DE JAARWISSELING 4 STEFANSANDERSE Vlissinger Stefan Sanderse is al elf jaar nagenoeg blind. Een aandoening aan zijn oogzenuwen gooide zijn leven overhoop. In januari van dit jaar leek het werken Stefan bijna onmogelijk gemaakt te worden en was hij ten einde raad. Zelfstandig wonen leek onmogelijk 'Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen.' Maandag Personeel in de horeca Bijna een jaar later is Ste fan Sanderse (33) nog steeds aan het werk als ICT-adviseur bij de Sprienke in Goes. Geluk kig maar, want daar leek het begin dit jaar helemaal niet op. De eigen bij drage voor het noodzakelijke taxiver voer tussen zijn woonplaats Vlissin gen en Goes ging voor Stefan van 14 cent per kilometer naar 49 cent. Wer ken in Goes werd daardoor onbetaal baar. Vooral dankzij de hulp van de gemeente Vlissingen kwam het uit eindelijk niet zover. „Daar ben ik echt heel erg blij mee en dankbaar voor", zegt Stefan. Maatoplossing „Wethouder Vader pikte mijn ver haal op na het krantenartikel over mij. Bij de gemeente zeiden ze direct dat iemand niet thuis mag komen te zitten om zo'n reden." In samen spraak met Porthos (het zorgloket van de Walcherse gemeenten) is een maatoplossing bedacht; Stefan krijgt nu een reiskostenvergoeding waar door hij kan blijven werken. En ook zijn toekomstdroom om zelfstandig te wonen is weer springlevend. „En het UWV heeft fantastisch meegedacht en meegewerkt. Ik heb met terugwerkende kracht een over gangsregeling gekregen." Ook Tweede-Kamerleden gingen met zijn zaak aan de slag. Jasper van Dijk van de SP stelde vragen, maar dat leverde niets op. „Nee, de staatssecretaris zei dat dit nu eenmaal de wet is en Van Dijk heeft het daarbij gelaten", zegt Stefan. Meer effect had de bemoeienis van Kamerlid Chantal Nijkerken (WD). Zij kreeg de toezegging, dat de staats secretaris alsnog gaat overleggen met het UWV over een structurele over gangsregeling, en ook wordt de mo gelijkheid bekeken om uitzonde ringssituaties te creëren. Daar heeft Stefan gebruik van kunnen maken. Tot slot denkt ook de werkgever erg mee in oplossingen. Routes oefenen Het zorgt ervoor dat Stefan kan blij ven op de plek die hem zo lief is: Vlis- singen. Zijn sociale leven speelt zich er af. Nog belangrijker is dat hij de weg in de Scheldestad kent. Verhui zen naar Goes, wat misschien logisch lijkt gezien zijn werk, is alleen al om praktische redenen geen goed idee. „Mensen die niet blind zijn staan er vaak niet bij stil dat ik in een nieuwe omgeving alles weer moet leren. Ik moet iedere route die ik neem oefe nen om te weten hoe ik moet lopen. En dat geldt voor alles. De route naar het openbaar vervoer, de routes naar mijn werk, de winkels noem maar op. In Vlissingen ken ik goed de weg, maar soms gebeurt het ook daar nog dat ik bij een wegversperring kom en ik niet weet hoe ik verder moet. Dan sta je daar, maar gelukkig kan ik dan meestal terugvallen op mijn naviga tie." Eigen woning Sanderse woont momenteel nog bij zijn ouders. Als zijn revalidatie straks achter de rug is, is er dankzij de inzet van Porthos en van woning bouwvereniging L'Escaut goed voor uitzicht om een eigen woning te be trekken. zaterdag 15 december 2018 GO 'Ik ben blij dat ik nog steeds kan werken' Melita Lanting Vlissingen Een jaar geleden zag de zeer slechtziende Stefan Sanderse uit Vlissingen zijn werkende toekomst somber in. De eigen bijdrage voor het taxivervoer naar zijn werk ging enorm omhoog. Zo hoog, dat hij zijn droom om zelfstandig te wonen in rook zag opgaan. Hij trok aan de bel en kreeg hulp van de gemeente Vlissingen, het UWV en Kamerle den. Stefan Sanderse: „Mensen die niet blind zijn staan er vaak niet bij stil dat ik in een nieuwe omgeving alles weer moet leren." foto's ernestaver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32