Derby in Groningen is voor Puntenrecord eredivisie uit 1971-'72 breken is 18 PSV (vanavond bij Heracles) en Ajax (morgen thuis tegen De Graafschap) walsen dit seizoen door de eredivisie. Is het puntenrecord (93 voor Ajax in 1971-72) eigenlijk in zicht? Dan moeten de twee topclubs nog flink aan de bak. Column SJOERD MOSSOU Koe- M woensdagavond, de ene aanvalsgolf volgde op de andere, de gekkigheid kende geen grenzen meer, toen naast me de naam van Dennis Bergkamp viel. Verhip, waar is Dennis Bergkamp gebleven? Ja, gewoon lekker thuis natuurlijk, dat begrijp ik ook nog wel, maar waar is Bergkamp in iets breder perspectief? Het is deze week precies een jaar ge leden dat Ajax hem ontsloeg, in het kielzog van trainer Marcel Keizer. Met Bergkamp vertrok de laatste echte voor vechter van de fluwelen revolutie, de grootste poli tiek/culturele veldslag in de geschiedenis van Ajax. Hij kwam binnen met vuurwerk, met Johan Cruijff en Wim Jonk fier aan zijn zijde. Hij vertrok via de achterdeur. Roemloos. Zijn erfenis is een nogal vage, want Bergkamp bepaalde van alles, maar droeg nergens verant woordelijkheid voor. 'Cultuurbewaker' noemden ze hem daarom maar. Mooi woord, gek beroep. Maar Bergkamp was amper de deur uit, of Ajax begon opeens ta melijk logisch en hel der beleid te voeren. In plaats van hysterisch vast te houden aan vrijwel uitsluitend ei gen jeugd, investeerde het - eindelijk - in leef tijd en in kwaliteit. Nicolas Tagliafico, Dusan Tadic en Daley Blind kwamen alle maal na Bergkamp. De lijntjes werden kort: in plaats van oeverloze vergaderingen met een 'technisch hart', kreeg Ajax gewoon weer ouderwets een trainer en een technisch directeur. Samen timmerden zij het Ajax in elkaar waar we nu naar zitten te kijken. Heus, Bergkamp is geen koekenbakker natuur lijk, hij heeft altijd iets prettig eigenzinnigs gehad, ik geloof meteen dat hij een fenomenaal oog heeft voor voetbaldetails. Een mooi zwijgzaam mysterie was hij ook - om over de prachtvoetballer nog maar te zwijgen. Maar tegelijk: voor een regelrechte legende is hij ongelooflijk snel vergeten. Nergens klinkt zijn naam nog. Nergens hangt een spandoek, klinkt een spreekkoor. Wie hem wil zien, moet naar Noord-Londen of naar Zeist, want daar staat hij in brons op een sokkel. In de buurt van Wim Jonk zult u hem niet tref fen, want die vriendschap sneuvelde op het slag veld van Cruijffs revolutie. Op de verjaardag van Peter Bosz misschien? Kleine kans. Bergkamp was één van de redenen dat Bosz ver trok, een paar weken na de Europa League-finale. 'Jij hebt alleen maar bij Feyenoord gespeeld', zou Bergkamp hem ooit hebben toegebeten. Slechts een detail in het hele verhaal natuurlijk, maar sluw gedropt door Bosz: het is een zinnetje waar je cy nisme, arrogantie en wereldvreemdheid in kunt herkennen. Bergkamp vocht zijn ontslag nog een tijdje aan, maar veel indruk maakte dat ook niet: het leverde hem een fijne ontslagvergoeding op, maar weinig eer. Zonder hem is Ajax daarna, hoe ironisch, al leen maar meer op Ajax gaan lijken. Wanneer straks al die jaarlijstjes van 2018 ver schijnen, zal Dennis Bergkamp er vermoedelijk niet tussen staan. Ja, tussen de verliezers mis schien. Vooreen regelrechte legende is hij ongelooflijk snel vergeten. Nergens klinkt zijn naam nog, geenspandoek Koeman stopt bij 'Fener' Robben pas terug in 2019 De laatste eredivisiewedstrijden die Johnny Rep in het stadion be keek, waren PSV - Excelsior (6-0) en Ajax - ADO Den Haag (5-1). Wedstrijden die de overmacht van de twee topclubs typeren. De oud international zat niet bepaald op het puntje van zijn stoel. Dat deed hij afgelopen woensdag in de Johan Cruijff Arena tijdens Ajax - Bayern München wél. „Dat was echt genie ten, maar in de eredivisie zijn de potjes vaak voorspelbaar. Al