Wie? keld probleem. Het is heel tweeslach tig. Om Venetië als uitgangspunt te nemen: de stad gaat eraan kapot, de ziel is eruit. Maar wat is het alternatief? De stad heeft geen industrie, geen reële economie waarop het drijft. Ik zie geen reddingsplan meer voor Venetië. De enige optie is dus leven van het ver leden en dat te gelde maken. Ik denk hier al lang over na. Dat komt ook doordat ik in Italië woon. Het mooie, tastbare verleden van mijn stad Genua dringt zich aan me op, net als de nega tieve kanten van het massatoerisme. De grote vraag die ik in de roman wil stellen, is in hoeverre Venetië kan gel den als metafoor voor Europa als ge heel." Pfeijffer doelt ook op andere Euro pese hoofdsteden. „Als je in Venetië rondloopt, zie je het ook nachtmerrie scenario van bijvoorbeeld Amsterdam. Maar die stad kan zich nog de luxe permitteren over dit probleem na te denken. Het heeft een eigen economie, de stad breidt nog steeds uit. Amster dam heeft dus ook de plicht om te be denken: willen we ons hele historische centrum opofferen aan het toerisme? Gaat dat niet ten koste van de ziel en de leefbaarheid van de stad?" En wat is nu de toekomst van Eu ropa? „Op veel terreinen hebben nieuwe economieën als China en India Europa uit de markt geconcurreerd. Als het zo doorgaat, wordt het een soort vakantiepark voor de nieuwe economische grootmachten. De vraag is of dat erg is. Een angstbeeld? Het gebeurt waar we bij staan. Als de ik figuur bij Grand Hotel Europa aan komt, is dat hotel net overgenomen door een Chinees." Ondanks de maatschappijkritiek ziet Pfeijffer zijn roman niet per se als een Ilja Leonard Pfeijffer wordt in 1968 geboren in Rijswijk. Tot 2004 werkt hij als clas sicus bij de Uni versiteit Leiden. Hij schrijft ro mans, verhalen, gedichten, co lumns, theater stukken en songteksten. Sinds 2008 woont en werkt hij in Genua. In 2014 wint hij de Libris Literatuur Prijs met La Superba, een roman die zich afspeelt in deze Italiaanse havenstad. Grand Hotel Europa is zijn zesde roman. 3 ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 121