II El Toro baalt van alle valse muntjes 7 VAN OUWERKERK AANWINST Zand-, schelpen en grindhandel Van Ouwerkerk bestaat sinds 1840. Driejaar geleden nam de zesde generatie het roer over. Nog deze maand hopen Ronald en Sander van Ouwerkerk hun nieuwste zandzuiger 'Middelburg'in te zetten voor het winnen van zand. Sabewa krijgt nog een jaar de kans CAI E MEN& (5XD Het schip ligt 90 meter lang, 14,5 meter breed en 7 meter diep aan de kade. De naam verzinnen was niet moeilijk: bijna 180 jaar is het familiebedrijf Van Ouwerkerk in Middelburg gevestigd. De broers lopen met hun aanwinst niet te koop. Ronald van Ouwerkerk: „Zit niet in onze genen. We houden ons liever bezig met het werk." De aanschaf is een verhaal op zich. Ronald en zijn broer Sander waren nog maar een paar maan den in functie toen hun oog viel op een bericht dat een casco van een zeeschip uit een faillissement in Rotterdam zou worden geveild. Ze gingen eropaf en keerden als de nieuwe eigenaren terug. Kennis Het verhaal begint dan pas echt. Met name het traject waarvoor werd gekozen: zoveel mogelijk kennis en personeel uit het eigen bedrijf halen en alleen als het no dig is mensen van buiten inhuren. Zelfs de kapitein van één van de andere winschepen werd een jaar lang vrij geroosterd om het schip te begeleiden bij de omvangrijke ombouw. Alle noodzakelijke aan passingen zijn op maat gemaakt. Ronald: „Het schip is een fabriek op zich. Het kent in totaal zo'n ze ven bemanningsleden; kapitein, stuurman, technicus en de Filip pijnen die aan boord wonen." De vloot ligt alleen aan de kade tegenover het bedrijf als er onder houd nodig is. Sander: „In het weekend liggen onze schepen aan de kades langs de Koningsweg in Vlissingen." Het meeste zand gaat rechtstreeks via binnenvaartschepen naar Zuidwest Nederland, België en Noord-Frankrijk Hij vertelt dat het bedrijf op de Punt met enkele honderden vier kante meters is begonnen en nu op bedrijventerrein Arnestein is uitgegroeid tot vier hectare. Ro nald vult aan: „Het meeste zand dat wij winnen gaat rechtstreeks in binnenvaartschepen en vandaar naar klanten in Zuidwest Neder land, België en Noord-Frankrijk." Elk type zand heeft zijn eigen toepassing. Het wordt gebruikt in beton, voor sportvelden en nieuwe woonwijken. Naast zand levert het bedrijf ook grind, klei, verhar dingsmaterialen en schelpen. Ronald: „Het winnen van schel pen is door onze vader bedacht in de tijd dat het met zand wat min der ging. Er moest toch worden verdiend en nu zijn wij één van de weinige bedrijven die zeeschelpen leveren. Ze dienen voor de aanleg van paden, of als isolatiemateriaal onder woningen. Onze klanten zijn aannemers, hoveniers, parti culieren en groothandels." Honderdtachtig jaar geleden zette Willem van Ouwerkerk 400 ton zand per jaar om. Nu is dat vier miljoen ton per jaar. Tegenwoor dig bezit het bedrijf beunbakken (kleine vrachtschepen die zand of schelpen direct van de zandzuiger in het ruim overladen), zandzui gers en zeehopperzuigers. Of er nog een zevende generatie Van Ouwerkerk zit aan te komen? Ronald en Sander kijken elkaar aan en lijken niet te beseffen hoe zeer hun antwoord een 'ja' in houdt: „Onze kinderen spelen nu nog in de zandbak, maar wie weet!" Discotheek El Toro in Goes heeft aangifte gedaan van vals munterij. De uitgaansgelegen heid gebruikte tot donderdag rode muntjes voor betalingen, maar die bleken fraudegevoelig. Dat zegt manager Rafaël van 't Kruys. De eerste signalen kreeg hij twee tot drie maanden gele den. „Er kwamen mensen naar me toe die zeiden dat ze valse munten aangeboden hadden ge kregen. Vijftig voor honderd euro. Dat is natuurlijk lager dan de prijs waarvoor wij de echte munten verkopen." Van 't Kruys stapte naar de le verancier en leerde daar hoe hij de valse muntjes, die bijna iden tiek zijn aan de echte, kon on derscheiden. „Ze waren heel professioneel nagemaakt." Waar het verschil 'm in zit, wil hij niet zeggen. Mensen die rode munt jes in hun bezit hebben, kunnen die in El Toro ruilen voor nieuwe muntjes die 'bijna niet' na te maken zijn, zegt Van 't Kruys. Beloning El Toro looft een beloning uit van 250 euro voor de gouden tip die leidt naar aanhouding van de dader(s). Middelburg De Zeeuwse dienst voor lokale belastingen Sabewa krijgt nog een jaar de tijd om de kwijtscheldingen op orde te bren gen. Dat blijkt uit antwoorden van het Middelburgse college op vragen van de SP. Soms moet men zeven maanden wachten op een besluit tot kwijtschelding. Mensen met minimum inkomens vrezen met de nieuwe aanslag in het voorjaar dub bele termijnen te moeten betalen als ze de kwijtschelding niet krij gen. De gemeente Vlissingen on derzoekt nu of het de kwijtschel- dingaanvragen weer zelf kan doen. 6<e„j00n fersoonfy* 9ALC WOMEN 10% KORTING 20% KORTING 30% KORTING KOOPZONDAG 12:00 TOT 17:00 zaterdag 15 december 2018 Het is groot en kan heel hard zuigen Theo Rietveld Middelburg Sander (links) en Ronald van Ouwerkerk hebben hun bedrijf uitgebreid met een nieuwe zandzuiger, foto ruben oreel - Ronald van Ouwerkerk MODE BREDA Michiel Bouwman Goes 1JOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Accountancy Bedrijfsadvies Belastingadvies Belastingaangiften JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Salarisverwerking Detachering Loonadvies Online diensten HR Diensten 1 ARTIKEL 2 ARTIKELEN 3 ARTIKELEN *m.u.v. diverse merken Wilhelminastraat 5-7 Breda T 0118 612 774 T01IS5830I0 UIUII «I lr\ r\C C C KI I E mlddelburqtSioosse.nl E ooslhapelleikjoo5se.nl WWW.JUU3bt.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35