Zeeuwse visserijsector overleeft alleen door samen te werken Douwe Minnema voorspelt het weer voor de hele wereld Dat is de rode draad in een rapport over de toekomst van de visserij en schelpdierenkweek in Zeeland en omliggende gebieden. Het rapport is gisteren gepresenteerd tijdens een visserijtop in Kamperland. De visserijsector zit in zwaar weer. Bijna elke deelsector, van mosselkweek tot platvisvisserij, staat onder druk. De helft van de Nederlandse visserij zit in het zuid westen. Met een totale economi sche waarde van 1,4 miljard euro en 3200 arbeidsplaatsen staat er veel op het spel. Bovendien versterkt de visserij het toerisme en de Zeeuwse gastronomie. Twee jaar terug luidde de sector al de alarmbel. De markt verandert, consumenten worden kritischer. De rendementen nemen af, de re gels worden strenger, nieuwe tech nologie dient zich aan (mossel- zaadinvanginstallaties en de puls visserij, die in zwaar weer ver keert), het totale visgebied krimpt en de concurrentie neemt toe. Daarom hebben de vissers, le- Het actieprogramma richt zich opeen grotere afzet en het beter bedienen van de markt veranciers, verwerking, handel, dienstverlening, provincie, gemeenten en kennisinstellingen in 2016 de handen ineen geslagen. Samen willen ze het 'viscluster' versterken. Vorig jaar is besloten een concreet actieprogramma te maken. Dat moet leiden tot ge zonde bedrijven, behoud van ba nen, meer kennis over duurzaam heid en innovatie én een goede naamsbekendheid. Gemaksvoedsel Het actieprogramma richt zich op een grotere afzet en het beter bedie nen van de markt met nieuwe pro ducten zoals gemaksvoedsel. Daar aan moet de hele visserijketen mee werken. In de productie moet wor den gekeken naar nieuwe duur zame vis- en kweektechnieken. Verder is het noodzakelijk jongeren op te leiden tot deskundige onder nemers. Net zo noodzakelijk is het behoud van visareaal. Voor de kreeftenvisserij betekent dat onder meer dat het leefgebied moet worden vergroot, bijvoor beeld door de aanleg van een rif van stortsteen. Samenwerking bij dijk verzwaringen is een aandachts punt. Ook zou het zuidwesten zich moeten inspannen om er een EU Viscentrum te vestigen. De oester sector, geplaagd door de oester boorder in de Oosterschelde, moet zich met name toeleggen op nieuwe kweekmethoden en nieuwe markten (Azië) aanboren. In de mosselsector is het zaak de ke ten te versterken en de mossel als gezond, veilig voedsel te promoten. Een aanbeveling is een Expertise centrum maritieme toxische stof fen te ontwikkelen. Daarnaast moeten verwerkende bedrijven manieren vinden om mosselen lan ger houdbaar te maken. m Paars is met in de mode, maar de leerlin- genraad van Scheldemond College in Vlissingen haalde alles uit de kast voor Paarse Vrijdag. Net als op veel andere middelbare scholen waren leer lingen opgeroepen zo veel mogelijk paars te dragen, of de regenboogkleuren, ter viering van de vrijheid van gender en seksuele diversiteit. De achtkoppige leerlin- genraad tracteerde de onderbouwklassen op een quiz met vragen over landen waar die vrijheid niet bestaat en zelfs gevangenschap dreigt. Op Scheldemond staat vrijwel iedereen open voor diver siteit, vinden Björn de Nooijer en Nova Meijering. Björn: „Toen ik twee jaar geleden uit de kast kwam, reageerden mensen heel normaal. Het speelt geen rol." De leerlin- genraad werkt, in navolging van scholengemeenschap Nehalennia, aan de oprichting van een GSA, een groep scholieren die er voor zorgt dat iedereen zichzelf kan zijn op school. zaterdag 15 december 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P9 VLISSINGEN Vissers bundelen krachten De oesterboorder, die oesters in de Oosterschelde oppeuzelt, de brexit en de bouw van windpar- ken op zee waardoor visgebie- den slinken, keiharde concur rentie, strengere eisen aan voedselveiligheid en de gevol gen van klimaatverandering. De bedreigingen stapelen zich op. De gehele visserijsector in zuid west-Nederland moet dan ook de krachten bundelen om het hoofd boven water te houden. Frank Balkenende Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29