Zo koop je een kaartje den, het idee te uitgekauwd. De Champions League kijken we net zo lief op televisie. Wij houden van rauwer. Twee keer bezoch ten we Boca Juniors tegen River Plate in Argentinië, de meest beladen derby ter we reld. Hun supporters deinzen er niet voor terug elkaar én de spelers de hersens in te slaan. Reden waarom de laatste wedstrijd vorig weekend uit veiligheidsoverwegingen 10.000 kilometer verderop werd gespeeld, in Madrid. Voor Buenos Aires hebben we moeten sparen want het ligt niet om de hoek, en Easyjet vliegt er niet heen. Het is puur buc- ketlist-werk. Maar dichter bij huis is er ook volop moois. Voor een paar tientjes vlieg je naar pakweg Valencia of Glasgow, Bel grado of Exeter. Met de auto ben je zo in Brussel of Luik. Een keer de beroemde Gelbe Wand zien van Borussia Dortmund, de grootste en imposantste staantribune ter wereld? Daar kun je een dagtrip van maken. Als voetbalverslaggever heb ik in vrijwel elk Europees land voetbalwedstrijden be zocht. Daarom krijg ik vaak vragen van vrienden en kennissen. Is Chelsea leuker dan Tottenham Hotspur, of is Fulham nog leuker? Hoe kun je het beste kaarten kopen voor Manchester United? Is Praag leuk qua voetbal? Hoe heet dat geweldige voetbal restaurant in Turijn ook alweer? (Urbani). Wat is het mooiste stadion van Toscane? (Artemio Franchi van Robur Siena). Waar moet je een hotel boeken als je naar Brent- ford wilt? (In Chiswick of Chelsea). Ook over voetbalkaartjes bestaat veel onwetendheid. Veel wedstrijden zijn niet uitverkocht, ook niet bij Arsenal of Real Madrid. Je kunt gewoon kaartjes bestellen via clubwebsites, en als het daar niet lukt, heb je nog doorverkoopsites als Stubhub of Viagogo. Die zijn niet helemaal water dicht, maar ik hoor weinig over slechte ervaringen. Een krap jaartje geleden nog nam ik mijn vader en zoon mee naar de derby Liver- pool-Everton, toevallig het debuut van Vir- gil van Dijk, de razend populaire aanvoer der van het Nederlands elftal en de duurste verdediger ter wereld. Drie generaties samen op pad; het werd een onvergetelijk weekend. We bezochten het Footbal Museum in Manchester, en daarna de Lego winkel. Kleinzoon kreeg van opa een shirt van Kevin De Bruyne, zijn grote idool. Er is altijd een excuus om lekker naar het voetballen te gaan. Op de tribunes, of in de straten rond het stadion, tref je veel meer locals dan in musea als het Louvre of Tate Modern. Vergeet niet: voetbal is óók cul tuur. Verveelt nooit. De Voetbalreisgids BRUSSEL VALENCIA GLASGOW Steeds meer clubs hebben een samenwerkingsverband met door verkoopsites, waarop seizoen kaarthouders hun kaart voor één wedstrijd ter beschikking kunnen stellen. Wil je verzekerd zijn van goede plaatsen, met wat te eten vooraf, omdat je vader 65 wordt, of omdat je een zakenrelatie mee wilt nemen naar Stamford Bridge? Dan is een van de vele voetbalreisbureaus een prima optie. Sjoerd Mos sou (1978), een van de schrijvers van de Voetbal reisgids, is journalist en columnist bij AD Sportwereld. In die hoedanigheid bezoekt hij wedstrijden over de hele wereld, van de lagere divisies tot de Champions League. Samen met, onder anderen, sportjournalist Bart Vlietstra richtte hij voetbalblad SANTOS op, een koffietafelmagazine over voetbalcultuur. Wilfried de Jong, Klaas-Jan Huntelaar, Jan Mulder en Menno Pot behoren tot de vaste medewerkers. In dit 'handboek voor de ideale voetbaltrip' worden 's werelds mooiste stadions en clubs belicht, voorzien van tips over historische voetbalplekken, bijzondere pubs, obscure win keltjes en allerhande praktische zaken. Insiders zoals Pierre van Hooijdonk (Istanboel), Jan Mulder (Brussel), Tom Egbers (Liverpool) en Kenneth Perez (Kopenhagen) geven bonustips. Het boek kost 10 euro. ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 115