geniet ik wel van het niveau, hoor. Het is onwijs leuk om dit seizoen naar Ajax te kijken. Het plezier straalt er van af." Zo was dat bij het Ajax van Stefan Kovacs in 1971-72 natuurlijk ook. Dat elftal is nog altijd in het bezit van het algehele puntenrecord in de eredivisie. De Amsterdammers speelden dat seizoen, midden in de glorietijd van de club, drie keer ge lijk en verloren slechts één keer. Omgerekend naar het driepunten systeem van nu kwam het elftal uit op maar liefst 93 punten. PSV (nu 42 punten na vijftien duels) en Ajax (40 uit vijftien) mogen niet veel punten meer morsen om dat record te evenaren of zelfs te verbeteren. Rep kwam in dat jaar net door bij Ajax. Hij mocht een helft meespe len in de laatste wedstrijd van het seizoen tegen Vitesse. 12-r werd het, óók nog altijd een eredivisiere cord. „Daar gaan Ajax en PSV niet aan komen, hoor", zegt Rep. „Wij hadden toen wel een elftal, hè. Cruijff, Keizer en al die anderen. Uniek." Een doel op zich is het natuurlijk niet voor PSV en Ajax om op die Een ontspannen werksfeer, een trainer met een duidelijke spelop vatting en een spelersgroep die be ter is dan gedacht, maken dat Em men punten blijft sprokkelen. De teller staat inmiddels al op veertien, precies evenveel als - inderdaad - FC Groningen. Trainer Dick Luk- kien: „We hebben keihard gewerkt om dit voor elkaar te krijgen." Bijna 2,5 jaar is Lukkien trainer van Emmen. Eerder werkte hij zes jaar als assistent bij FC Groningen. „Ik heb gesprekken met Groningen gevoerd om hoofdtrainer te wor den. Zij kozen voor Ernest Faber. Weet je, dat is hun goed recht. Maar toen besloot ik: het is tijd om verder te kijken. Ik ben Emmen heel dank baar dat ze mij de kans hebben ge geven." Lukkien is niet de enige Emme- naar met een verleden bij Gronin gen. Sterker, bijna de helft van zijn selectie heeft er gespeeld. De mees ten zonder veel succes. Wisselend zijn de omstandigheden waarom het niet lukte: van zware blessures en moeilijke karakters tot mentale problemen en moordende concur rentie in de groep. Wat hen bindt? Dick Lukkien. Hij raapte al die voetballers met krasjes en deukjes op en ging er op een la ger niveau mee aan de slag. „Ik ben een mensenmens", verklaart Luk kien. „Bouw een band op met mijn spelers. En dan voel je of ze écht willen. Deze jongens hebben alle maal de potentie om een goede ere divisiespeler te worden. Maar een carrière loopt niet altijd in een rechte lijn omhoog. Soms heb je een zijstap of een stap terug nodig om later vooruit te kunnen. Ik wil ze daarbij helpen, als ik de potentie en de wil zie." Een van die spelers is Glenn Bijl. Bravouremannetje met een ka nonskogel in zijn rechterbeen, ma- zaterdag 15 december 2018 GO @sjoerd mossou 'PSV en Bergkamp II OOKAjaX halen de eeuwige De Johan Cruijff Arena zinderde van genot Erwin Koe man is niet langer inte rim-trainer van Fener- bahpe. Hij maakt plaats voor Ersun Yanal, de trai ner die de club al eens kampioen maakte. Koe man nam in oktober tijde lijk het stokje over van coach Phillip Cocu die werd ontsla gen vanwege de slechte re sultaten. BLESSURE Arjen Robben (34) komt voor de win terstop niet meer in actie. De aanvaller van Bayern München heeft al een paar weken last van een onwillige zenuw in zijn bovenbeen. „Arjen zal dit kalenderjaar niet meer spelen", zei trainer Niko Kovac. „Begin januari zal hij weer aanslui ten." top 10' Maarten Wijffels Daniël Dwarswaard Eindhoven/Amsterdam Hakim Ziyech viert een van zijn eredivisiegoals dit seizoen voor Ajax met Daley Blind. FOTOSOCCRATES O fi. (0 Voor het eerst wordt morgen FC Groningen - FC Emmen in de eredivisie gespeeld. Een duel vol dwarsverbanden, want veel spe lers van Emmen zaten eerder in Groningen. Sander de Vries Emmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18