Fietsen door het township Vader des Vaderlands Verken Soweto in Johannesburg, het groot ste township van Zuid-Afrika, bij voorkeur per fiets. Het is uitgestrekt en de veelal slechte wegen zijn minder goed bereikbaar per auto of bus, per fiets kun je snel veel locaties bereiken. Fietsen huren kan onder meer bij Lebo's Soweto Backpackers waar ook een hostel is. Gids Thandiwe is in te huren, hij maakt een tour levendig met ver halen over zijn land. „Wij mogen eindelijk onze geschiedenis vertellen", zegt Than diwe. Soweto is geen krottenwijk, zoals velen denken. „Alle zwarten woonden in een township, maar niet alle zwarten woonden in een krot", legt Thandiwe uit. Onderweg stopt hij regelmatig, om zijn verhaal te doen. Bij een kruising wijst hij op een hui zenblok: „Tijdens de apartheid woonden de zwarte vrouwen achter een hek, gescheiden van de zwarte mannen. De regering wilde voorkomen dat er meer zwarten bij kwa men." De Braziliaanse toerist Arthur Seixas (38) reageert geschokt. „Kón dat zo maar?" Thandiwe knikt. De scholen gaan uit en de straten vullen zich met scholieren, lachend geven ze high fives aan de pottenkijkers op de fiets. Than diwe: „Dankzij Mandela heeft elke wijk een school, lessen zijn gratis en de kinderen krijgen er een maaltijd." Aan een hek hangt een verwaaide poster met Mandela en de tekst Education is important. Eronder zit een armoedig ogende man, hij verkoopt twee dehands kleren en twee kippen. De geschiedenis van de apartheid ligt in Soweto voor het oprapen. De tocht gaat langs het plein waar in 1976 de opstand van zwarte scholieren gruwelijk werd neer geslagen en naar de straat waar Mandela woonde. „Desmond Tutu woonde hier ook, dit is de enige straat ter wereld waar twee Nobelprijswinnaars woonden." Mandeia's huis is een museum, het wordt vooral door zwarte Zuid-Afrikaanse toeris ten bezocht. Ze verdringen zich om een selfie te maken in het huis waar hun held woonde. i i.uiiuim -WHITFS Nelson Mandela (1918-2013) is het symbool van de strijd tegen apart heid en was de eerste zwarte president van Zuid- Afrika (1994-1999). Hij opende het eer ste zwarte advoca tenkantoor, voor en door zwarten. Hij streed met het ANC tegen de apartheid en werd als ver meend terrorist de meest gezochte man van Zuid- Afrika. Mandela zat 27 jaar achter tra lies. De hele wereld was getuige van zijn vrijlating in 1990. Drie jaar later ont ving hij de Nobel prijs voor de Vrede. Lebo's Soweto Backpackers, 10823A Pooe St, Orlando, Soweto Schoolkinderen Toeristen hebben veel bekijks als de scholen uit zijn. Uitstapje Soweto is prima op de fiets te verkennen. ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 125