Aangiftes nodig in strijd tegen cyberafpersers 5 Voortbestaan Zeeuwse Muzikanten onzeker Watersportvereniging Brouwershaven Om het voortbestaan van de Zeeuwse Muzikanten te kunnen waarborgen, spant een werkgroep van ouders zich in om het financi ële plaatje rond te krijgen. Marja van Ast is als moeder van een or kestlid onderdeel van die werk groep. Ook zij is bezorgd over de situatie „Toen we van onze oude locatie naar de ruimte aan de To- renweg verhuisden, kregen we al een naar voorgevoel." Dat er finan ciële problemen waren, is al langer duidelijk. Toch hadden de vrijwil ligers en muzikanten niet ver wacht dat het allemaal zo'n vaart zou lopen. „Kort na de geluidsme ting kregen we een mail waarin werd verteld dat we er geen mu ziek meer mochten maken", ver volgt Marja. Op initiatief van be zorgde vrijwilligers en ouders werd een informatieavond georga niseerd waarin duidelijk werd dat de toekomst van het orkest op het spel stond. „Wij zijn nu het zo veelste initiatief van Arduin waar zomaar de stekker uit wordt ge trokken." Nu is het spannend, maar ik kan even niks anders doen dan afwachten Ik hoop dat het orkest blijft bestaan, op welke manier dan ook. Het verdwijnen ervan zou eeuwig zonde zijn De repetitieruimte aan de Toren- weg in Middelburg werd, vanwege klachten van een buurman, een aantal weken terug onderworpen aan geluidstesten. Het pand bleek te veel geluid naar buiten te lek ken. De repetities van het orkest werden vervolgens per direct ge staakt. „Stom", zoals orkestdrum mer Oscar Doorns de situatie om schrijft. „Het draait natuurlijk om geld. En dat terwijl het absoluut niet om geld zou moeten gaat. Het gaat om de muzikanten. „Als drummer steekt Oscar veel vrije tijd in het decennia-oude orkest. Hij begon op het keyboard en is in tussen drummer. „Toen de drum mer destijds stopte en er een ver vanger werd gezocht, stak ik mijn vinger op. Ik wilde het wel leren." Oscar speelt inmiddels sinds 2005 bij De Zeeuwse Muzikanten. „Ik hoop dat het orkest blijft bestaan, op welke manier dan ook. Het ver dwijnen ervan zou eeuwig zonde zijn." Boete Het nieuws overviel de orkestle den en vrijwilligers. „We mochten opeens niet meer in de repetitie zaal spelen. Als we dat wel zouden doen, kregen we een boete opge legd", hoorde zangeres Annemarie een aantal weken terug. Al 19 jaar lang is ze muzikant bij het orkest van Arduin. De buurman, wiens klacht tot de gemeentecontrole heeft geleid, maakte eerder aan de muziaknten van het orkest ken baar dat hij het volume te hoog vond. „Ik was er echt heel erg van onder de indruk. Ik snap zijn klachten, maar wij moesten ge woon oefenen", vertelt de zange res „Nu is het spannend, maar ik kan nu even niks anders doen dan afwachten." Een vrouw uit Vlissingen, zo werd vandaag bekend, was de eerste die aangifte deed. Door haar kwam het onderzoek op gang. „Ze kwam via datingsites in contact met de ver dachte en begon hem te vertrou wen. Daarna veranderde de aard van het contact", zegt Van Herwij nen. De vrouw stuurde de man naaktfoto's van zichzelf, met alle gevolgen van dien. „Het afdreigen, zoals wij dat noe men, ging er hard aan toe", vertelt Van Herwijnen. „Het gaat dan niet zozeer om de geldbedragen die be taald moesten worden, maar meer om de impact die de dreigementen Ze was bang dat hij een keer voor haar deur zou staan op het slachtoffer hadden. Ze was bang dat hij een keer voor haar deur zou staan, hij dreigde de foto's te la ten zien aan haar familie en werk gever. De verdachte hield zo de macht over haar. De vrouw heeft een moeilijke tijd achter de rug." Link Toen ze naar de politie stapte, dook het Zeeuwse cyberteam op de zaak. De vierkoppige ploeg ontdekte een link met andere aangiftes in het land. „Door de vele aangiftes kwa men we erachter wie de persoon was achter het anonieme account. De afperser begon fouten te maken en kon zo worden aangehouden." Seks De Vlissingse is volgens Van Her wijnen niet gedwongen tot seks, maar andere vrouwen die door de Hagenaar zijn afgeperst wel. Om die reden is het zedenteam van de politie in Den Haag ook actief be trokken bij het onderzoek. Van Sexting is iets wat bestaat, nog altijd niet verboden is, en het hoort een beetje bij deze tijd Herwijnen zegt dat de verdachte meer slachtoffers heeft gemaakt, mogelijk ook in Zeeland. Hij roept vrouwen die zich herkennen in het verhaal op zich te melden. Van Her wijnen: „Je kunt er alles van vinden dat mensen naaktfoto's van zichzelf versturen, maar dat sommigen de schuld nu maar meteen bij de slachtoffers leggen, is onterecht. Sexting is iets wat bestaat, nog altijd niet verboden is, en het hoort een beetje bij deze tijd. Mensen moeten goed weten wat ze doen, het gaat om het besef. Word je afgeperst, stap dan naar een vertrouwensper soon en doe meteen aangifte bij de politie. Meer aangiftes vergroten de kans op een aanhouding. Dat ver klaart ons succes in deze zaak." De 23-jarige Hagenaar, die bij de politie niet bekend stond als afper ser, zit nog steeds vast. Hij wordt verdacht van afpersing en ver krachting. Drie vrouwen zijn aan gehouden op verdenking van me deplichtigheid. zaterdag 15 december 2018 GO Muzikanten van Arduin tijdens een optreden op de Markt in Middelburg, fotosrubenoreel Muzikanten willen door met orkest Orkestleden en vrijwilligers rea geren geschrokken op het nieuws dat de toekomst van de Zeeuwse Muzikanten, het or kest van Stichting Arduin, op losse schroeven is komen te staan. Dit omdat ze hun repeti tieruimte zijn kwijtgeraakt. „Wij dreigen het zoveelste initiatief te worden bij Arduin waar de stekker uitgetrokken wordt. Wij gaan ons daartegen verdedi gen." Thomas Clement Middelburg -Annemarie Konraad, zangeres -Oscar Doorns, drummer „Hoe meer aangiftes, hoe beter." Aris van Herwijnen, coör dinator cyberteam politie Zee land, kan het niet vaak genoeg herhalen. De 23-jarige man uit Den Haag die is aangehouden in een grote afpersingszaak, heeft waarschijnlijk meer slacht offers gemaakt dan de tien die zich nu bij de politie hebben ge meld. Eldridge Pentury Middelburg -Aris van Herwijnen, coördinator cyberteam politie Zeeland -Aris van Herwijnen Watersportvereniging Brouwershaven heeft voor het seizoen 2019 nog boxen tot en met 9 meter beschikbaar voor zeilboten. De vereniging organiseert voor haar leden activiteiten waaronder instructieavonden, lezingen, zeilwedstrijden, toertochten, etc.. Voor kinderen van leden, jeugdleden en kinderen van inwoners van Schouwen-Duiveland organiseren wij zeillessen. Als u belangstelling heeft voor een ligplaats kunt u per mail informatie opvragen bij havenzaken@wvbrouwershaven.nl. Meer informatie over de vereniging vindt u op www.wvbrouwershaven.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33