Katinka Polderman 24 MEDIA CULTUUR^ ANGELA KIJKT TV .PC u de kerstvakantie er met rasse schre ven aan komt, wordt het toch tijd om die ene ongemakkelijke vraag te stellen: wat gaat RTL doen met Late Night en met Twan Huysl Want zelfs de grootste optimisten moe ten inmiddels toegeven dat dit een kansloze exercitie is, die pijnlijk wordt om naar te kijken. Patiënten halen doel Queen dé bioscoophit Na vier maanden is van enige groei ofinhou- delijke verbetering totaal geen sprake, integen deel zelfs. Het programma komt dagelijks am per meer boven de 300.000 kijkers uit, behalve dan op vrijdag als The Voice of Holland als aanja ger fungeert. Maar daarbij is dan weer het zorg wekkende dat niemand van die 500.000 extra kijkers denkt: goh, wat leuk, hier ga ik maandag weer voor zitten. Hét probleem van Late Night is dat er gewoon niks klopt van het programma. Er zit een bij de NPO weggekaapte zwaargewicht in een veel te bombastisch decor met de moed der wanhoop een talkshow te presenteren die qua diepgang en actuele nieuwswaarde amper Koffietijd over treft. Heel af en toe is er ineens een serieus on derwerp, maar het toch vooral een potpourri van Lex Uiting met een paar grappige internet filmpjes, BN'ers die een oud verhaal afsteken, een RTL-promopraatje of de politiek verslag geefster die is opgetrommeld voor een kul- onderwerp. Net als je denkt dat het niet lichter, luchtiger en nietszeggender kan, wordt de dag erop het tegendeel bewezen. De dalende kijkcijfers geven in neonkleuren aan dat deze ingeslagen weg niet werkt. Maar in plaats van bij te sturen of het stuur om te gooien, houden ze zich bij Late Night doof en blind en geven gewoon een dotje extra gas. Fi guurlijk dan, want het programma straalt eer der lusteloosheid uit dan frisse vechtlust. Maar de vraag die me 's nachts bijna wakker houdt is wat er met Twan is gebeurd. Deze slappe zooi, waarvoor Humberto Tan zich nog zou schamen, is namelijk niet wat hij voor ogen had toen hij overstapte van Nieuwsuur en waar mee hij nieuwe redactieleden wegtrok bij bij voorbeeld DWDD. Ergens onderweg is hij blijkbaar bezweken voor de paniek en druk van de RTL-leiding, die blijkbaar nog steeds wei gert om de RTL-kijker serieus te nemen en denkt dat die te dom is voor onderwerpen als de Stint, de Gele Hesjes of de brexit. Tegelijkertijd staan diezelfde baasjes het wel toe om RTL-coryfeeën die echt iets te melden hebben bij Pauw gaan zitten. Het wachten is nu tot Twan daar zelf opdraaft om te erkennen dat hij een heel grote fout heeft gemaakt. Quote van de dag 'De mannen zijn minder enthousiast over het idee' Haar nieuwe voorstelling Polderman draagt een steentje bij heeft de onbescheiden plaats die wij op aarde innemen' tot onderwerp - in het bijzonder ten opzichte van dieren. Cabaretière Katinka Polderman: „Wij zeggen dat de natuur wreed is. Maar mensen zijn de monsters." Het is weer zo'n licht ar chaïsche uitdrukking waarop Katinka Polder man (37) patent heeft. Haar vorige shows luisterden naar titels als Polderman baart zorgen en Polderman tiert welig - haar zesde voorstelling, die van daag haar première beleeft, heet Polderman draagt een steentje bij. „Waaraan? Ik draag mijn steentje bij om de aarde voor mijn eigen profijt in te schakelen, maar draag óók mijn steentje bij aan een dier vriendelijker houding. Want: wat geeft ons mensen het recht om ons te gedragen zoals we doen?" Het klinkt bepaald strijdbaar en geënga geerd. Ze stemt op de Partij voor de Dieren en is inmiddels vegetariër, dat wil zeggen, in ge paste mate. Want: „Als ik trek heb en er pas seert een schaal bitterballen, pak ik er nog wel