9 CHECK DIT! Wie weet komen er lianen aan te pas, bij Circus Reinardi Pianist en organist Rien Balkenende (59) is geboren in Kamperland. Hij studeerde aan het conservatorium in Rotterdam, is muziekdocent en geeft regelmatig uitvoeringen. Vanaf zaterdag brengt hij driemaal samen met een koor de voorstelling 'Lessons and Carols'. Harmoniumschool „Thuis stond er een harmonium en op zondagavond zongen we met zijn allen. Als ik me als jongetje ver veelde, kreeg ik van mijn moeder 'harmoniumschool', met christelijke vocale werken, maar ook operakoren en aria's. Mijn moeder, zelf koordiri- gente en organiste, zette me achter het instrument en ik ontdekte een andere wereld. Mijn zusjes speelden fluit en hobo. De piano leerde ik later kennen, er stond er een in het achter kamertje van mijn oma. Ik was gefas cineerd door de toetsen. Daarom ben ik orgel en piano gaan studeren." Musicus „Er zijn overeenkomsten tussen het bespelen van orgel en piano, maar Reger, Bach en Messiaen zijn meer geschikt voor orgel en Chopin voor piano. Ik heb interesse in nieuwe werken en houd niet van de geijkte paden. Ook de variatie tussen solo spelen en in kamermuziekverband trekt me. Daarnaast begeleid ik vaak koren tijdens uitvoeringen en pro beer ik mijn leerlingen over te bren gen hoe fijn het is muziek te maken. Ik wil, wat mijn vak betreft, alles le ren en doorgronden. Ik wil mezelf ontwikkelen en daarom ga ik naar musea en concerten." Middelburg „Ik houd van Middelburg, de stad met de meeste monumenten van heel Zeeland. Ik woon er graag van wege de centrale ligging. Ik vond het fijn om op de Bevelanden te wonen, de natuur is prachtig maar het is minder gemakkelijk toegankelijk. Hier op Walcheren kan ik veel toch ten tot twintig kilometer uitstippe len als ik ga hardlopen. Ik heb ver schillende marathons gelopen, maar daar heb ik helaas geen tijd meer voor. Hardlopen blijf ik doen, dat is Ik heb verschillende marathons gelopen, maar daar heb ik helaas geen tijd meer voor een hobby die je tot je heel oud bent, kunt blijven doen. Net als pianospe len." Achterland „Ik heb een duidelijk Zeelandgevoel. De verbinding met water en zee zorgt voor een avontuurlijk gevoel en vechten (dat luctor et emergo, hé) zit in het bloed van elke Zeeuw. Ik voel me op en top Zeeuw. In deze regio kun je altijd op de ander rekenen. De Zeeuwse kust is mooi en de lucht is gezond. Ook het achterland, met de steden Gent en Antwerpen, is aan trekkelijk. Begin deze eeuw ging ik naar de salons om tango te dansen, heerlijk. Ons achterland Vlaanderen heeft een rijk cultuuraanbod en in Zeeland is het gemakkelijker dan in de Randstad om muzikale duo's te vormen en hiermee op te treden." Combinatie „Als ik musiceer, en de muziek is ge baseerd op poëzie, besteed ik aan dacht aan beide kunstvormen. Tekst en muziek zijn onontbeerlijk met el kaar verbonden. Ik kan eindeloos pra ten over de schoonheid van poëzie, in combinatie met muziek. Ze vullen el kaar aan, ze inspireren elkaar en ver smelten. Mijn favoriete dichters zijn Vondel, Gorter en Lucebert, heel ver schillend, maar wel boeiend." Favoriet „Ik maak graag dagtochten en het Mauritshuis en het Gemeente Mu seum in Den Haag vond ik erg mooi. Dichter bij huis beveel ik de kust tus sen Domburg en Veere, de Boulevard van Vlissingen en de Lange Jan en Koorkerk in Middelburg aan. Daar voel je de sfeer van vroeger, inclusief die van de monniken." Balkenende „Die naam levert me het gemak op dat ze hem kennen, als je een hotel boekt. De vraag of ik familie ben van.ja die krijg ik vaak. Mijn zoon Dirk zegt dan altijd: 'Wilt u het echt weten, of wilt u een sociaal accepta bel antwoord?' En zelf antwoord ik: 'sinds Adam en Eva wel'." donderdag 13 december 2018 GO 'In deze regio kun je altijd op de ander rekenen' Jeanette Vergouwen Rien Balkenende Rien Balkenende: „Ik kan einde loos praten over de schoonheid van poëzie, in combinatie met mu ziek." FOTOMARCELLEDAVIDSE Lessons and Carols, een combina tie van zang, orgelspel en lezingen. Zaterdag 15 december bij Het Po dium Zaamslag met het koor de @Hoc Singers. Zondag 16 december in de Blasius- kerk in Heinkenszand en zondag 23 december in de Geertekerk in Kloe- tinge met het koor Musica Cordis. Aanvang alle dagen 20.00 uur. Naam voorstelling: Reinardi Wintercircus Wie: Jeugdcircus Reinardi Genre: jeugdcircus Doelgroep: familievoorstelling Waar: Reynaertland Hulst Wanneer: zondag 16 decem ber, 14.00 uur Dames en heren, jongens en meis jes, zitten jullie klaar voor een fonkel nieuwe show van jeugd circus Reinardi? Maan den hebben de acroba ten erover gedaan om hun act onder de knie te krijgen. Deze winter zijn er zelfs speciale acroba ten uit de jungle komen overvliegen. Wie weet, komen er lianen aan hun show te pas. Vertrouwde gezichten zijn er ook weer. Ze heb ben hun stunts afgestoft en in een fonkelnieuw jasje gestoken. En waar weinig voor hoefde te ge beuren, zijn de clowns. Die schudden hun grap pen zo uit hun mouw. Wedden dat u dubbel ligt van het lachen bij hun act 'Kip in de piste'? Tussen door is het tijd om kinnen te ondersteunen en niet van uw stoel te vallen van de spanning als een acrobaat met een een- wieler over het koord fietst. Ook zijn er jong leurs: zouden ze al hun attributen in de lucht kunnen houden? Verder vliegen er natuurlijk ook ballen en ringen in de rondte. Jeugdcircus Reinardi heeft zijn tent opgezet in evenementenhal Van Reynaertland in Hulst. Daar is geen kermisstoet aan te pas gekomen, want de acrobaten komen zelf ook allemaal uit Hulst. Het circus be staat sinds 1966 en van de 35 leden doen er zon dag 20 mee aan de voor stelling. Bijzonder is de leeftijd van de artiesten, ze zijn tussen de zes en zestien jaar. Ook de jongsten mogen mee doen aan de show, iets dat bij de meeste jeugd- circussen niet het geval is. De naam van het cir cus verwijst naar Rei- naert de Vos, maar dit circus werkt niet met die ren. Tenminste, geen echte. —Valeska Nastaly De clownsact Kip in de Piste met Bram en Siem werkt op de lachspie ren. FOTOCIRCUS REINARDI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54