23 Vos: WK-titel is ultieme doel Schaatser Ted-Jan Bloemen (32) veroverde in februari sensationeel olympisch goud op de 10.000 meter. Nu bakt hij er nog maar weinig van. En ergens vindt hij dat wel mooi. SCHAATSEN WORLD CUP IN HEERENVEEN Kiki Bertens niet in Fed Cup SUPER-G UITSLAGEN Het gebeurde in een bus, op weg van de ijsbaan naar het hotel, een dag nadat hij olympisch kampioen op de 10.000 meter was geworden. Ineens voelde hij zich gedesillu sioneerd. Een beetje down zelfs. Zijn doel, dat heilige doel waar hij jarenlang zo hard voor had ge werkt, was verdwenen. Het was alsof hij zijn houvast kwijt was. Het gevoel bleef niet lang hangen. Al gauw was hij weer blij. Opge lucht ook, en trots. Toch moest hij iets met dat gevoel in die bus. Er was meer in het leven dan schaat sen. Jarenlang dacht hij alleen aan zichzelf om zijn doel te bereiken. Dat was heel zwaar, voor hem maar ook voor Marlinde, zijn vrouw. Het was tijd om gas terug te ne men. Nu hij olympisch kampioen op de ïo.ooo meter en wereldre cordhouder op de 5000 en de 10.000 meter was, mocht hij de teugels laten vieren. In april ver trok hij samen met zijn vrouw om twee maanden te backpacken. Hij reisde langs goedkope hostels China door. Knuffelde met panda's. Bezocht in Cambodja de tempels van Angkor Wat. Werd in de jungle van Sumatra vastgegre pen door een hongerige orang-oe- tan die maar om eten bleef vragen, forceerde zich uiteindelijk los en wist met een ferme sprint weg te komen. Vervolgens luierde hij op Bali. Wanneer hij honger had, at hij een hamburger. Afkicken Eenmaal thuis, in Canada, begon het afkicken. Hij adopteerde een hond. Blind aan één oog, nadat het beest een stekelvarken had aange vallen. Het werd zomer. Langzaam aan begon hij weer met trainen. Hij dacht: dat doe ik wel even. Jaar in jaar uit was hij gewend geweest zijn lichaam optimaal te verzorgen. Eten, trainen, slapen, eten, trainen, slapen. Dat beheerste hij tot in de perfectie. Maar dat regime weer op pakken, bleek moeilijk na geproefd te hebben aan het backpackleven. Hij kwam zichzelf tegen. Ook al omdat dat heilige doel was verdwenen. De liefde voor het schaatsen was er nog, maar dat heilige vuur dat hem altijd zoveel motivatie gaf ontbrak. Olympisch kampioen worden, hij had het in Pyeongchang afgevinkt. Wanneer hij nu zou besluiten zijn loopbaan af te sluiten, was het alle moeite waard geweest. Hij is een hart stikke happy mens en heel trots. Dat is een grote opluchting. Vergeefs Opluchting, ja. Bij hem kwam het succes immers niet vanzelf. Het was een heel lange, moeilijke weg. Jarenlang ploeterde hij, vergeefs zoekend naar een manier om naar de top te komen. Nooit reed hij zich internationaal op het po dium, nooit kon hij zijn plek vin den in het Nederlandse systeem. In acht jaar tijd reed hij voor zes verschillende ploegen. Telkens weer een nieuwe coach, ploegge noten, fysio's. Elk jaar de stress over een onzekere toekomst. Toen hij 26 jaar was, vroeg hij zich af: waar doe ik het voor? Ik geef er al les voor op, maar sta straks met lege handen. Dan heb ik geen op leiding, geen wereldtitel, geen olympisch goud. Hij besloot te emigreren naar Canada, in 2014, dat kon via het paspoort van zijn vader. De andere optie? Stoppen met schaatsen. In Nederland zag hij geen toekomst meer op het ijs. Daar, in Calgary, voelde hij zich verrassend snel thuis. Hij werd er eindelijk een wereldtopper. Schaats-Canadees. TJ Flowers. Een concurrent voor Sven Kramer en Jorrit Bergsma. Een man die onder de hoede van coach Bart Schouten wereldrecords aan diggelen reed. Progressie Zijn enorme progressie vindt hij moeilijk uit te leggen. Er spelen zo- veel factoren een rol. Het voor