Vader in een ander daglicht Een golf hilarische onzin 'Was ik maar een Vlaming, denk ik soms' RECENSIES MET VER/IR// V/V.\ BELGIÉ Levende bezems Annie M.G. Schmidt De mooiste kinder gedichten Het boek dat ik aan mijn kleinkinderen voorlees In mijn jeugdjaren verslonden Het boek dat ik zelf had willen schrijven De eerste keer dat de vader van de Belgische schrijver Bart Meuleman over zijn afkomst begint, tijdens een autorit, leidt dat nauwelijks tot een diep gaand gesprek. Maar wel tot een besef bij Meuleman: 'Aan alles wat hij als vader ooit deed of naliet, gingen kwesties vooraf Ze hadden hem gekneed tot de ietwat komische, goedmoedige figuur die ik in hem was gaan zien. Het was maar een deel van de werkelijkheid.' Hoe mijn vader werd verwekt (Querido, €19) is Meulemans reconstructie van een cruciale periode in het leven van zijn va der Jos en zijn grootmoeder Anna, die hij slechts kent als een boze, onvriendelijke vrouw. Meuleman verweeft de ge schiedenis van drie generaties met verschillende verhaal lijnen: van Anna die als dienst meid in Brugge zwanger wordt van haar baas, van zijn vader die als jongeman terugkeert naar Brugge en van hemzelf: een zoon die zijn vader ineens in een ander daglicht ziet. In warmbloedig proza schetst Meuleman een ontroerend portret van een familie met een ongelukkige geschiedenis. Zijn roman is bovenal een portret van een vervlogen tijd. Een tijd die niet eens zo ver achter ons ligt, maar wel ingrijpend is ver anderd. Op de eerste pagina van Achter een struik (Prometheus, €20) van Herman Brusselmans geeft de ik-persoon zijn hond een schop tegen z'n kloten. Vervol gens maakt hij een boodschap penlijstje met negen keer 'haringsalade', waarna hij ver sombert en nadenkt over de toestand van krentenbollen, atavisme en bordeelsluipers. Zo gaat het 220 bladzijden door. Van navels met een odeur van kattenbraaksel tot professo ren in de filosofie die weigeren aan een pruim te voelen. Een zin is vaak een uitwer king van het schijnbaar onbe langrijkste element in de voor gaande. Daardoor ontstaat een bijzonder effect: de lezer raakt los van de verhaallijn, voor zover die er is, en vindt het al heel wat als hij elke afzonder lijke zin in zijn absurde logica doorgrondt. Achter een struik is daarom alleen te lezen in kleine doses. Niet dat het saai is. De golf hilarische onzin kan een glim lach oproepen. Geleidelijk klin ken ondertonen van weemoed door. Brusselmans zelf duikt op; zijn geliefde Dolly is het enige personage dat er goed vanaf komt. Zij maakt hem gelukkig. Zo is deze roman die eigenlijk gaat over een moord tijdens een Gents filosofencon- gres, mede te lezen als een lof lied op de liefde. Tetzner plotpma Maaike Meije Hemelse i mevrouw J Frederikft Sieb Posthuma Hugo Claus Het verdriet van België „Ongeëvenaard, hoe Claus aan de hand van het leven van de jonge Louis de armoede en de opkomst van het nationalisme en fascisme in Vlaanderen weet te schilderen. Zo rijk en beeldend. Op dat bourgondische taal gebruik kan ik soms jaloers zijn. Dan denk ik: was ik maar geboren als Vlaming." Annie M.G. Schmidt De mooiste kindergedichten „Mijn kinderen zijn allang de deur uit, maar ik verheug me op de aanstaande geboorte van mijn eerste kleinkind. Want niets is mooier dan samen in een boek lezen. Het eerste wat we dan lezen? Dat wordt vast iets van Astrid Lindgren. Of nee, ik kies toch voor de kin dergedichten van Annie M.G. Schmidt." Lisa Tetzner Levende bezems „Ik moet een jaar of 10 zijn ge weest. Ik ging helemaal op in de harde werkelijkheid van een jon getje uit een arme Zwitserse grensstreek, dat door zijn fami lie wordt verkocht aan een kin derhandelaar. Giorgio moet werken als schoorsteenveger in Milaan. Als hij afscheid van zijn grootmoeder neemt, vraagt hij: 'Waarom? Waarom moet ik gaan?' Dan legt ze hem uit dat hij, hoe jong ook, de enige is die zijn familie uit de ellende kan redden. Die bijna niet te dragen verantwoordelijkheid, gelegd op de schouders van een kind, ben ik nooit vergeten." ROMAN Bart Meuleman Hoe mijn vader werd verwekt ViviandeGier ROMAN Herman Brusselmans Achter een struik Egbert Jan Riethof ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123