II Malta EUWS 11 ANK BI JLEVELD VEILIGHEID Het kabinet belooft in de Voorjaarsnota extra te investeren in de krijgsmacht. Met het geld wordt onder meer extra materieel gekocht en uitrusting voor de elitemilitairen. „Het politieke commitment is er." Spanning bij klimaattop loopt op We kijken naar wat er nodig is in het licht van de dreigingen Navo vraagt om een derde. Dat zijn vijftien vliegtuigen." Ook cyber- en special forces wor den een prioriteit. Omdat door de zware selectieprocedure niet zomaar een blik met honderd nieuwe com mando's of mariniers kan worden opengetrokken, gaat het extra geld voor de elitemilitairen vooral naar de uitrusting. „Als we ze beter on dersteunen, kunnen we ze beter inzetten." Het was een harde eis op de Navo- top in juli: alle landen die niet vol doen aan de Navonorm - 2 procent van het bruto binnenlands product wordt uitgegeven aan defensie - moeten voor het einde van het jaar 'een geloofwaardig plan' indienen. Van het Nederlandse stuk wordt de Navo niet veel wijzer; concrete stap pen worden pas vanaf het voorjaar gezet. „Maar de Navo hoort dat we de prioriteiten accepteren en dat we de intentie hebben daarin te investeren, maar dat we daarvoor onze normale begrotingscyclus hanteren. Daar gaan we wel een stap zetten", belooft de CDA-bewindsvrouw. Groei Volgens de Navo zit Nederland in 2024 op 1,17 procent, terwijl in 2014 door alle Navolanden werd beloofd dat in dat jaar de 2 procent in zicht moet zijn. Bijleveld kan niet zeggen of dat lukt. „We kijken naar de in houd, naar wat er nodig is in het licht van de dreigingen en waar wij als land goed in zijn, en laten zo wél zien dat er groei in zit." Daarbij hoopt Bijleveld dat Nederland met creatief boekhouden - een miljard dat wordt doorgeschoven, bruto- in plaats van netto-uitgaven rapporteren - in 2024 'een beetje gunstig uitkomt'. Dat is ook nodig. „Als je kijkt naar de defensie-uitgaven bungelt Neder land in Europa onderaan, we horen met België, Luxemburg en Slovenië bij de laatste vier landen. Terwijl we zijn zeker niet de kleinste economie zijn." Dat moet beter, vindt Bijleveld, vooral nu landen als Frankrijk, Noor wegen en Turkije 'een been hebben bijgetrokken'. Ook de rest van het kabinet, dat re cent ook werd bijgepraat over de Russische dreiging, is volgens Bijle veld doordrongen van de noodzaak van extra investeringen. „Het poli tieke commitment is er. Ik ben net terug uit Afghanistan en heb daar weer gezien dat vrede en veiligheid heel belangrijk zijn om in zaken als onderwijs of zorg te kunnen investe ren. Het is een randvoorwaarde." De onderhandelingen op de VN-klimaattop in Katowice lo pen uit. „Het worden nog lange onderhandelingen", voor spelde de Duitse minister Svenja Schulze (Milieu) giste ren. Na twee weken overleg moesten de 196 landen er giste ren uit zijn hoe ze de klimaat crisis gaan aanpakken. Maar dat waren ze toen deze krant naar de drukker ging nog niet. De obstakels over de aanpak van het klimaatprobleem blij ken lastig te overkomen. Rijke landen vinden dat alle landen in actie moeten komen. Arme landen willen dat rijke landen, de grootste veroorzakers van het broeikaseffect, hen ontzien en financieel tegemoetkomen. Polen, de gastheer van de top (en zelf voor 80 procent van zijn energievoorziening afhan kelijk van kolen) heeft zich vol gens critici te weinig ingespan nen om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen. De VS, dat onder de president Obama drie jaar geleden in Parijs nog het voortouw nam, frustreerde de gesprekken. Net als olieprodu centen Rusland, Saoedi-Arabië en Koeweit. Ook China gaf weinig sjoege. De Nederlandse klimaatgezant Marcel Beuke- boom houdt hoop. „De meeste landen zien de