Messi moetje eens in je leven zien Welke clubs zijn de moeite waard Dat het toch een volmaakt voetbaltripje werd, kwam doordat ik die middag samen met mijn 10-jarige zoon naar Lionel Messi keek. We zaten vlak achter het doel, de zon scheen: een heerlijk cliché van volmaakt vadergeluk. Ik kan het iedereen aanraden, want Messi is zo'n speler die je ooit in je le ven gezien moet hebben. Maak een beetje haast, want hij is al 31 en heeft normaal ge sproken nog maar een paar jaar als topspe- ler. (Kaartjes bestellen kan heel simpel via de officiële website van FC Barcelona.) Toch zou ik met mijn vrienden niet snel naar Barcelona gaan. Dat pad is te platgetre- ISTANBOEL LONDEN In Engeland kun je je verga pen aan de sterren van de Premier League, maar ook aan klassieke stadions waar de bal nog ouderwets hoog door de lucht wordt gescho ten, in de richting van een spits zonder tanden. Mijn lichte fetisj voor Brits voetbal brengt me elk jaar een paar keer in Londen of Liverpool, heerlijke steden, en ideaal voor een vrienden weekend. Naar Fulham kun je ook je moeder of je vrouw prima meenemen: het sta dion ligt idyllisch aan de Theems, de wandeling door het aangrenzende park voelt alsof je door een Engelse feelgoodfilm loopt, en Harrods is vlakbij. Liverpool raad ik aan voor trips met vriendengroepen en voetbalteams. De stad is compact en een Beatles-tour of het Beatles-museum is al tijd leuk in combinatie met de wedstrijd. Liverpool John Lennon Airport is een prettig klein vliegveld bovendien. Het uitgaanscentrum is een tik keltje ordinair, maar wie maalt daar om als je op pad bent met de jongens van Sprundel 4? En niet onbe langrijk: in de meeste bars en clubs kom je ook met een groep mannen moeiteloos binnen. Qua voetbalsfeer is Enge land wereldberoemd, maar zeker in de Premier League valt het anno 2018 tegen bij Arsenal of Manchester City. Het wemelt er van de toeris ten, en kaartjes zijn duur. Voor de authentieke Engelse voetbalsfeer kun je beter een divisie lager gaan kijken, bij pakweg Brentford of Sheffield Wednesday. Elk land heeft zijn eigen charme. In Spanje is voetbal een familieuitje, gezinnen nemen complete koelboxen mee de tribunes op. In België vind je nog stadions zoals we die in Nederland in de jaren 80 hadden. Als voetballand was Italië lang in verval, maar nog steeds is het calcio een belevenis: de traditie druipt er vanaf. Duitsland? Vrijwel elke club trekt minimaal 40.000 men sen, de meeste stadions zijn fraai en modern, de kaartjes zijn veel goedkoper dan in Zuid-Europa of in Engeland, en over het algemeen is het er veilig. Supportersgroepen drinken samen een grote pils in de vele Biergartens rondom de stadions. Union Berlin en St. Pauli zijn typi sche cultclubs, maar ook Eintracht Frankfurt of Bo- russia Mönchengladbach zijn razend populair. Er is in Europa eerder te veel keus dan te weinig. Wie houdt van uitzinnige suppor ters, moet een keer naar een derby in Istanboel of Bel grado. Wie goedkoop bier wil drinken en een voorliefde heeft voor oude Oostblok- meuk, doet er goed aan om Sofia of Boedapest te bezoeken. Uw dochter is fan van Mbappé en Neymar? Paris Saint-Germain staat garant voor glamourvoetbal. BERLIJN ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 113