aangevreten. Onmiddellijk verzocht hij Gruber de partituur te herschrijven voor gitaar. Bovendien bestelde hij een repara teur uit Fügen in Tirol (60 kilometer ver derop): Karl Mauracher. Die kreeg de boel niet op tijd in orde, maar was wel diep on der de indruk van de uitvoering door Mohr en Gruber, daar bij de kerststal. Het was ongebruikelijk: gitaarspel in een kerk. Dat had nog nooit iemand meege maakt. De Sankt Nikola Kirche is er niet meer. Op dezelfde plaats staat nu de we reldberoemde witte herdenkingskapel, pal naast het museum in Oberndorf. Bovenop een heuvel die zou zijn gevuld met het puin van de oorspronkelijke Kirche. Lisa Müller: „Mohr zong de eerste stem, Gruber deed de bas, beiden speelden gitaar. Het lied was uitsluitend bedoeld voor na die mis op kerstavond. Zeker is dat de gelo vigen meteen onder de indruk waren. On zeker is of reparateur Mauracher er echt die dag al was. Waarschijnlijk kwam hij pas in 1819, toen het lied opnieuw werd uitge voerd." De avond valt over de sierlijke, witte ka pel, eromheen dwaalt een groep opgewon den Aziatische toeristen. In de omringende Activiteiten PRAKTISCH dennenbomen hangen rode kerstballen. In de kapel voeren twee oudere heren de ori ginele muziek uit. Ze dragen lederhosen, wat weer wat minder stemmig overkomt. Müller: „Eigenlijk hoort dit pas op 24 de cember. In de Dom in Salzburg gebeurt het ook, na de mis. Lichten gedoofd, twee pro fessionele vertolkers zingen vanaf het bal kon. Kippenvel." En die muis? „Dat is waar schijnlijk een legende." Feit is dat Karl Mauracher de partituur meenam naar Fügen in het Tiroler Zillertal en aan de boerenfamilie Rainer gaf. De Rai- ners, vier broers en een zus, reisden rond om op lokale podia lollige Tiroler liedjes ten gehore te brengen. De popidolen van die tijd. Rondleider André Lindner: „De Rainers traden in 1822 op voor de Russische tsaar Alexander I en de Oostenrijkse keizer Franz I die in Tirol op doorreis waren. Ei genlijk ging het de groep om hun Tiroler Gesdnge, maar ze sloten af met het ingeto gen Stille nacht. En dat vonden de vorsten nu juist zo mooi en ontroerend." Na 1824 reisden de Rainer-zangers steeds vaker naar het buitenland: Duits land, Zweden, Engeland, en vanaf 1838 zelfs naar de Verenigde Staten. Als ze daar rond de kerst waren, besloten ze hun op treden met Stille nacht; groot was de waar dering. Een andere zanggroep uit Tirol reisde zelfs naar Rusland en ook daar groeide de faam. Het gevolg van dit alles was trouwens dat de wereld tot ver in de 20ste eeuw Stille nacht voor een Tiroler gezang hield. Joseph Mohr en Franz Gruber bleven anoniem. Het mooiste Stille Nacht Museum staat ongetwijfeld in wintersportoord Wagrain, met op de achtergrond de machtige Alpen toppen. Het is de plaats waar Joseph Mohr na zijn Oberndorf-periode een school stichtte en waar hij ook begraven ligt. Aan het eind van zijn leven was hem bekend dat zijn lied elders in de wereld werd uitge voerd, maar wat het toen al teweegbracht kon hij niet weten. Op een wand is de eerste regel te zien in de driehonderd talen en dialecten waarin de tekst is vertaald. In twee eeuwen groeide de betekenis van dit lied. Sinds 2011 is het Unesco Werelderfgoed. In 2924 zongen Britse, Duitse en Franse soldaten bij een spontane wapenstilstand op kerstavond vanuit hun loopgraven samen Stille nacht. Het blijkt meer dan muziek, meer dan een kerstlied. Het is een wereldwijd symbool van verbroedering en vrede. Das Lied der Lieder. 1. In een tiental musea, zoals in Oberndorf, Wagrain, Salzburg, Hochburg-Ach (de geboorteplaats van Franz Gruber) en Arnsdorf, zijn tot 3 februari op elkaar afgestemde tentoonstellingen te zien over de histo rie en achtergron den van Stille nacht. Te bezoeken met één ticket. 2. In Salzburg draait in de sfeervolle Fel- senreitschule een musical met het thema. Muziek van John Debney, die ook schreef voor The Jungle Book. 3. Bij toeristenbu reaus in de drie be trokken deelstaten Salzburgerland, Oberösterreich en Tirol zijn tours te boeken langs de in totaal dertien Stille nacbf-locaties. Zie voor meer informatie de site stillenacht.com Oberndorf ligt op 935 kilometer van Utrecht. Vanaf 15 decem ber vliegt Transavia vanaf Amsterdam en Eindhoven op Salzburg. Enkele reis vanaf 29 euro (in de drukke de cembermaand een stuk duurder). ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 119