ISISgjigg iMiiii 'Van dat gesjouw met bomen val ik altijd 5 tot 6 kilo af' 'Ik schat in dat ik dit voor de rest van mijn leven doe' ^:^!L .1 LJilnr „Mensen komen vaak in opgetogen stemming een kerst boom uitzoeken", zegt verkoper Bert Rijckenberg. En zo is het al sinds hij tien jaar geleden op aan raden van een middenstander diens handel in decembergroen overnam. Klanten die zich aan dienen, zijn vaak met de hele familie op pad. „Als het sneeuwt, trekken ze de kinderen gezellig op een sleetje mee. Daar geniet ik van. Wij maken er wat sfeervols van. We stoken een vuurtje, met een grote emaillen pot erboven om de glühwein op te warmen. De kerstbomen rangschikken we alsof de mensen door een bos lopen. We verkopen mijn honing in een kraampje ernaast, voor de vaste klanten die me niet kunnen missen." De imker biedt in het dagelijks leven zijn bijenproduct aan op markten, samen met zijn vrouw Willemien. Dochter Emmeke regelt de zakelijke kant. Maar in december zijn ze te vinden op het Roelof Hartplein in Amsterdam. „Ik sjouw de hele dag bomen. Hoe ouder ik word, hoe meer ik mijn spieren voel. Ik val van dit werk altijd 5 tot 6 kilo afin december", zegt Rijckenberg. Hun stek ligt tussen het statige Amsterdam-Zuid en De Pijp, een stadsdeel waar veel jonge mensen wonen. „Chic of student: ieder een koopt hier. Dat vind ik het leuke aan mijn plekkie." In een vorig leven importeerde de Scharwouder Italiaanse maga zijnstellingen. „Ik had een man in dienst die me elke werkdag precies wist te vertellen over hoe veel tijd hij met pensioen mocht. Zo word ik nooit, nam ik mezelf toen voor. Dit vind ik helemaal geweldig. Al in november begint het te kriebelen en in de laatste maand van het jaar geniet ik volop van de kerstboomverkoop." Hij laat een stilte vallen. „Eigen lijk had ik dit veertig jaar geleden al moeten doen." „In Duitsland ben ik de buxuskoningin en in Neder land heet ik het kerstbomen vrouwtje", zegt Kitty Schuur mans. Ze kweekt buxussen en taxussen, maar vanaf septem ber draait alles om kerstbomen. Al vijftig jaar. Schuurmans: „Mensen die als kind al langs kwamen, komen nu met hun kleinkinderen een boom ha len." Elk jaar in november toveren Kitty en haar man Jan hun per ceel aan de rand van Aarle-Rix- tel om tot 'het kerstbomenbos'. Schuurmans stapt in een golf karretje om het terrein te laten zien. Langs de paden staan ruim tweeduizend kerstbomen in alle soorten en maten. Vanachter het stuur wijst ze op de kerststal, rijdt langs het manshoge haardvuur. Verderop 18 Verkoper: Kitty Schuurmans (70) Staat bij: haar eigen kerstbomenbos in Aarle-Rixtel Beroep: buxus- en taxuskweker Verkoper: Bert Rijckenberg (66) Staat bij: Roelof Hartplein in Amsterdam Beroep: imker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106