De geboortegrond van Mandela kwa nokrismesi HOMESTAY Uit Thuis Mandela is begraven waar hij zijn jeugd en laatste jaren doorbracht; in het dorp Qunu, niet ver van de kust in het zuidoosten en op een steenworp afstand van de plaats waar hij is geboren. Mandela schreef in zijn autobiografie over de streek: 'Het ligt ver van alle wereldgebeurtenissen, men leefde er eeuwenlang hetzelfde'. Het landschap is heuvelachtig en terracotta bruin, op de heuvels staan felgekleurde hutten en huisjes. In de beken langs de weg doen vrouwen geknield de was. Hier in de heuvels trok Mandela zich terug voor de ri tuele besnijdenis. Volgens de buschauffeur gebeurt dat nog steeds, al willen moderne Xhosa-jongens liever niet worden besne den. „Maar de druk van familietraditie is groot", zegt de chauffeur. Qunu telt tweehonderd inwoners. De buschauffeur wijst het huis aan waar Man dela voor het eerst een wit mens zag. En de school, waar de juf hem de naam Nelson gaf. Zijn naam was Rolihlahla, dat onrust zaaier betekent. Ook hier is een Mandela- museum. „Mandela zei dat onderwijs het krachtigste wapen is om de wereld te ver anderen. Hij heeft gelijk gekregen", zegt Simizeelee, gids in het museum. Hij is ge lukkig een goede verteller, want er is op wat foto's en teksten na weinig te zien. Simizeeleee neemt bezoekers ook mee naar buiten, naar het huis dat Mandela voor zijn pensionering bouwde. Achter op het terrein, uit het zicht, ligt hij begraven. Het huis is een kopie van de officierswoning in de gevangenis in Paarl, waar Mandela de laatste maanden van zijn gevangenschap doorbracht. „Dat huis betekende veel voor hem, het was het eerste huis waar hij ver bleef na jaren in een cel." Zelfs het wach tershuisje en de hekken zijn hetzelfde. Even verderop woont Simizeelee zelf, in de ronde roze hut naast zijn huis runt zijn vrouw Gamakhulu een bed and breakfast. Trots laat ze een artikel zien. Qunu maakt zich op om Mandela-toeristen te ontvangen en een authentieke ervaring te geven. Ze lacht. „Er is nog niemand geweest, maar als de website af is, komen de gasten vast ook wel." 38 vl Nelson Mandela Museum, Bhunga Building, Corner Nelson Mandela Drive Owen Street, Mthatha, Oostkaap. Vliegen KLM vliegt recht streeks op SSÜS&: Johannesburg tingit, en Kaapstad. De retourprijs ligt rond 1000 euro. Verblijf Overnachten kan vanaf 10 euro (Airbnb). Vervoer Grote steden zijn per vliegtuig bereik baar. Busmaat schappij BAZ biedt een voordelige hop on hop off-service door heel Zuid- Afrika. Reis je per trein, kies dan voor de Greyhound of Translux Intercity. Lezen De lange weg naar de vrijheid, de auto biografie van Nel son Mandela, is een aanrader. Wassen In beken langs de weg doen vrouwen de was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 126