<D O O E DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 Wat als ik u nu zeg, dat vier op de tien volwassenen in de bijstand onder de armoedegrens leven. Dat drie van die vier aan de antidepressiva zitten (vier keer zo veel als werkenden). Dat kinderen die opgroeien in een huishouden dat van de bijstand moet rondkomen, vaker arm zijn dan niet arm. Dat die armoedegrens nog iets wezenlijks verhult: het zegt niets over hoe arm mensen zijn, alleen dat zij van minder dan het minimale moeten rondkomen. In de praktijk moeten armen het doen van een bedrag dat steeds ver der onder die armoedegrens ligt. In 2016 had een doorsnee arme 2300 euro minder dan nodig wordt ge acht voor een minimale kwaliteit van leven. We kunnen dit allemaal wegwui ven met statistiekjes van andere landen die laten zien dat de ar moede bij ons extreem laag is in vergelijking met het buitenland. Of dat we genoeg regelingen hebben om mensen steun te bieden als ze toch door de mazen van het vang net vallen. Dat kan allemaal waar zijn, maar dat is het punt niet. We zijn inder daad het beste jongetje in de klas op het gebied van armoede. En ja, we hebben op papier talloze regelingen beschikbaar om mensen met schul den of andere persistente geldzor gen te helpen aan extra's. Denk aan het huur- en zorgtoeslag, bijzon dere bijstand, en zelfs een potje voor maatschappelijke participatie voor schoolgaande kinderen in de bijstand. We hebben ook een enorme groep sociale hulpverleners die overuren draaien in het mensen door alle procedures en de papier- kraam heentrekken. Ik mocht hen deze week op een congres toespre ken. Ter voorbereiding dook ik nog eens in de cijfers en kwam tot een onthutsende conclusie: bijna een op de vijf mensen die volgens de belastingdienst recht heeft op huur- en zorgtoeslag, vraagt deze niet aan. Individuele bijzondere bij- Flitsen stand, bedoelt om incidentele gaten op te vangen, wordt door 70 pro cent van hen die er recht op heb ben, niet aangevraagd. Het potje om kinderen uit arme huishoudens op schoolreis mee te kunnen laten gaan, wordt door net iets meer dan de helft van de mensen waarvoor het bedoeld is gebruikt. Deze gege vens zijn verouderd, en de nieuwste komen in mei beschikbaar, ik weet (op achtergrondbasis) dat dit pro bleem ook nu nog niet bepaald ver holpen is. Tegen de mensen die nu denken: 'de regelingen zijn er, het is je ei gen verantwoordelijkheid om ze te gebruiken', zou ik willen zeggen: lees de inmiddels talloze studies die laten zien dat een ge brek aan geld, hetzelfde met uw hersens doet als het gebrek aan tijd of het gebrek aan sociaal contact: het reduceert uw hersencapaciteit. Wie arm is, die kan niet helder denken, niet plannen en kan zich irrationeel gedragen Wie arm is, die kan niet helder denken, kan niet meer goed plan nen en kan zich irrationeel gedra gen. Datzelfde overkomt u precies zo in een situatie van grote schaarste. Waarom keert de overheid het geld niet automatisch uit aan rechthebbenden? Ik weet het is moeilijk en duur, maar toch niet moeilijker en duurder dan voor al die armen bij elkaar? KPN Ahold- Delhaize A jon Galapagos De koers van de bitcoin stort in. Maar de bitcoinfamilie Taihuttu, het Limburgse gezin dat heel het vermogen in cryptomunten investeerde, blijft er stoïcijns onder. „Uiteindelijk kan de bitcoin wel naar een koers van 200.000 euro stijgen." Didi Taihuttu wrijft over zijn arm waarop de letter B met twee strepen erdoor, een analogie van het dol larteken, is getatoeëerd. „Over een paar jaar weten we het of het de B van biljonair of de B van bankroet is." Voor veel mensen die een jaar ge leden bitcoins kochten is het de B van belazerd, bedonderd en bedro gen. Wie eind vorig jaar voor 100.000 euro kocht, zag als een ijs beer op een smeltende ijsschots, 82.000 euro verdwijnen in het grote niets. „Ja, veel mensen hebben heel veel geld verloren", beaamt hij. „Ie dereen kon zien dat die groei niet kon blijven duren." Dan hadden ze zijn blogs maar moeten lezen. Taihuttu investeert al langer dan vijfjaar in de bitcoin. De familie verkocht anderhalfjaar geleden huis en haard om heel hun vermo gen - enkele honderdduizenden eu ro's - in bitcoins te steken. Dat is niet helemaal de waarheid. Ze hiel den een volledig ingericht huisje op een vakantiepark in Sevenum en een auto. „We overwegen om dit vakantiehuisje ook te verkopen. Vraagprijs 6 bitcoins, omgerekend 20.000 euro. Als we in Nederland zijn, zoals nu voor een paar maan den, kunnen we ook bij familie in Venlo logeren." Het interview met de Taihuttu's vond twee weken geleden plaats, om aan de 20.000 euro te komen moet de vraagprijs nu al naar 7 bit coins. Hij haalt zijn schouders op. „Misschien gaat de bitcoin nog wel onder de 1000 euro. Het koersver loop is precies zoals het zou moe ten. Maar hij gaat weer omhoog." Het moment „Het gekke is dat mensen altijd denken dat wanneer iets omhoog gaat, dat ze dan moeten instappen en het ook doen en wanneer iets heel laag staat, is het in een keer op lichterij terwijl dat juist het instap- moment is." Taihuttu (40) zegt dat hij afgelopen jaar wél heeft ver diend aan de munt. „Die golfbewe ging die de munt maakt in een jaar, maakt-ie ook steeds in het klein. Als je op de goede tijd koopt en ver koopt dan heb je winst. Ik heb een portfolio van 20 cryptomunten. Een rendement van 10 procent is niet zo moeilijk. Ik zie het als beurshandel, speculeren." De voormalige iet-ondernemer heeft een deel van zijn bitcoins op @sandraphlippen Armoede Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro docent aan de Erasmus School of Economics. De afschaffing van de roamingkosten heeft tot een forse stijging geleid van datagebruik onder Europese toeristen. Dat blijkt uit een rap port van de Europese Commissie. De regelwijziging ging vorig jaar juni in. Facebook heeft een fout in zijn app ontdekt. Applicaties van ande ren konden daardoor meer foto's van Facebookgebruikers zien dan de bedoeling was. Facebook denkt dat 6,8 miljoen gebruikers zijn getroffen. De instellingen stonden tussen 13 en 25 september 'verkeerd'. O zaterdag 15 december 2018 GO De telecomgi- gant was de grootste stijger in de AEX. Het supermarkt concern veerde op na berichten over een koers wijziging. De verzekeraar leverde in aan het eind van de beursweek. m Het biotechnolo giebedrijf sloot de rij in de AEX.. O c Crypto-ondernemer Didi Taihuttu en zijn vrouw Romaine en hun dochters 'Bitcoin trekt Ton Voermans Sevenum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14