Ondine In Zeeland doen ze het op eigen kracht t In het nieuws u Uit het nieuws Zeemanshuis geeft warm kerstgevoel 'Goede moed voor laatste zitting' DEZE WEEK IN Z. Bezoekers kunnen rekenen op een extra hapje Of hij wordt opgespoord door criminele bendes 'Nou, in Waterland kerkje weten ze het geld wel te vinden' 6ANSVAN ROOIJEN GAAT MET PENSIOEN 9 PAULA 10HANNEKE SCHOTWEER EKELMANS EVEN THUIS OVER AANPAK IN ZIERIKZEE DRUGSBAZEN Een van de mooie kanten van mijn vak is dat je achter belangrijke mensen aan mag hobbelen en mag meesmikkelen van dingen als rode biet-bief stukje en tartaar van aardpeer. Minister Ingrid van Engelshoven deed deze week Zeeland aan en ik was erbij. Wat een vrouw! 's Morgens in het Bevrijdings museum, ja, toen was ik ook nog fris en fruitig. Acht uur durend informatiebombardement later zakte ik toch wat in. Zelfs de lunch bood geen soelaas. Dat was namelijk een lo pend buffet langs thematafels waar de arme minister werd opgewacht door frisse studenten of bestuursleden die al uren op dit moment wachtten en vol energie het gesprek aangingen. Van Engelshoven bleef sterk: opperste concen tratie en samenhangende zinnen, tot het bittere einde. Bij het Bevrijdingsmuseum wilde Van Engelshoven graag weten hoe het toch komt dat daar zoveel vrijwilligers wer ken. Directeur Stef Traas wist het wel: zorgen dat het gezel lig is, elke zaterdag een borrel en op zijn tijd een barbecue. Het Bevrijdingsmuseum maakt dankbaar gebruik van aller lei fondsen, maar de tip van de minister - een subsidie ter ondersteuning van vrijwilli gers - die kenden ze nog niet. Arbeidsdiscriminatie, emancipatie, gelijke rechten: ook die onderwerpen kwa men voorbij tijdens het werkbezoek. Eenmaal thuis haalde ik weemoedig herin neringen op aan dat bevlogen clubje vrouwen dat zich in zette voor meer variatie in Zeeuwse besturen (overwe gend blanke, grijze mannen). Een tijdrovende en taaie lobby, uiteindelijk niet meer te combineren met een baan, gezin en mantelzorg. „Een potje waaruit gemeenten emancipatiemedewerkers konden betalen, dat zou pas mooi zijn", verzuchtte logé M., die bezig was met een in gewikkeld gerecht. Ik leunde voorover op het aanrecht. „Zeeuwen staan opvallend vaak ach terin de rij als het gaat om een beroep op subsidiepotjes. Wist je dat? Ik vroeg nog aan de minister of ze het niet jammer vond dat Zeeland geld liet liggen. Maar nee, dat zag ik verkeerd: in Zeeland deden ze het gewoon op ei gen kracht. Prachtig, vond ze dat. Zou het zo simpel zijn, of weten de Zeeuwen de weg niet? Wat denk jij?" Ze haalde haar schouders op, ingespannen in het keuken kastje turend: „Misschien vinden ze het lastig om een sub sidieaanvraag te schrijven. Of ze zijn te bescheiden. Of te trots om geld te vragen." „Nou, in Waterlandkerkje weten ze het geld wel te vin den", merkte ik op. „Straks staat daar een prachtig dorps huis, met dank aan: Oranjefonds, WSB fonds, Prins Bern- hard Cultuurfonds en een subsidie van de gemeente Sluis. De provincie had ook nog geld, maar die aanvraag was zo ingewikkeld, dat ze het maar hebben laten zitten. Zo blijven die subsidiepotten natuurlijk ook wel vol." Ik keek naar M., die nog steeds in de kastjes rommelde. Vastbesloten op eigen kracht haar weg te vinden in een vreemde keuken. Of te trots om hulp te vragen. Of juist te bescheiden. Te Zeeuws, misschien. Soms kan je kracht ook je zwakte zijn. Zeemanshuis The Flying Angel Club wil zeelieden die ver van huis zijn een warm kerstgevoel bezorgen. Maandag bezorgen ze zo'n tweehonderd kerstpakket ten bij schepen in de Vlissingse haven. „In het kerstpakket zit bijvoorbeeld een gebreide muts, chocola en een souvenirtje", ver telt Henk Daniëlse, bestuurslid van het Zeemanshuis. Voor bijna tienduizend zeeva renden per jaar is The Flying An gel Club een overzeese huiska mer. „Bij ons kunnen ze kerk diensten bijwonen, biljarten, of simpelweg even ontspannen met wat eten en een drankje." Ook tijdens de kerstdagen krij- gen ze een warm welkom. „Onze vrijwilligers hebben kerstversie ring opgehangen. Bezoekers kun nen ook rekenen op een extra hapje." Mission to Seafarers, de moederor ganisatie van het Zeemanshuis in Vlissingen, werd in de 19de eeuw opgericht. Haar doel was kerkdien sten voor zeevarenden te organise ren. Inmiddels heeft Mission to Seafarers zeemanshuizen in meer dan 120 havens wereldwijd. On danks die omvang is het zeemans huis in Vlissingen naarstig op zoek naar financiers. „Het is lastig om het hoofd boven water te houden, terwijl al bijna iedereen op vrijwil lige basis diensten draait." Hoewel de Goese Gambiaan She- riffjawo al tien jaar in Nederland woont, dreigt de vreemdelingen politie hem het land uit te zetten. Een artikel over Sheriff in de krant van 2 december beurt veel vrien den en kennissen op. „De meeste reacties zijn ontzettend positief. We gaan de laatste zitting met goede moed in", zegt Simon Bil (foto), Sheriffs beste vriend. De afgelopen maanden zag Si mon zijn verzoeken om herzie ning van de uitzetting keer op keer de prullenbak in gaan. „Ook mijn laatste brief aan de staatsse cretaris van Veiligheid en Justitie werd afgewezen. Hij mag de pro cedure zelfs niet thuis afwachten." Vanaf het moment dat de Goe- senaar in detentie geplaatst werd, is Simon samen met Sheriffs vrienden en vriendin aan het vechten voor zijn verblijfsvergun ning. De Gambiaanse overheid heeft een arrestatiebevel voor hem uitgevaardigd. „Of hij wordt opge spoord door criminele bendes die hem willen beroven", vervolgt Si mon. „De informatie die de Ne derlandse overheid over Gambia hanteert, klopt niet. Het is er niet veilig. Sheriff zou gezegd hebben dat hij nergens aan mee zou wer ken. Geen wonder, hij is doods bang." Maandag vindt de definitieve zitting plaats. Het oordeel van die procedure geeft uitsluitsel over Sheriffs lot. ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 GO Aat Veldhoen: eregast in Vlissingen. KIEK! P12&13 14 Uiteindelijk zal vrouwenbesnijdenis stoppen Saskia Noort 18 Crisis bij recherche op Antillen Koen Voskuil 19 Ik heb geleefd: Onno Pel Annemarie Haverkamp 22 Robbert Dijkgraaf kijkt in de toekomst Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50