naamste? Eindelijk kon hij een paar jaar lang constant trainen, zonder wisselvalligheid of terugvallen. Dan ga je pas echt vooruit en voor uit en vooruit. In recordtempo is hij zich Cana dees gaan voelen. Hij ziet zichzelf in Calgary blijven wonen. Maar als hij zoals nu in Nederland is, zegt hij trots tegen zijn Canadese ploeggenoten: joh, je moet poffer tjes eten, want die zijn heerlijk. Naar het heilige vuur is het nog altijd een beetje zoeken. Al voelt hij de laatste tijd dat het weer iets W Tijdens de drie voorgaande wereld bekerwedstrijden dacht Bloemen: wat ben ik hemelsnaam aan het doen? aangewakkerd wordt. Tijdens de reizen rond de wedstrijden is er het ijs, het schaatsen, en verder niets. Hij hoopt aan het einde van dit seizoen beter te zijn, maar we reldkampioen zal hij niet worden. Volgend jaar, daar ligt het doel. Voor dit weekeinde in Heeren veen maakt hij zich geen illusies. Zoekgeschaatst werd hij bij de drie voorgaande wereldbekerwedstrij den. Tijdens de races dacht hij: wat ben ik in hemelsnaam aan het doen? Dit lijkt niet eens meer op schaatsen. Na de streep deed dat veel pijn. Was hij gefrustreerd en moest hij even met zichzelf in ge sprek. Maar dan kwam het besef: hier heb ik bewust voor gekozen. Ergens vindt hij het wel mooi. Je kunt nu heel goed zien hoe hard hij heeft moeten werken om hier te komen. Want het komt niet vanzelf. Als hij niet héél, héél, héél hard werkt, dan is hij helemaal nergens. zaterdag 15 december 2018 TENNIS Kiki Bertens laat begin 2019 de Fed Cup ontmoeting met Canada (9 en 10 februari in Den Bosch) aan zich voorbij gaan. De nummer 9 van de wereld heeft captain Paul Haarhuis laten weten dat ze zich op haar eigen loop baan wil richten. WIELRENNEN Het WK wielrennen in het Engelse Yorkshire wordt in 2019 het grote doel voor Marianne Vos (31). „Al heb ik inmid dels twaalf regenboog truien, een dertiende zou heel mooi zijn. Het is iets ultiems om naar toe te wer ken." De Noor Aksel Lund Svindal (35) heeft bij de wereldbeker in Val Gar- dena de super-G op zijn naam geschreven. Het was zijn 36ste WB-zege. TENNIS Alphen aan den Rijn. NK. Kwartfina les, mannen: Nijboer - Haase (1) 7-6 2- 6 6-4, T. Griekspoor (2) - Van de Zandschulp 6-2 2-3 opgave, S. Griekspoor (3) - Timmermans 4-6 6-2 6-3. Vrouwen: Kerkhove (3) - Achong 6-2 6-4, Lamens - Nab 6-3 7-6 ZWEMMEN Hangzhou. WK. Mannen. 50 m vrije slag: 1. Morozov (Rus) 20,33,2. Dres- sel (VS) 20,54,3. Tandy (ZAf) 20,94. 50 rug: 1. Rylov (Rus) 22,58, 2. Murphy (VS) 22,63,3. Ryan (Ier) 22,76.100 wissel: 1. Kolesnikov (Rus) 50,63, 2. Orsi (Ita) 51,03,3. Fujimori (Jap) 51,53. 4x50 vrij: 1. VS 1.21,80 (WR), 2. Rus land 1.22,22, 3. Italië 1.22,90. 4x200 vrij: 1. Brazilië 6.46,81 (WR), 2. Rus land 6.46,84,3. China 6.47,53,4. VS 6.49,84,5. Australië 6.53,05; 7. Neder land 6.59,28. Vrouwen, 50 vlinderslag: 1. Kromo- widjojo (Ned) 24,47 (NR), 2. Barratt (Aus) 24,80,3. Dahlia (VS) 24,97, 4. Henique (Fra) 25,02, 5. De Waard (Ned) 25,32. 400 vrij: 1. Titmus (Aus) 3.53,92 (WR), 2. Wang (Chn) 3.54,56, 3. Li (Chn) 3.57,99.100 wissel: 1. Hosszü (Hon) 57,26, 2. Imai (Jap) 57,85,3. Atkinson (Jam) 58,11) EK handbal: NL - Frankrijk kijk op de site van deze krant voor uitslag en samenvatting Pim Bijl Wolvega •4 Februari 2018:Ted-Jan Bloemen ont vangt na zijn gouden race op de olympi sche 10.000 meter de feli citaties van Sven Kramer. FOTO PIM RAS Wereldbeker Heerenveen, van daag en morgen. Op TV: NP01 (14.40 uur zat. en 14.00 uur zo.) Ted-Jan Bloemen is even terug in Nederland en po seert in Wolvega. Hij ziet zichzelf in Canada blijven wonen, fotocornésparidaens Hij komt niet meer vooruit, maar is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23