ACHTER DE SCHERMEN Hü is de Gerrit Hiemstra van Defensie. De man die zorgt dat 'onze jongens' op uitzending waar ook ter wereld beschikken over het laatste weerbericht. Alleen met die informatie op zak kunnen ze de juiste beslissingen nemen. En die zijn vaak van levensbelang. Maak kennis met meteoroloog Douwe Minnema (54) uit Goes. 9 Grenzend aan de bun ker die is gebouwd voor de opslag van kruisraketten, huizen op vliegbasis Woens- drecht nu de meteorologen van Defensie. Een groep van 56 men sen, waar luitenant-kolonel Douwe Minnema leiding aan geeft. Zeven dagen in de week, 24 uur per dag, voorziet zijn team we reldwijd alle onderdelen van de krijgsmacht van het laatste weer bericht. In de weerkamer laat een van de monitoren een satellietbeeld van Europa zien. Met bewolking die vanuit het oosten naar de Balti- sche Staten trekt. Litouwen is nog net zichtbaar. Daar levert de Ko ninklijke Luchtmacht ondersteu ning aan de NAVO. „De Fi6-pilo- ten voorzien wij van uur tot uur van heel specifieke informatie, zo als over het zicht op verschillende hoogtes in de lucht", zegt Min nema. Sneeuw Waar Gerrit Hiemstra het grote publiek moet voorzien van een weerpraatje, gaat dat bij Defensie een stuk verder. „Onze klanten zijn de Luchtmacht, Landmacht en Marine. Die vragen ieder om een eigen, specifiek afgestemd weerbericht. Van golfhoogtes voor de Marine in het Caribisch gebied, tot sneeuwvoorspellingen bij oefe ningen van de Landmacht in Noorwegen. Het is heel divers." Het voorspellen van het weer is geen exacte wetenschap. Waar het grote publiek bij een misrekening van Gerrit Hiemstra hooguit mop pert, hangt er bij Defensie veel meer van af. „De juiste windrich ting en -snelheid bepalen is cruci aal voor het wel of niet raken van je doel. Zit je daar flink naast, dan kan het zomaar slachtoffers kos ten. Wat dat betreft hangt er veel van ons werk af." Missie Ondersteunend zijn aan de man nen op missie is wat Minnema da gelijks energie geeft. „Je werk is nooit voor niets. Het dient altijd een doel. Dat geeft voldoening. Helemaal als we van het front te rugkoppeling krijgen dat onze voorspellingen kloppen." Die voorspellingen maakt zijn team aan de hand van satellietbeelden, radargegevens en eigen mobiele waarnemingssystemen op locatie. Aangevuld door computerbere keningen rollen daar weersver wachting uit. Voor de korte ter mijn, van uur tot uur tot de lange termijn, veertien dagen vooruit. •W „Ons werk doen we puur voor De fensie. Wat niet betekent dat we nooit overleg voeren met het KNMI. Dat gebeurt wel degelijk. Sterker nog, het KNMI heeft hier een back-up werkplek. En an dersom hebben wij die in De Bilt." Weeralarm Overleg is er ook over het afkondi gen van weeralarmen. „Dat ge beurt altijd in samenspraak met onze meteorologen." Minnema werkt nu dertig jaar als meteoro loog, waarvan volgend jaar vijfen twintig jaar op de vliegbasis in Woensdrecht. Aan stoppen denkt hij geen moment. „Het weer is ie dere dag anders." zaterdag 15 december 2018 De Gerrit Hiemstra van Defensie Timo van de Kasteele A Luitenant-kolonel Douwe Minnema uit Goes is de commandant van de Joint Meteorologische Groep in Woensdrecht. foto's marcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37