Foto's zijn op hun plek in de basiliek 8 Onderzoeksraad is teleurgesteld Bericht aan onze abonnees Monnikenwerk re. kiitü liL ELiLiihililli rilfta J H| Alsof kerst en jaarwisseling harde deadlines zijn in het werk, voor sociale relaties en goede doelen. Iedereen lijkt be zopen druk. Ondertussen vragen kerstmarkten onze aandacht. Dit weekend kun je voor een pitto reske variant daarvan in Veere te recht, maar de meest indrukwek kende kerstmarkten lijken toch in Duitsland te vinden te zijn. In het Duitse Münster heb ik me eens op zo'n markt gewaagd. Als we letterlijk over de hoofden hadden kunnen lopen, hadden mijn man en ik het graag gedaan. Het was schuifelen geblazen. De mensenmeute bepaalde of je über haupt nog bij een kraam kwam. In de Dom en de Lambertuskerk we melt het op dat soort dagen ook van de toeristen. Al vlot besloten we naar de kerk van St. Ludgeri te gaan. In de kleine kerk in de Beel- ertstiege is het steevast rustiger. Er hangt een crucifix, met een incom plete corpus. Die raakte - evenals de kerk zelf- bij een bombarde ment in september 1944 zwaar be schadigd. De Christusfiguur ver loor zijn armen en ontving een granaatscherf ter hoogte van het hart. De corpus is na de oorlog op een nieuw kruishout bevestigd met op de plek van de ontbrekende armen de tekst: Ich habe keine an deren Hande als die Eureren. Dat bijzondere kruis in Münster springt me regelmatig in herinne ring. Zoals deze week bij een be zoek aan de expositie van World Press Photo in de Willibrordusba- siliek in Hulst. Pastoor Wiertz, die ik vooraf sprak, gaf aan dat de ex positie wat hem betreft in de basi liek helemaal op zijn plek is. „Het is voor mij voor de hand liggend om deze foto's te herbergen, als te ken van de verbinding tussen kerk en wereld. Wat mij in de expositie treft, is ten eerste de enorme schoonheid van de wereld en ten tweede wat mensen elkaar aan doen. De beelden in de categorie 'hard nieuws' zijn confronterend. Maar die zijn in de kerk ook op hun plek. Dat is immers een plaats om in gesprek te gaan over wat er in de wereld speelt, zoals het ook een plek is waar mensen elkaar ont moeten rond lief en leed." Vrijwilligers Overigens namen mensen buiten de kerk het initiatief om de exposi tie in Hulst te krijgen. De bezoe kers worden ontvangen door ge trainde vrijwilligers, die op de hoogte blijken te zijn van de verha len achter de foto's. „Er komen veel groepen", vertelt één van hen wan neer ik mijn rondje heb gemaakt. „Van de harmonie tot sponsors met hun gasten en deze week ook scholieren van het Reynaertcol- lege. Op dit moment hoor je zelfs mensen in de winkels en op straat over de expositie praten." Dit jaar is het thema 'Milieu' nieuw. De ca tegorieën 'Mensen', 'Reportage', 'Hedendaagse kwesties', 'Sport', 'Natuur' en 'Lange termijnprojec ten' bestaan al langer. „Het is dus niet alleen kommer en kwel. Er zijn evengoed beelden die vertede ren en ontroeren. Speciale nadruk hebben twee thema's gekregen: de opkomst van nieuw rechts in de Verenigde Staten en de situatie van Rohingya-vluchtelingen die van uit Myanmar Bangladesh proberen te bereiken." Persfotografen komen nogal eens op het goede moment op een foute plek. Ze laten zien wat men sen elkaar aandoen en onttrekken gruwelijkheden aan de vergetel heid en dat blijft toch hangen. Dat pastoor Wiertz desondanks aller eerst over de schoonheid van de wereld spreekt, geeft me te den ken. Het rapport werd in januari gepu bliceerd. De Onderzoeksraad keek naar de samenwerking rond de kerncentrale in Borsele, de Belgi sche centrales in Doel en Tihange, en Emsland in Duitsland. „De Onderzoeksraad concludeert dat de samenwerking op papier deels is geregeld, maar als zich daadwer kelijk een kernongeval voordoet, deze waarschijnlijk niet goed zal verlopen", was de belangrijkste conclusie. Vooral de informatie voorziening aan het publiek moet beter en eenduidiger. Daaraan voegde de Onderzoeks raad een reeks aanbevelingen toe. Betrokken autoriteiten en instan ties kregen de kans op het rapport te reageren. Volgens de Onder zoeksraad bevestigen de ontvan gen reacties het beeld dat in het onderzoek naar voren kwam. Bij het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat (I en W) en de Au toriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming (AVNS) blijkt men weinig haast te maken met het verbeteren van de samen- Uit de reacties blijkt geen gevoel van urgentie voor de problematiek werking over de landsgrenzen. Het blijft vooral bij woorden. Veel dadendrang heeft de Onderzoeks raad niet kunnen bespeuren. Geen urgentie „In het algemeen gesproken zijn de ontvangen reacties teleurstel lend", aldus de Onderzoeksraad. „De staatssecretaris en de AVNS spreken vooral omzichtig gefor muleerde intenties uit zonder concreet te worden." Het rapport heeft niet tot nieuwe inzichten ge leid bij de autoriteiten, stelt de Onderzoeksraad. „Bovendien blijkt uit de reacties geen gevoel van urgentie voor de problematiek zoals verwoord in het rapport." Achterhaald Afgelopen voorjaar zei de voorzit ter van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ), Jan Lonink, dat het rapport van de Onderzoeksraad op deels achterhaalde gegevens was gebaseerd. In februari deden 250 medewerkers van overheden en instanties uit Zeeland, West-Bra bant en de Belgische provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen mee aan een oefening rond een fictief incident bij de kerncentrale in Borsele. De Veiligheidsregio Zeeland is het kenniscentrum voor rampen bestrijding bij nucleaire inciden ten is. De VRZ heeft de ambitie om de rol van nucleair kenniscen trum verder uit te bouwen in sa menwerking met de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralings bescherming ANVS. „Dit onder het motto: bij een aardbeving bel je Groningen, bij nucleaire proble men Zeeland", zei Lonink toen. Bij twijfel zaterdag 15 december 2018 I Jf m -: #kS .ja 1 r Kerncentrale in Doel. foto jerry lampen/anp Overheden maken weinig haast met samenwerking rond kerncentrales José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk José Baars De expositie World Press Photo is tot en met 20 december a.s. in Hulst te bezoeken. Grensoverschrijdende samen werking bij nucleaire ongeval len staat nog altijd niet hoog genoeg op de agenda in Den Haag. Dat oordeelt de Onder zoeksraad voor Veiligheid naar aanleiding van de reacties op het rapport 'Samenwerken aan nucleaire veiligheid'. Theo Giele Den Haag -Onderzoeksraad Vanaf 17 december a.s. brengen de bezorgers van deze krant u een persoonlijke nieuwjaarsgroet, een goede gewoonte! Uw bezorger komt met een van de drie afgebeelde kaartjes bij u langs, prettige feestdagen goed 2019! Heeft u twijfels omtrent de identiteit van de bezorger, dan kunt u vragen naar de looplijst of het identiteitsbewijs, Elke bezorger ontvangt dagelijks een actuele looplijst waarop de abonnees en de persoonlijke gegevens van de bezorger zijn vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36