Comments lilces Afscheid Ans van Rooijen Uw i W 'Er is voor altijd een gat in mijn hart geslagen' 6 Ze begon als groepsleidster en neemt afscheid als directeur en bestuurder. Ans van Rooijen (64) werkte 43 jaar bij stichting De Okkernoot in Schoondijke. De woonvoorziening voor mensen met een verstandelijke beperking is onder haar hoede een warm én goed georganiseerd nest geworden. Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliked, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? De voordeur van De Okkernoot zwaait wijd open voor je zelfs maar de kans krijgt aan te bellen. Bewoners schudden je joviaal de hand, in de gang klinkt gezang. Eenmaal in het rustige kantoor van Ans van Rooijen wordt er zachtjes op de deur geklopt. Een bewoonster stapt binnen. „Hai, ga je zo werken?", vraagt Ans. „Ik ben mijn tas kwijt", zegt de bewoonster. „Maar je hebt een tasje om je nek, of zoek je je rode tas?" De bewoon ster knikt. „Kijk even in je appartement, of vraag het aan Truus." Ze knikt, zegt vrolijk 'doei!' en is weer weg. Dat is typisch voor hoe het gaat bij De Okkernoot. Ans is betrokken bij het dagelijks leven van medewerkers en bewoners. Ook als die 'slechts' een tas kwijt zijn. „Dat is het leuke. Bewoners en medewerkers komen hier gewoon even binnen. Dat is de cultuur. Dat geldt voor iedereen, ook ouders. Als er iets is, kun je zonder afspraak bij me binnen springen. Even iets leuks komen ver tellen, mag natuurlijk ook. Dat maakt het voor mij aantrekkelijk als bestuurder. Het is be langrijk dat je weet wat er gebeurt in de orga nisatie en hoe het met mensen gaat. Dat je een beslissing neemt en weet wat het effect is op onze bewoners. Zij zijn ons enige bestaans recht." „Nee, dat ontstond vanzelf zo. Ik heb als 17-ja- rige eerst in Krimpen aan den IJssel gewerkt, in een gezinsvervangend tehuis. Daar kwam ik via het sociaal-diaconaal jaar. Ik woonde met mijn ouders, tweelingbroer en mijn jon gere broer in Goes en had daar de middelbare school gedaan. Ik wist niet goed wat ik wilde gaan studeren. Je kon een tussenjaar doen en in de zorg werken. In Krimpen aan den IJssel, waar ik werd ingedeeld, was dat een hectische periode. Het management was weg, er waren daar allemaal nieuwe mensen en dan kom je daar als 17-jarige. Dan ga ik reorganiseren, dat zit in me. Daarna kwam ik hier in Schoon dijke. In die tijd was er geen duidelijke visie over voor welke doelgroep deze voorziening gestart was. Toen was ik degene die het voor touw nam, om alles zo goed mogelijk te rege len. Dat is gewoon zo ontstaan. Het komt voort uit een sterk verantwoordelijkheidsge voel en de wil het goede te doen. Als ik in een organisatie terecht was gekomen waar alles van een leien dakje was gegaan, was het mis schien heel anders gelopen." De eerste locatie van De Okkernoot, De Zwaan, had achttien bewoners. De Okkernoot is altijd zelfstandig en kleinschalig gebleven. Terwijl gelijksoortige organisaties werden op geslokt door koepels, heb u zich altijd sterk gemaakt voor die zelfstandigheid. „We hebben verschillende fusiebesprekingen gevoerd in de afgelopen jaren. Elke keer heb ben we de afweging gemaakt; wat betekent het voor de bewoner als we fuseren. Verbetert de kwaliteit van leven dan aanzienlijk? Nee? Waarom zouden we dan. Ook medewerkers en families hechten aan deze kleine organisa tie. Er is een wachtlijst, we kijken hoe we daar nu mee omgaan. We hebben nu 57 plaatsen voor mensen die intensieve zorg nodig heb ben elf mensen via de WMO, die zelfstandig Sanne Paauwe uit Nieuw-Namen vertelde haar hartverscheurende verhaal, hoe ze een jaar geleden bij een verkeersongeval haar twee kinderen Mike (3 jaar) en Lily (5) verloor. „Er is voor altijd een gat in mijn hart geslagen." Op Facebook regende het steunbetuigingen. 'Sterkte Sanne', schreef Sabine Gutierrez-van Liere. 'Een dag die ik, als hulpverlener, helaas ook nooit meer zal vergeten.' Margreet van Belzen: 'Oh Sanne, wat ben je ontzettend moedig! Heel veel bewondering voor jou. Ik wens je veel liefde licht toe.' Angelina Francke'Heel veel sterkte Sanne en Gert en natuurlijk ook voor jullie familie. Wij denken morgen aan jullie, zoals zo vaak... ook hier zullen er twee kaarsen branden voor je mooie kindjes.' Om een uittocht van ervaren en deskundige medewerkers te voorkomen, betaalde energiebedrijf PZEM de afgelopen anderhalf jaar een aantal personeelsleden 'aanblijfbonussen'. Dat schoot de provincie, aandeelhouder van PZEM, in het verkeerde keelgat. De reacties op Facebook waren niet mals. 'Nu snap ik mijn rekening!', schreef Jan-Anja Cornelisse. 'Gelukkig hebben ze geen machtiging voor incasso!!' Aad van der Voort: 'Normaal is, dat je ontslagen wordt als je niet presteert, bij de PZEM krijg je dus een aanblijfbonus? Zodat je het volgende jaar de zaak nog verder kan verstieren!' Marius de Nijs: 'Hoe dan ook 10 miljoen verlies of nog meer, die bonus blijft. En dan de dag erop een cursus integriteit aan je werknemers voordragen, zo herkenbaar.' De politie vond woensdagochtend een hennepkwekerij in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke. De bijna vijfhonderd jonge wietplantjes waren geraffineerd verstopt: Onder het podium van de grote zaal. Cabaretière Katinka Polderman (@Poldermanie) meldde via Twitter wie er wel eens achter zouden kunnen zitten. 'Het is zooo grappig. Toen ik 15 was ging ik in De Meiboom naar een popfestival, en mijn paddoslikkende vrienden zagen toen kabouters in de garderobe lopen. Ik denk dat die hier achter zitten.' ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 GO 'Het is een wereldbaan, maar dan in Schoondijke' SOPHIE STOCKMAN U bent de directeur, maar de bewoners voelen geen drempel om bij je binnen te lopen. U bént De Okkernoot. U werkt hier meer dan veertig jaar. Begonnen als 20-jarige als groepsleidster en inmiddels al 35 jaar direc teur. Was u zo ambitieus?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54