'Het heeft iets feestelijks en tegelijkertijd iets ontspannends' „ledereen die een kerstboom koopt, wil met ons huis op de foto", zegt Berry Schwarz. Samen met zijn vrouw Sindy - 'ik ben dol op kerst' - heeft hij hun boswach tershuis omringd met ontelbare kerstlichtjes en -bomen. Kopers drinken een glas glühwein of warme chocomel uit een van de thermoskannen op de tuintafel. De hoefsmid en zijn vrouw, werkzaam bij een verzekeraar, kregen twee jaar geleden eindelijk de sleutel van het huurpand, na acht jaar wachten. Sindsdien ver kopen ze kerstbomen in december. Aanvankelijk uit praktische over wegingen. „Deze maand heb ik het in de hoefsmederij altijd rustig. We zeiden tegen elkaar: zullen we voor de lol kerstbomen verkopen? En dat hebben we gedaan." Schwarz en zijn vader zorgen voor de aanvoer; dit jaar zijn het tweehonderd bomen - vijftig meer dan vorig jaar. Zijn vrouw, haar moeder en haar oma brengen de tuin in kerstsfeer. Vanaf 1 decem ber tot aan de kerst zijn het vervol gens lange dagen. „Om half 6 gaat mijn wekker. Met mijn vader train ik 's morgens onze paarden, twee dravers. Dan bezoek ik als hoef smid enkele maneges. Als dat erop zit, verkoop ik tot een uur of 9 's avonds thuis kerstbomen. Nee, dat vind ik niet zwaar. Het heeft iets feestelijks en tegelijkertijd iets ontspannends. Na een dag hard werken eten we met z'n allen: mijn z vrouw, vader, schoonmoeder en 1 wie er ook maar aanschuift. Super- gezellig. 9 Vorig jaar hadden we voor de sier een overgebleven Nordmann z op de tuintafel gezet. Bleek op ■w tweede kerstdag iemand nog een <c boom te zoeken. Die heeft 25 euro tussen de deur en de deurpost 2 gestoken en hem meegenomen." Verkoper: Berry Schwarz (30) Staat bij: zijn boswachtershuis op landgoed Clingen- dael in Den Haag Beroep: hoefsmid ZATERDAG 15 DECEMBER 2018 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109