g-3 Help, de fietser ziet bijna niets Publiek vormt de jury bij beste korte films BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS Oma's tip 2 CTV stopt met tv-uitzendingen FIETSPADEN SLECHT VERLICHT Zeeland telt in vergelijking met andere provincies veel onverlichte fietspaden waar brommers en fietsers met knikkende knieën overheen rijden. Het Jaagpad tussen Vlissingen en Middelburg boezemt de meeste angst in. Commentaar Probleempje voor de wegbeheerders in Zeeland: op som mige belangrijke fietspaden is het 's winters wel erg don ker. Als het er dan ook nog smal is en tweerichtingsver keer, vraag je om moeilijkheden. Dan wordt het gevaarlijk. Het Jaagpad, vlak langs het water van het kanaal tussen Vlissingen en Middelburg, is er een voorbeeld van. Zo zijn in Zeeland meer plekken waar fietsers best een paar lantaarns kunnen gebrui ken. Voor de verkeersveiligheid en voor de sociale veiligheid. Zeeland hoeft zeker niet alle fietspaden te verlichten. Dat is zonde van de energie. Bovendien groeit het besef dat donker een eigen waarde heeft, te vergelijken met stilte. Het gaat in Zeeland vaak om lange fietspaden met relatief weinig gebruikers. Dus als gemeenten en andere overheden zuinig moeten zijn, valt de verlichting van een fietspad gemak kelijk buiten de boot. Maar voor scholieren en voor woon-werk- verkeer zijn sommige Zeeuwse fietspaden wel degelijk heel be langrijk. Dus is het wenselijk dat in elk geval de gevaarlijkste stukken verlichting krijgen. Soms is verbreding ook nodig. Dit is niet in een paar dagen geregeld. Ondertussen kunnen de gebruikers van de donkere fietspaden zelf heel veel doen. Zorgen dat je verlichting in orde is, even inhouden bij druk ver keer, elkaar wat ruimte geven, achter elkaar blijven, samen rij den als je je in het donker onveilig voelt. Het zijn simpele din gen die het voor iedereen meteen veel aangenamer en veiliger maken. Gevaarlijkste stukken van de belangrijke fietspaden moeten verlichting krijgen Tijdens het Shortcutz-festival in Amsterdam zijn de afgelopen maanden zeven korte films geselec teerd door een jury. De kandidaten worden deze en volgende maand vertoond in negentien steden op vier continenten. Op alle plaatsen geeft het publiek zijn oordeel. Vlissingen was de afgelopen twee jaar al een van de locaties, dankzij de inzet van Stichting Filmalot, toen nog Cavak geheten. Dit jaar is een samenwerking ontstaan met bioscoop CineCity en Film by the Sea. Jan Doense, de nieuwe directeur van Film by the Sea, leidt de bijeen komst in en geeft de bezoekers uit leg over hun rol als jury. Korte films De kandidaten worden vertoond in negentien steden op vier continenten moeten aan andere voorwaarden voldoen dan lange speelfilms. De zeven films zijn Bullet time, Sjaak's wife died so he needs to say so- mething, Girl on a mission, Otherland, Hitchcock Hitchcock, Spark en Happy neu> year. ALMANAK Getroffen door een ernstige bui van poetswoede, besloot die Hulsterse zich te storten op de groezelige voegen achter het gasfornuis. Die waren ooit wit, maar nu donkerbeige. Tijd voor actie. Allesreiniger hielp niks, schrobben met ontvetter en een oude tandenborstel ook niet. „Probeer eens met een papje van bleek en baking soda", pro beerde haar oma. Dat deed ze dan maar, al had ze er niet veel vertrouwen in. Het werkte ech ter wél. Te goed. Spierwit wer den ze. Nu moet ze de voegen van de héle keuken doen. Beveiliger azc bedreigd met mes Auto in de sloot, bestuurster gewond Scooterrijder (31) gewond bij ongeluk Duizenden forenzen en scholie ren razen dagelijks over het Jaag pad langs het Kanaal door Wal cheren. Het levert vaak gevaar lijke situaties op, zeker tijdens de donkere dagen voor kerst. Langs het vijf kilometer lange fietspad is immers geen lantaarnpaal te vinden. Lezers van deze krant noemen het Jaagpad het vaakst als de onveiligste fietsroute van Zeeland na een oproep op Face- book. „Het is er smal, druk, hob belig en buiten kantooruren ook pikdonker." Fietssnelweg Om zelf te ervaren hoe gevaarlijk het fietspad is, nemen we de proef op de som. Om 6.30 uur be gint het al druk te worden op de We hebben hier veel