Essent helpt boeren met problemen met astbest 3 SUPERGRANNY RECORD Het kabinet gaat digibeten een steuntje in de rug geven. Er komt jaarlijks vijf miljoen euro beschikbaar voor lessen op computer, smartphone of tablet. Zo'n 2,5 miljoen Nederlanders vin den het moeilijk om te werken met digitale apparaten, zoals een com puter, smartphone of tablet. „Ie dereen kent wel zo iemand", zegt Raymond Knops, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Zijn mi nisterie trekt vanaf 2019 ruim vijf miljoen euro per jaar uit om men sen digitaal vaardiger te maken. Dat is vijf keer meer dan nu aan dat doel wordt gespendeerd. „Je ziet vaak niet aan mensen dat ze moeite hebben met internet of digitale apparaten", zegt Knops. „Het zijn gewone mensen, soms laaggeletterd, maar vaak ook niet. Mijn eigen moeder is naar het gymnasium geweest, maar zij ge bruikt geen smartphone of com puter. Daar heeft ze geen behoefte aan. Toch kunnen mensen veel baat hebben bij digitale technie ken." Het kabinet wil dat niemand achterblijft. Zo gebruiken de meeste scholen in Nederland te genwoordig apps om ouders infor matie te geven over hun kinderen, bijvoorbeeld over hoe laat ze hun kroost kunnen ophalen. Mensen die geen smartphone hebben, mis sen die informatie. De Nationale Ombudsman klaagde vorig jaar dat de overheid er te gemakkelijk vanuit gaat dat Mijn eigen moeder ging naar het gymnasium, maar zij gebruikt geen computer iedereen over vaardigheden be schikt om digitale ontwikkelin gen, zoals de berichtenbox van MijnOverheid, te volgen. Niet ie dere Nederlander kan met deze di gitalisering uit de voeten en er is nauwelijks hulp voor deze men sen, aldus de Ombudsman. Volgens Knops is het zijn ver antwoordelijkheid om iedereen mee te laten doen. „Dat betekent dat wij niet zomaar kunnen beslui ten om de blauwe envelop af te schaffen. Nederland meer dan 1 miljoen inwoners die nooit inter net hebben gebruikt. Een deel daarvan zal dat ook nooit meer doen. We willen niemand dwin gen." Een groot deel van de digibeten moet wél ondersteund worden bij de toenemende digitalisering, stelt de staatssecretaris. Dat gebeurt on der meer door een interne over heidscampagne om communicatie van de overheid toegankelijker en leesbaarder te maken. Ook breidt het kabinet het bestaande pro gramma Tel mee met Taal uit. Dat is nu alleen gericht op laaggeletter- den, maar moet straks ook digibe ten bereiken. Schaamte „Sommige mensen schamen zich om hulp te vragen", zegt Knops. „Die kunnen prima lezen en schrijven, maar vinden het wel eng om achter een computer te gaan zitten en op een toets te drukken. Als iemand uit hun omgeving hen zou helpen - denk aan een klein kind of een buurman - wordt de drempel lager. Daarom komt er ook een publiekscampagne om dit probleem onder de aandacht te brengen." Knops bejubelt het Overijsselse initiatief'Dag en Doen', dat oude ren via een tablet de mogelijkheid geeft om eenvoudig te chatten en zich in te schrijven voor activitei ten in het dorp. „Ouderen die nog nooit een computer hebben ge bruikt, verbazen zich vaak over het gemak van een tablet. Eerst gebrui ken ze één of twee apps, daarna worden het er steeds meer. Zo zie je dat zo'n tablet een verrijking van het leven kan zijn." Verpleeghuizen en thuiszorgin stanties worden straks ingescha keld om ouderen te helpen. „Niet iedereen gaat naar de bibliotheek voor een cursus", zegt Knops. „Om verschillende mensen te bereiken, moeten we met verschillende or ganisaties samenwerken. Met de ouderenzorg. Maar ook met bedrij ven, zoals banken." Knops maakt zijn plannen be kend in een brief aan de Tweede Kamer die van a tot z in begrijpe lijke 'jip-en-janneketaal' is ge schreven. Knops: „Daarvoor heb ben we taaiambassadeurs ingezet. Eigenlijk zouden begrijpelijke Ka- merbrieven de norm moeten wor den. Maar het is heel moeilijk om simpel te schrijven. Daar kunnen wij zelf ook nog wat van leren." Energiebedrijf Essent begint van daag met de campagne Dakvrien den, waarmee boeren en andere ondernemers met een grote schuur of stal in één klap van een nijpend probleem kunnen worden verlost. Daken met asbest aan de buiten kant moeten na 2024 zijn verdwe nen. Veel boeren met grote schuren hikken tegen de kosten en het ge doe aan. Essent wil hen helpen te verduurzamen zonder dat zij zelf hoeven te investeren. Het energie bedrijf betaalt en regelt de vervan ging van het asbestdak, en mag dan van de eigenaren het nieuwe dak twintig jaar lang gebruiken om zonne-energie op te wekken. Daarna zijn de panelen - waar 25 jaar garantie op zit - van de boeren. Stella Brenninkmeijer, marke tingdirecteur van Essent, heeft het over driedubbele winst: „De boer krijgt een asbestvrij dak, wij krijgen de ruimte om groene stroom op te wekken, en Nederland krijgt meer lokaal opgewekte energie." Het saneren van asbestgolfplaten en vervangen door een nieuw dak kost gemiddeld 30.000 euro per 1000 vierkante meter. Essent ver wacht volgend jaar minstens 150.000 vierkante meter dak te ver vangen bij zeventig bedrijven. Er worden 75.000 zonnepanelen ge plaatst. donderdag 13 december 2018 GO De Australische Irene O'Shea het Australische luchtruim, is met haar 102 jaar en 192 samen met begeleider Jed dagen officieel de oudste para- Smith. Op haar 100ste verjaar- chutespringer ooit. 'Super- dag sprong ze voor het eerst, granny' vloog 4300 meter door en dat beviel prima, fotosafp Kabinet: opa, oma en andere digibeten moeten leren appen Peter Winterman Den Haag - Raymond Knops, staatssecretaris zé Knops: „Een tablet kan een verrijking van je leven zijn." fotoanp Boeren kunnen hun asbestdak via Essent kosteloos laten ver vangen. In ruil daarvoor gebruikt het energiebedrijf het nieuwe dak om groene stroom op te wekken met zonnepanelen. Het kan een uitkomst zijn voor dui zenden boeren. Peter Bruijns Beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3