12 HOOLIGANS SOCIALE MEDIA Ze vervangend vervoer bij een storm, redden een koe van de slacht en dwingen-Sorry Johan-tv-makers bijna op de knieën. De gebruikers van Twitter zijn machtig, maar maken ook slachtoffers. Tijd voor #twittervrede deze kerstperiode? Van nature zoeken we mensen die hetzelfde zijn als wij, hetzelfde vinden en denken ls zelfs boswach ters last krijgen van het gure Twitterklimaat is het oppassen ge blazen. Politici, journalisten, BN'ers en tv-sterren krijgen al jaren geregeld een lading bagger te ver werken op het sociale mediaplatform van de korte tekstberichten met foto's en video's, maar de natuurfa- naten leken immuun voor haat en nijd. Wie wordt er nou boos over plaatjes van de mooiste Hollandse zonsopkomsten, zwijnen in het wild en herfstbladeren in zes kleuren? En toch gebeurt dat steeds vaker, merkt Boswachter Tim, 'Twitteraar van het jaar 2018' (22.000 volgers). „Sinds een tijdje valt me dat op ja, de toon wordt kritischer", zegt de bos wachter met het werkgebied Nijme gen. „Zelfs bij de meest positieve be richtjes. Als ik dan een foto stuur, zeggen anderen: 'die is vet gephoto- shopt, dit klopt niet'. Dan denk ik: jongens, kom op. Maar goed: ik vind het gewoon tof om te delen wat ik te genkom. Vooral in de herfst, mijn fa voriete seizoen, plaats ik veel beel den, en die worden dan goed opge pikt, ja. Ik denk ook omdat er al zo veel negativiteit is op Twitter." Laatst nog, had de vrolijke bos wachter het gewaagd om kritisch te zijn over een bericht van een trein reiziger: „Hij meldde dat hij in de trein werd aangesproken door een hetero omdat hij zat te 'flikvlooien'. Ik vond het een beetje een overdre ven bericht, ook omdat hij iets zei van: 'ik haat hetero's'. Maar mijn re actie daarop heb ik maar verwijderd, de kritiek bleef maar komen. Terwijl ik het helemaal niet hatelijk be doelde. Dus ik heb me maar voorge nomen om gewoon de joviale Bos wachter Tim te blijven, en niet over allerlei maatschappelijke commenta ren te gaan twitteren." De lontjes zijn kort in het Dorp Twit ter. Doodsbedreigingen, scheldpar tijen en intimidatie vullen de tijdlijn van velen. Discussies over immigra tie, het klimaat, Zwarte Piet, homo emancipatie, het Nederlands Elftal maar bij wijze van spreken ook over het weer of Boer Zoekt Vrouw kunnen ontsporen in één muisklik. Enter. Ruzie. Veel Twitteraars stoppen er daarom (tijdelijk) mee. Laatst nog, pakte schrijfster Saskia Noort haar biezen na een lading kritiek over haar co lumn over 'bange witte mannen' in deze krant. Ze beschreef de reacties een week later: 'Afgelopen week be vond ik mij in een Twitterstorm. Dat is zoiets als je virtuele voordeur ope nen en overspoeld worden door de stront van figuren met de Neder landse vlag in hun profiel. Het kwam erop neer dat mijn gleuf deugde, ik verbannen moest worden naar Congo, om me aldaar te laten nemen door de lokalen, want dat was ten slotte mijn hobby, of nee liever nog wierpen ze me voor een bus, of beter nog een trein, want dan was ik in ie der geval zeker dood.' Twitter ge bruikt de schrijfster alleen nog maar voor zakelijke berichten. De lijst met vertrekkers is langer. Cabaretier Sanne Wallis de Vries, journaalbaas Marcel Gelauff, Groen- Links-politica Femke Halsema, psy chiater Bram Bakker, Telegraaf-jour- nalist Wierd Duk: allemaal zegden ze Twitter al eens (tijdelijk) vaarwel. Treffend voorbeeld: voormalig PvdA-leider Diederik Samsom waagde in oktober na jaren vrijwel volledige afwezigheid weer eens een poging toen hij z'n portemonnee kwijt was: 'Wie helpt me deze terug te vinden? Kwijtgeraakt op station Vlissingen.' Zijn portemonnee werd niet gevonden, maar nu hij er toch was, had een aantal volgers van het voormalige PvdA-kopstuk wel wat ongevraagd advies. 'Nadat je de PvdA in de afgrond hebt geholpen nu terug voor dit? Wat ben je een klootzak', twitterde ene @Gooiboy. Al snel werd deze boy gecorrigeerd door ander met de naam @NO-EU_J: 'Ho ho, hij (Samsom, red.) is een held. Hij heeft de PvdA naar de klote geholpen en zo bewees hij Neder land juist een dienst. Nu die ander ermee bezig is zal de ex-nazi partij spoedig op nul zetels staan. Hiep hiep.' Samsom wist niet hoe snel hij weer de benen moest nemen en meldde dit als volgt: 'Ah, nu weet ik zaterdag 15 december 2018 GO Zelfs een Twitterpauze voor Niels Klaassen Rotterdam A —Paul de Lange, hoogleraar psychologie VU @RLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12