buitengebied, je kunt daar onmogelijk allemaal verlichting gaan aanbrengen 'fietssnelweg' van Vlissingen naar Middelburg. Zo'n vijftig fietsers komen we tegen en ook de eerste hardloper is begonnen aan zijn rondje over het smalle pad zonder lichtbronnen. Het ij skoude water van het kanaal ligt voor je gevoel op armlengte af stand, een berm is er nauwelijks en je ziet geen hand voor ogen, op het licht van koplampen na. Wie op het smalle grasstrookje terechtkomt, is de pineut. Ge heid dat je dan een nat pak haalt. Begin januari 2017 gebeurde dat nog. Een oudere fietser belandde in het ijskoude water en kon ter nauwernood worden gered. Woordvoerder Flip Nieuwen huize van de Fietsersbond Zee land rijdt ook dagelijks over het Jaagpad en kent de gevaren. „Het is er niet alleen donker en druk, maar ook erg smal. Fietsers, scootmobielen, brommers, je komt ze er allemaal tegen. Dat het er relatief smal is, is mis schien nog wel een groter pro bleem dan dat het slecht verlicht is. Brommers geven er vol gas en ook fietsers proberen soms hun voorganger in te halen. Het is een lange, rechte weg waar je flink snelheid kunt maken." Dat maakt het ook meteen ge vaarlijk. Zeker als er vanuit de donkerte felle koplampen van een brommer recht op je afko men en je het gevoel hebt geen VLISSINGEN CTV Zeeland stopt als commerciële regionale omroep. Het bedrijf gaat verder als CCXL Media en wordt een productiehuis. De uit zendingen stoppen pen januari. Een eigen televisiekanaal was niet langer rendabel. Voor de negen werknemers heeft het staken van de tv-uitzendin- gen vooralsnog geen gevolgen. CTV Zeeland zendt programma's uit, zo als Zeeuws Bedrijf, CTV Voetbal en Fix my car. Die worden gemaakt door CCXL Media. Beide bedrijven vallen onder CineCity Vlissingen. Dat wil zich via CCXL Media onder meer richten op het maken van tv-pro- gramma's voor derden. Voor Om roep Zeeland gaat CCXL drie pro gramma's maken, waaronder een over voetbal en andere sporten. zaterdag 15 december 2018 Het Zeeuwse publiek beslist mee over wat de beste korte film van het jaar is. Dat kan maandag 17 december vanaf 19.30 uur in het Vlissingse Film- Theater (in woonzorgcentrum Scheldehof), tijdens de Zeeuwse avond van Shortcutz. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De politie heeft donder dagnacht een 31-jarige bewoner van het azc in Middelburg opgepakt. Hij zou een beveiliger heb ben bedreigd met een mes. De politie werd rond 3.00 uur opgeroepen voor het incident aan de Laurens Stommesweg. De verdachte was inmid dels weg, en werd opge spoord met een politie hond. De man werd uit eindelijk gevonden in een gebouw, waar hij werd aangehouden. Hij was gewond - vermoedelijk had hij zichzelf verwond. Na een doktersbehande ling werd hij naar het poli tiebureau gebracht. Uit een blaastest bleek dat de man erg veel had ge dronken: hij blies 685 ugl. 'S-HEER ABTSKERKE Op de Noordhoekseweg ten noorden van 's-Heer Abtskerke is gisteroch tend een auto in de sloot gereden. De bestuurster raakte licht gewond. De auto raakte rond kwart voor negen van de weg ter hoogte van de T- splitsing met de Sinouts- kerksezandweg en kwam op z'n zijkant in de sloot terecht. Een ambulance personeel heeft de be stuurster op de plek van het ongeluk behandeld. Ze hoefde niet naar het ziekenhuis. De auto is uit de sloot getakeld. MIDDELBURG Een scooterrijder is gis terochtend gewond ge raakt bij een ongeluk op de Torenweg in Middel burg. Een ambulance heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeluk gebeurde om 8.20 uur. De scooter botste op de kruising met de Romp met een personenauto. De berij der kwam ten val en raakte gewond. De inzit tenden van de auto ble ven ongedeerd en kon den verder rijden. De scooter is door de poli tie weggebracht. Jaagpad is Maurice Steketee Vlissingen - Flip Nieuwenhuize, Fietsersbond Zeeland In verband met kerst en oud nieuw hanteren wij gewijzigde sluittijden voor het opgeven van advertenties. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl of neem contact met ons op via advertentieservice@persgroep.nl DE PERSGROEP. ït

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30