aan recherchecapaciteit maakt het moeilijk tot de top door te dringen. Daarom werken Brabant en Zeeland aan slimmere onderzoeks methoden. „De pakkans is gegroeid." 'We weten vrij aardig wie we moeten hebben. Heel veel lijntjes komen steeds bij dezelfde mensen samen' 10 Als wekelijks miljoe nen euro's misdaad geld door je handen stromen, kun je niet meer elk briefje tel len. Criminelen wégen doorgaans papiergeld, waarbij de vuistregel opgaat: een kilo papiergeld staat gelijk aan een kilo cocaïne. Een groothandelaar in drugs heeft al gauw zo'n honderd kilo aan pa piergeld liggen. De biljetten wor den luchtdicht verpakt op pallets gestapeld. Die enorme hoeveelheden geld moeten worden witgewassen. Dus worden letterlijk honderden kilo's papiergeld de grens over gesmok keld, om bij minder goed bekend staande banken in bijvoorbeeld Oost-Europa op een rekening te worden gestort. Niet zelden vol gen er overboekingen naar Azië, Afrika, Zuid Amerika, om uitein delijk via een leenconstructie weer in Brabant terug te keren. Welkom in de financiële huishou ding van Nederlandse topcrimine len. Dat hoge niveau van het weg maken en witwassen van mis daadgeld toont het probleem waar de overheid van Brabant en Zee land voor gesteld staat. „Het gaat om razend ingewikkelde con structies. Toch moeten we die geldstromen volgen om bij de top van de misdaad terecht te komen", zegt burgemeester Theo Wete- rings van Tilburg. In de bestuurs kamer van Tilburg zijn ook poli tiechef Hanneke Ekelmans en pro grammadirecteur Caspar Her mans van de Taskforce Brabant- Zeeland aangeschoven. Aanleiding voor het gesprek: het verschijnen van het rapport Betonrot, dat een weinig rooskleurig beeld schetst van de drugsmaffia die de provin cies in zijn greep houdt. Met name door de toenemende cocaïnehan del verhardt de onderwereld in het zuiden. Drugsopbrengsten stijgen en dat trekt rippers aan die met grof geweld partijen afpakken. Volgens criminoloog Anton van Wijk van Bureau Beke worden cri minele organisaties aangestuurd als grote bedrijven, met een top laag en een middenkader. Op de werkvloer zijn de drugskoeriers, ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 PC De auto van een verdachte wordt in beslag genomen, fotoanp Drugsbaas pakken? Volg het geld KOEN VOSKUIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58