noodzaak. Met niks naar buiten komen is on verkoopbaar." Forse boete Britse goksite Oceaanroeier stelt vertrek uit Haaientanden in ENCI-groeve Investeren Duidelijk is dat er geïn vesteerd moet worden: te land, ter zee en in de lucht moet de vuur kracht beter wor den. Maar tanks, het meest vuur- krachtige voertuig, heeft Nederland niet meer. „Hele maal waar. Die moe ten er weer komen." De marine moet be tere bewapening krijgen en er moeten extra F-35- vliegtuigen (de JSF) komen. Hoeveel, dat kan Bijleveld nog niet zeggen. „Maar we hebben straks twee squadrons en de inister van Defensie Ank Bijleveld bena drukt dat ze 'geen mensen bang wil ma ken'. „Maar onze vei ligheidssituatie verbetert niet, om het maar voorzichtig uit te drukken. He lemaal als je ziet wat er door Rusland aan de randen van Europa militair wordt opgebouwd." Deze week nog waarschuwden top- militairen dat de grootste dreiging voor de Navo, en dus ook voor Neder land, uit Rusland komt. Bij een even tuele aanval door dat land 'heeft de Navo niet automatisch de overhand', waarschuwen Bijleveld en haar col lega-minister Stef Blok van Buiten landse Zaken in hun gisteren ver schenen nationaal plan, waarin ze aangeven hoe Nederland meer zal bij dragen aan de Navo. Hoe groot de dreiging is, zag Bijle veld met eigen ogen bij de grote Navo-oefening Trident Juncture, waar 50.000 militairen uit dertig lan den samen oefenden. „De Russen zetten daar een oefening tegenover van 300.000 mensen, die zich heel snel verplaatsen en met wapens bo ven onze gebieden vliegen." Met het oog op die dreiging heeft het kabinet besloten bij de Voorjaars nota, als er extra geld te verdelen is, meer centen in de krijgsmacht te ste ken. Dat komt bovenop de deze kabi netsperiode al toegezegde 5 miljard euro. „Ik weet nog niet hoe hoog dat extra bedrag zal zijn. Maar als het 5 miljoen wordt? Nou, daar kunnen we niks voor kopen", zegt Bijleveld. de Jong Intra vakanties zaterdag 15 december 2018 GO Navo-plan kabinet: meer JSF's en terugkeer van tanks Hanneke Keultjes Den Haag KATOWICE DEN HAAG Het Britse gokbe drijf WHG Limited heeft een boete van 300.000 euro ge kregen van de Kansspelautoriteit. Via een website bood het spellen als blackjack, poker en roulette aan op de Nederlandse markt. „Het aanbieden van kansspelen zonder vergunning is in Ne derland onder de huidige wetgeving verboden", aldus de toezichthouder. Een inspectie van gokkasten bij hore cagelegenheden leverde geen mis standen op. PORTIMAO Oceaanroeier Ralph Tuijn heeft zijn we reldrecordpoging voor een tweede keer uitgesteld. Het weer op de Atlanti sche Oceaan zit nog altijd tegen. Tuijn wil in 55 dagen de over steek maken van Portugal naar Frans- Guyana, in Zuid- Amerika. Het record staat op bijna het dubbele: 96 dagen. MAASTRICHT In de ENCI-groeve in Maastricht zijn vijf tanden van een uit gestorven makreel- haai gevonden. Vol gens Natuurmonu menten was het dier 4 tot 5 meter lang. Het leefde 66 tot 68 miljoen jaar geleden. Zuid-Limburg was toen een ondiepe subtropische bin nenzee. De driehoe kige tanden zijn on geveer 2,5 centime ter. De haai ge bruikte die om zee schildpadden, vissen en dieren te eten. In de groeve vond tot voor kort kalksteen winning plaats. -Ank Bijleveld, minister van Defensie vanaf 315 Gozo Comino App. Sunny Coast Mellieha Bay Resort**** in Qawra Resort**** in Mellieha 8-daagse vliegvakantie 8-daagse vliegvakantie reiscode: zvqawl 4 reiscode: zvmha 10 Hotel Preluna**** in Sliema 8-daagse vliegvakantie reiscode: zvsia!2 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/malta a, J \s&l/ eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur SC1R Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11