Van het Zwin naar de Hedwige mm ÉÉ^iik. vi s 4 ¥WK r* -nr-v Ik kan best aan de Nederlandse kant wonen. Als de samenleving maar zedig is' «Mi M duidelijk dat er een grens in de onmiddellijke nabij heid is. Daarvan kun je dichterlijk worden - begin dit jaar zijn er op het uitzichtpunt met de grenspaal pa nelen met haikugedichten geplaatst: 'fietsend langs de dijk zicht op de eeuwige zee dromend en den kend'. Deze ochtend is Paul Stoop de eerste die in de remmen knijpt op het westelijke grenspunt. Hij is op de terugweg van Breskens naar zijn thuishaven Knokke, een traject dat hij meerdere keren per week aflegt. Met zijn 74 jaar is hij een sportieve fietser, in 2018 heeft hij al 19.166 kilometer achter de wielen. Of hij de grens ervaart? Nee, in feite niet. Toch: „Tien jaar geleden werd ik in Knokke omver gereden door een auto. Mijn linkerknie was op meerdere plaatsen gebroken. Sindsdien zoek ik veiliger fietspaden op. Zo ben ik in Nederland terechtgekomen." Joke Kok woont zes jaar in Zuidzande. Ze was eer der thuis in de omgeving van Zaandijk. Nu is ze aan de wandel met Daphne en Myra de Jong, vriendin nen die daar vandaan komen. Haar man is professio neel fluitist. Omdat hij veel werk had in Duitsland hebben ze ook een tijd lang in Groningen gewoond. „We zoeken graag de grens op", lacht ze. „Maar hier -'7. in Zeeuws-Vlaanderen heb ik niet het gevoel dat er nog een echte scheiding is I tussen de landen. We wandelen toch net zo makkelijk hier als daar?" Ze wijst naar de Nederlandse en de Vlaamse kant. We moeten verder. Op één dag van het Zwin naar de Hedwige, dan mag je niet te lang treuzelen. Onderweg naar Retranche- ment komen we Bram Basting tegen, oud voorzitter van de plaatselijke dorpsraad. Voor hem voelen Vlaanderen en Zeeuws- Vlaanderen al lang als één: „Wat wil je, mijn vrouw is een Belgische." Hij heeft warme herin neringen aan de spoedopvang in Knokke, toen hij daar met een dubbele longembolie werd binnenge bracht. „Als je het mij vraagt, dan zeg ik: laat die hele grens maar verdwijnen." Of we de drieling kennen? Omdat de bomen hun blad hebben verloren krijgen we vanaf de wallen van Retranchement de drie in lijn staande grenspalen in beeld. De middelste kon pas in 1873 worden geplaatst nadat het Zwin was in gepolderd. De grens die we volgen werd aan het eind van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) vastgelegd. Met dank aan de Oranjeprinsen Maurits en Frederik Hendrik, die met moed en list de Spanjaarden buiten de deur hielden. Napoleon gooide anderhalve eeuw later het hele Europese statenpatroon overhoop en lijfde Zeeuws-Vlaanderen in bij de departementen van de Schelde. In die jaren rond 1800 was er geen landsgrens. Dat bleef in feite zo tot 1830, met dien verstande dat het landje van Hulst tot Cadzand toen wel weer deel uitmaakte van de provincie Zeeland. Nadat België een zelfstandige natie was geworden, werden in 1843 de eerste palen geplaatst om Neder land en België precies af te bakenen. Dat jaartal komen we tegen op de grenspaal bij Carlo van de Plasse. Hij woont al heel zijn leven - hij is 79 jaar - op de grens en heeft er zijn brood ver diend met een grenswisselkantoor annex reisbureau annex tankstation. En vast nog meer. De invoering van de euro betekende het einde van zijn kantoor. Nu raast het verkeer zijn deur voorbij, er zijn geen douaniers meer die een stopteken geven. Van de Plasse: „Ik ben de meest westelijke bewoner van Ne derland, de grens loopt door mijn tuin. Inderdaad, ze rijden hier veel te hard. Vanaf Nederland mag je 50 kilometer per uur, vanaf België 70. Het is wachten op een ongeluk, wachten op het moment dat er hier een vrachtwagen naar binnen rijdt. Maar ik ben blij dat de grenscontrole weg is. Geen Belgische franken meer, geen Franse. Het is echt beter zonder grens, door het vrije verkeer hebben we meer aan elkaar. /Afschaffing van de Europese Gemeenschap, zoals ik sommigen hoor zeggen, is een heel slecht idee." Michel de Smidt is 44 jaar geleden geboren op de Tol bij het Vlaamse Middelburg, tussen Eede en Heille. Zijn restaurant ligt net aan de Nederlandse kant. Hij heeft herinneringen aan de vliegende bri gades: mobiele groepen douaniers, zowel Vlaams als Nederlands, die het op smokkelaars van rundvee hadden gemunt. De Smidt was in 2009 landelijk nieuws, toen hij er na veel gesteggel in slaagde om een aansluiting te krijgen op het Vlaamse gasnet. Hij glimlacht: „Als jullie straks van het Groningse gas af moeten, blijft bij mij de kachel branden." Maar alle gekheid op een stokje, in zijn beleving bestaat de grens nog volop. De verschillende btw-tarieven, de accijnzen, de niet op elkaar afgestemde verzekerin gen. Hij zegt: „Het is door de verschillende accijnzen voor mij lastig om even snel een krat bier in het Vlaamse Middelburg te halen. We hebben FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE VERVOLG VAN PAGINA 3 ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 GO fi t v r LM I»-*',-.- A7T S2re$Af®S@É f »>-./■ «'TM^-S^SÈ Viv .V* Kristine Sarens, Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52