Eerst een bleke Bratwurst eten met te veel currysaus en daarna naar Schalke 04. Of een flesje rioja bestellen met uitzicht op Bernabéu, het stadion van Real Madrid. Of op zaterdag in de stromende regen op weg zijn naar Accrington Stanley tegen Doncaster Rovers, opwarmen in de pub, en de volgende dag door naar Liver- pool-Arsenal. Of samen met je zoon een Messi-shirtje kopen. Of Cristiano Ronaldo eindelijk in levenden lijve zien spelen. Voetbalweekendjes zijn dagen van klein geluk. De wedstrijd vormt het middelpunt, uiteraard, maar is vooral een goed excuus om eindelijk weer eens ouderwets met je vrienden op stap te gaan, of gewoon met je lieve, oude vadertje. Het is ook een manier om je onder te dompelen in lokale volks cultuur, om uren in de pub te hangen desnoods, of om plaatsen te zien waar je normaal nooit zou komen. Zo was ik zonder mijn voetbalvrienden nooit in Birkenhead geweest, of in Roch- dale, Auxerre of Gelsenkirchen. Laat staan in de donkerste achterbuurten van Buenos Aires. En het is aan de vele voetbalclubs te danken dat ik het metronetwerk van Londen op mijn duimpje ken. Mijn eerste ontbijt met witte bonen in tomatensaus? Dat was kort voor Ipswich Town tegen Barnsley, in 2000. Mijn eerste illegale overnachting in een auto? Op de parkeerplaats van het Westfalenstadion in Dortmund. Mijn eerste zoen in een voet balstadion? Tijdens Botafogo tegen Corin- thians, in Rio de Janeiro. Het Perfecte Voetbaltripje kent een paar verschijningsvormen. Er bestaan grofweg drie varianten. 1. De typische gezinstrip, van ouders met hun zoon of dochter. 2. Het vriendenweekendje vol klassiek mannen- vertier. 3. De obscure cultreizen naar voet balclubjes waarvan amper iemand ooit heeft gehoord, bedoeld voor kenners. Ze hebben alle drie iets. Afgelopen zomer nog trotseerde ik een zee van selfie-geobse- deerde toeristen in Barcelona, op weg naar Camp Nou, misschien wel het meest over schatte stadion ter wereld. Een stiller pu bliek vind je nergens, omdat toeristen ver in de meerderheid zijn. De alomtegenwoor dige commercie rondom het Catalaanse stadion: tenenkrommend. 24 g»M ^SPg LENS ROME L Tiet n. me Vdigeme _l O O O O I O -te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 112