OZCAN AKYOL Artsen gaan te lang door met behandelen terminale patiënten 99 6 Koznuii NIKflO Column De veelgeprezen acteur Nasrdin Dchar kreeg het op Instagram zwaar te ver duren omdat hij een foto had ge plaatst van de kerstboom die hij thuis aan het optuigen was. Een aantal mensen met een islamiti sche achtergrond maakte hem uit voor slechte moslim en een cul tuurverrader - hun bewoordingen waren echter minder subtiel. Een nationale rel was geboren. Diverse media pakten uit met de onverzoenlijkheden die onder het bericht van Dchar te lezen vie len, met hier en daar de toevoe ging dat het kennelijk binnen be paalde migratiegroepen niet werd getolereerd om symbolen van een ander religieus feest over te ne men. Hiermee werd een stigma gecreëerd dat alle Nederlandse moslims raakte. Dat was onterecht. Er zijn ge noeg Nederlanders met een Ma rokkaanse of Turkse achtergrond die een kerstboom in hun woon kamer hebben staan. Dat er een paar hersenloze radi calen rondlopen die weigeren de tradities en cultuur te omarmen van het land waar ze zijn geboren, betekent niet dat hun benepen heid voor iedereen uit die groep geldt. Trouwens, ze hoeven niet eens blij mee te doen, hoe gezellig dat ook zou zijn: onverschilligheid is ook een optie. Toch stoort het me dat dit groepje internethool- igans, van wie we het bestaan ze ker niet mogen ontkennen, als symbool wordt gebruikt voor de mislukte integratie. Ik ben twee keer in mijn leven racistisch bejegend door de ouders van meisjes met wie ik op dat mo ment verkering had. Ze wil den liever dat hun dochters met iemand thuis zou komen die op hen leek, zowel qua etniciteit als ontwik kelingsniveau. Vervolgens ben ik, na de verne deringen, niet gaan denken: God, wat zijn die Nederlanders een discriminatoir volk, zeg. Er zullen er ongetwijfeld een paar tussen zitten, maar het zou oneer lijk zijn om plotseling een gelijk luidend oordeel over alle autoch tonen te vormen. ondanks het feit dat mijn ouders geen moslim zijn. Tegenwoordig hebben mijn vriendin en ik er wel eentje in de woonkamer staan. In het begin keken Turkse Nederlan ders die we op bezoek hadden daar raar van op. Ik vroeg dan: waarom zouden jullie er niet eentje ne men? Dat wisten ze niet. Het was ze simpelweg nooit aangeleerd. Als we werelden willen doen 'versmelten', zoals Dchar dat mooi verwoordt, zou iedereen, alloch toon of autochtoon, eens moeten nadenken over hoe achterhaald zijn eigen ideeën zijn. Eerst keek ons Turks- Nederlandse bezoek raar op van onze boom Dat blijkt uit het proefschrift van internist-oncoloog in opleiding en klinisch farmacoloog Eric Geijteman. Hij promoveerde gis teren aan het Erasmus MC in Rot terdam. Volgens Geijteman moeten art sen bewuster kijken naar de lijst medicatie en andere behandelin gen die patiënten krijgen in hun laatste levensfase. „Artsen zijn hier onzeker over. Toch zou het geen kwaad kunnen als ze aan dachtig kijken naar de lijst van medicijnen die hun patiënten nog slikken in hun laatste levens fase", zegt hij. Geijteman gebruikte onder meer gegevens uit dossiers van overleden patiënten. Gemiddeld slikten zij zelfs in de laatste dag voor hun dood nog zes medicij nen. Een op de vier gebruikte ook nog preventieve middelen, zoals cholesterolverlagers. Patiënten hadden vaak tot vlak voor hun dood nog te maken met onder zoeken of bloedafnames. „Als je weet dat iemand bin nenkort gaat overlijden aan zijn ziekte, is het dan zinvol om hem of haar bloeddruk- of cholesterol verlagers te laten slikken? Ieder medicijn heeft ook bijwerkin gen." Volgens Geijteman gaan artsen vaak door met behandelen omdat duidelijke richtlijnen ontbreken Patiënt slikt op laatste dag van zijn leven nog zes pillen en omdat er te weinig onderzoek is gedaan naar met name het ge volg van stoppen met medicatie. De promovendus pleit daarom voor meer onderzoek naar het ef fect van het staken van medicatie waarvan kan worden vermoed dat die overbodig is. „Artsen mo gen af van het credo 'we hebben er alles aan gedaan om overlijden te voorkomen'. In plaats daarvan zou het streven mogen zijn: 'we zijn niet te ver gegaan om het on vermijdelijke sterven te voorko- Bonne Maman Confiture 3t90 1.95 Douwe Egberts Koffie aroma rood Snelfilter 2 stuks Hertog Jan of Kornuit Alles voor Kerst vind je op plus.nl/kerstboodschappen donderdag 13 december 2018 GO @OzcanAkyol Kerstboom Ik ben niet grootgebracht met de traditie van een kerstboom, Patiënten met een beperkte le vensverwachting, bijvoorbeeld omdat ze een ongeneeslijke vorm van kanker hebben, krij gen vaak te lang nog overbo dige en schadelijke medische interventies. ANP Rotterdam VERRASSEND ERK p ,77 H I (Amuu'h. 'Ohm., Geldig t/m zaterdag 15 december 2018 Alle potten a 370 gram Bijv. Aardbeien 2 potten** De actieprijzen variëren van 1.89 - 2.65 Alle pakken a 425-500 gram Krat 24 flesjes a 30 cl *De 'NERGENS GOEDKOPER' garantie geldt ten opzichte van alle supermarkten in dezelfde vestigingsplaats als jouw PLUS; kijk voor overige voorwaarden op plus.nl/nergensgoedkoper. "Voor 1+1 gratis geldt; per combinatie kan de prijs verschillen. Je krijgt 50% korting op de totaalprijs. Kijk voor de actievoorwaarden en meer informatie in de folder of op plus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6