Trampolinepark laat op zich wachten 7 TOVERLANTAARN BURGERWEESHUIS Het ziet er een beetje uit als een verfblik met een schoorsteentje erop. Maar bij juist gebruik tovert de oude lantaarn de prachtigste plaatjes tevoorschijn. Nu de dagen steeds korter worden, neemt bijna automa tisch ook de hang naar warmte en hui selijke gezelligheid toe. Kaarsen gaan aan voor een beetje extra sfeer. En wie in de gelegenheid is, nestelt zich behaaglijk voor een knisperend haardvuur. Vroeger de perfecte ambiance voor een avondje verhalen vertellen bij de toverlantaarn. Vanaf het midden van de negen tiende eeuw deed in Nederland de Laterna Magica als speelgoed voor kinderen zijn opmars. Onder ge zinnen die het zich konden ver oorloven dan. Want voor deze voorloper van de beamer moest al snel enkele tientallen guldens worden neergeteld. „En de aan schaf van het apparaat was op zich nog wel te doen", vertelt Chris Braat. „Maar die plaatjes waren stuk voor stuk met de hand ge schilderd op glas. Dat moest heel precies, want elk foutje werd bij de projectie natuurlijk sterk uitver groot. Dus daar ging toch wel het meeste geld in zitten." Braat vond twee nog werkende toverlantaarns terug op de zolder van het Burgerweeshuis in Zierik zee, waar hij met zijn beide broers opgroeide. En een uitgebreide ver zameling glasplaten in originele doosjes. Vader Ad Braat had het antieke speelgoed omwille van de veiligheid wel wat aangepast voor zijn kinderen. Op de piekwaar oorspronkelijk een olielampje of kaarsje als lichtbron diende, is een elektrische lamp gemonteerd. „De boel zit wel een beetje door elkaar", stelt Chris Braat vast wan neer hij kleurrijk geschilderde cir- cusbeelden op de witte muur to vert. Elk glasplaatje uit deze serie bevat vier aparte situaties. „De be doeling was dat je daar dan zelf een verhaal bij vertelde." Een jong olifantje balanceert op de achter ste poten van een grote olifant, die op z'n rug op de grond ligt. „En hop, daar springt het olifantje over Voor kerstavond maakten we er altijd een hele voorstelling van op de voorpoten. Zoiets... Dat von den mensen vroeger dan leuk." Het apparaat roept herinnerin gen op aan gezellige kerstavonden en drukke familiebijeenkomsten rond de communie van weer een neefje of nichtje. Met het enorme Burgerweeshuis als thuis, had je niet veel nodig om je verbeel dingskracht de vrije loop te laten. „Voor kerstavond maakten we er altijd een hele voorstelling van. We bereidden ons zelfs serieus voor. Vooral de serie kwajongens streken deden het meestal goed." Negatieven Maar de door het kunstenaars echtpaar Ad en Tessa Braat aange legde verzameling plaatjes omvat meer dan voorlopers van de teken film. Een blikken doosje herbergt prachtige historische fotonegatie ven. Het gaat van karakteristieke visserskoppen en een pittoresk ha venzicht ergens in Nederland, tot aan een eertijds uitstapje met gon dels in Venetië. „De toverlantaarn werd ook gebruikt om vrienden en familie te laten zien welke verre reis je had ondernomen", vertelt Chris Braat. Uit het zelfde doosje put hij indrukwekkend scherpe bijbelse tekeningen over de ver volging van christenen in het Ro meinse rijk. „En voor scholen was het natuurlijk ook een middel om een les een beetje te verlevendi gen. Zeg maar een eigentijdse po- werpointpresentatie." Vooralsnog bergt Braat de lan taarn weer veilig op. „Tegenwoor dig moet je daar niet meer mee aankomen. Zeker niet bij de jeugd. Die heeft genoeg aan zijn telefoon en YouTube." Als het aan initiatiefnemer Pim Bruins lag, had trampolinepark Street Jump Adventures volgende week zijn deuren geopend. In het voormalige racketcentrum op het Vlissingse bedrijventerrein Gilde- weg wordt druk gewerkt aan het inrichten van onder meer de hore- caruimten. Maar de belangrijkste attracties, de trampolines, kunnen nog niet worden opgebouwd. De Canadese leverancier van de tientallen trampolines kan de vraag niet aan, meldt Bruins. „Het was de bedoeling dat de trampolines begin deze maand zouden arriveren, zo dat gespecialiseerde bouwers ze in drie, vier weken konden installe ren. Maar de leverancier is achterop geraakt en moet eerst nog trampo lines voor nieuwe parken in Wor- merveer en Breda leveren vóór die van Vlissingen aan de beurt zijn." Bruins, uitbater van fitnesscentra in Brabant en trainer van VV Krab- bendijke, baalt van het uitstel, maar is gedwongen af te wachten. „Ik kan niet even snel elders trampolines bestellen. Bovendien moeten de ap paraten door professionals worden opgebouwd en afgesteld. Die specialisten zijn grotendeels de zelfde mensen als die in Wormer- veer en Breda worden ingehuurd." In de voormalige tennishallen ver rijst de komende maanden het eer ste Zeeuwse trampolineparadijs. Behalve capriolen uithalen op tien tallen trampolines, met in totaal 2400 vierkante meter springvlak, kunnen liefhebbers ook naar bene den roetsjen aan een Skyrider: een kabel waaraan je stevig gezekerd via een rail razendsnel afdaalt vanaf een platform net onder het dak. Opening Trampolinepark en Skyrider zijn uniek voor Zeeland, stelde Bruins eerder. Door Street Jump Adven- tures in Vlissingen te vestigen, verwacht de exploitant meer vlie gen in één klap te kunnen slaan. Walcheren is het dichtstbevolkte eiland én trekt ontzettend veel toeristen. Door, net als eerder in het racketcentrum, vier squashba- nen in de hallen onder te brengen en diverse horeca- en kijkhoeken in te richten, verwacht Bruins naast een nieuwe aantrekkelijke attractie ook een ideale slecht- weervoorziening voor diverse doelgroepen te bieden. Een openingsdatum voor het trampolinepark, durfde Bruins deze week nog niet te noemen. „Ik hoop dat we tijdens de voorjaars vakantie open kunnen. De plan ning is nu dat de trampolines eind januari arriveren. Maar zekerheid hebben we nog niet. Vóór Pasen moet het in elk geval lukken." donderdag 13 december 2018 SD Het verhaal moest je zelf verzinnen Marcel Modde Zierikzee - Chris Braat Zeeuwse springers, en liefheb bers van (ver) buiten de provin cie, moeten langer geduld heb ben alvorens zich in Vlissingen te kunnen uitleven op tientallen trampolines. René Hoonhorst Vlissingen Het voormalige racketcen trum in Vlissingen. Chris Braat tovert een plaatje uit zijn lantaarn in het Burgerweeshuis in Zierikzee. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59