Victor Verster gevangenis 4Howick: de plaats van arrestatie De beelden van Mandela, die na 27 jaar gevangenschap de poorten van de Victor Verster-gevangenis uitliep, gingen de wereld over. Die gevangenis ligt bij Paarl, tussen de beroemde wijngaarden van de Oostkaap. Het ziet er exact zo uit als in 1990. De officierswoning bij de gevangenis, waar Mandela de laatste anderhalfjaar doorbracht, is op aanvraag via de Nelson Mandela Foundation toegankelijk. Jack Swart, de laatste bewaker van Mandela, geeft er rondleidingen. In de villa ruikt het muf, alle meubels uit die periode staan er nog. Boven de favoriete stoel van Mandela hangt zijn portret. In de keuken liggen briefjes van Mandela aan zijn bewaker: Mr. Swart, mag ik de spareribs van gisteren voor het ontbijt? De twee raakten bevriend. „Als familie", zegt Swart, die ver telt hoe Mandela gefascineerd raakte door de magnetron, zo'n wonder had hij nog nooit gezien. Keer op keer verwarmde Mandela er een glas water in. Swart loopt voorop naar de slaapkamers. „Eentje was voor zijn echtgenote Winnie ingericht, maar ze wilde niet in een gevan genis slapen. Zijn kleinkinderen kwamen wel." De tour eindigt bij de ronde poort in de tuin. Hier stapte Mandela de gevangenis uit, op naar de vrijheid. In zijn autobiogra fie beschrijft Mandela dat hij een handvol toeschouwers verwachtte, er stonden ech ter duizenden mensen, inclusief veel pers uit de hele wereld. Toen hij zag dat ook witte mensen voor hem, een zwarte man, stonden te juichen wist hij dat de wereld tijdens zijn gevangenschap was veranderd. Vier jaar later werd hij de eerste zwarte president van Zuid-Afrika. De plaats waar Mandela in 1962 is gearresteerd, is een van de belangrijkste herdenkingslocaties voor Zuid-Afrikanen. Capture site, heet het. Het is een idyllische plaats langs een landweggetje dat door een Engels aandoend landschap slingert. Er ligt een steen op de plaats waar Mandela werd aangehouden. „Hier zie je mensen zelfs huilen", zegt Ayandu Ngandeni (24), die regelmatig hiernaartoe komt, zo ook van daag. „Mandela beleefde hier zijn laatste seconden in vrijheid, hij offerde die op om ons vrijheid te geven." Ayandu is een bornfree; in democratisch Zuid-Afrika in vrijheid geboren. „In onze cultuur hechten we aan onze roots. Daarom zijn er zoveel herdenkingsplekken." Voelt hij zich ook vrij? „We zijn er nog niet, maar als meer mensen denken zoals Mandela deed, dan komen we er wel." Vlakbij de plaats van de arrestatie staat een museum dat Mandela als vrijheidsstrijder en ver meende terrorist belicht. Gids Midden: Bewaker Jack Swart voor de officiersvilla in de gevangenis. Verzetsheld De voormalige Victor Verster Prison, de laatste gevangenis vanwaar Mandela is vrijgelaten. Mandela Capture Site, R103, Howick, Drakenstein Correctional Centre, 3290 Breede River DC ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127