eens een. En ik doe niet moeilijk als ik bij ie mand eet. Maar zelf koop ik geen vlees en ook in restaurants mijd ik het." Desalniettemin geeft de vleesconsumptie van haar echtgenoot Peter op gezette tijden aanleiding tot verhitte discussie. „Ik was laatst vroeger thuis en hij maakte stamppot. Zag ik in de koelkast zo'n enorme zak kiloknaller- spekjes. Ja, ik was kwaad. Als er vlees in huis komt, moet het biologisch scharrelvlees zijn. Nu koop je een zakje dierenleed." Stiekem Ook de gang die haar man en zoontje Bram (3) op gezette tijden naar de McDonald's maken, beziet ze met lede ogen. „Bram eet zo'n hele bak kipnuggets op, veel te veel voor zo'n man netje. Maar, verbieden kan ik het hen niet. Dan gaan ze het stiekem doen en wordt het hele maal zo treurig." Geheel in de traditie van haar werk, verze kert ze, wordt Polderman draagt een steentje bij geen avond lang preek vol hel en verdoemenis. Ook hoeft niemand de zaal als verlicht vegeta riër te verlaten. Evenmin gaat ze in haar pro gramma schuldbewust op de knieën. „Maar als mensen iets meer nadenken, heb ik al wat be reikt. „Het thema is tragisch, verschrikkelijk zelfs, maar er zit ook humor in. Zo heb ik een liedje - Natuur is helemaal niet leuk voor dieren getiteld. Een dier vraagt namelijk helemaal niet om na tuur. Terwijl de suggestie wordt gewekt dat de runderen van de Oostvaardersplassen het daar fijn vinden. „Nou, het maakt een dier geen bal uit. Als het maar eten heeft, enigszins beschut kan staan, sociale contacten en bewegingsvrijheid heeft. Ik pleit er dan ook voor alle bossen te kappen en overal mandjes neer te zetten. Liedjes spelen, traditioneel, een rol in haar werk. Een paar titels: Was ik maar een plakje worst ('Een smartlap') en 'de meezinger van de avond' Het leven is te kort voor idealen: 'Het hangt boven mijn bed in kapitalen/in letters van ivoor/ik poets ze vaak met chloor/ waarin ik lood en asbest heb vermalen...'. Als wij mensen de evolutie niet hadden gewonnen, was ik nu misschien het huisdier van mijn kat geweest Daarbij heeft ze carnavalskrakers hertaald voor hoogbegaafden. Zoals Er staan een paard in de gang (ja ja), dat voor de bezitter van een pirami daal hoog IQEr bevindt zich een gedomesticeerd hoefdier in de ruimte tussen de entree en het woon vertrek, (bevestiging, bevestiging) heet. En de hit Bloemetjesgordijn luidt nu: Weet u in welke hoedanigheid ik graag zou willen existeren, in die van textiel vervaardigde raambedekking met floraal motief (bis). Tijdens de uitvoering strooit ze tevens met confetti die ze uit filosofieboe ken heeft geperforeerd. Katinka Polderman: „Als wij mensen de evolutie niet hadden gewonnen, was ik nu misschien het huisdier van mijn kat geweest. In een mandje bij de kachel. Een plastic bak met korrels om in te schijten. En mijn poes die een paar keer per dag rammelt met een blikje zaterdag 15 december 2018 wan TELEVISIE Het EO-pro- gramma scoorde be scheiden kijkcij fers, maar de impact bleek enorm: drie van de vier ernstig zieke deelne mers van Je Geld of Mijn Leven hebben het streefbe drag voor hun behandeling (die ze zelf niet kunnen betalen) al na twee dagen binnen. FILM 'Mensen De Queen-film Bohemian Rhap- sody heeft gis teren de mil joenste bezoe ker in Neder land getrokken. Met een op brengst van 9,4 miljoen euro is het inmiddels ook commer cieel gezien de meest succes volle bioscoop film van 2018. —Volgens Friends- ster Jennifer Aniston willen zij en de andere vrouwe lijke hoofdrolspelers graag een reünie van de serie, maar de mannen niet. zijn monster Arno Gelder 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24