8 aan de De tienjarige Jade de Lange uit Goes kreeg eind 2017 te horen dat ze leukemie had. Nu is ze aan de beterende hand. Morgen kan ze zelfs meedoen Frans Baueren Dafne Schippers JADE DE LANGE GENEEST VAN LEUKEMIE De kleurrijke ketting van Jade de Lange (10) heeft een aanzienlijke lengte. Er zitten liefst 696 kralen aan. Die staan voor de 696 (be)handelingen die de Goese basis schoolleerlinge heeft moeten onder gaan in het Prinses Maxima Centrum in Utrecht, om te genezen van leuke mie. Een rode staat voor bloedprik- ken, een gele voor een CT-scan, een witte met een oranje randje voor chemo.Hoe langer de ketting, hoe intensiever de ziekteperiode is ge weest. „Hij is echt heel zwaar", vertelt Jade. „Op een gegeven moment werd het eerste touw te kort", vult haar moeder Olga aan. „Toen zijn we op nieuw gaan rijgen op een langer touw." Kanjerloop Het goede nieuws is: Jade is nu thuis en duidelijk aan de beterende hand. Ze kan zelfs morgenavond meedoen aan de Kanjerloop van AV'56, de atle tiekvereniging waar ze sinds haar ze vende lid van is. Al jaren houdt de Goese club in december een evene ment voor het goede doel. Dit keer mocht Jade bepalen waar het geld heen zou gaan. Zij koos voor Café des Artistes van Eliane Asselberghs. Met extra financiële middelen kan zij va ker bij zieke kinderen langs gaan. Jade: „Zij kwam vaak bij mij als ik in Utrecht in het ziekenhuis lag. Dan knutselden we een uur samen. Zij noemde dat 'kunstelen'. Dat gaf aflei ding. Ik voelde dan even geen buik pijn meer." Bij de Kanjerloop kunnen kinderen kiezen uit korte afstanden. Voor vol wassenen is er een 'wedstrijd' van één Engelse mijl, 1609 meter. Jade zal ook zo lang mogelijk proberen te ren nen. „Maar misschien wandel ik ook wel een stukje", zegt ze, wetende dat haar conditie verre van optimaal is. Dat ze er überhaupt bij is, is voor ie dereen echter al grote winst. Want wat zag het er in de afgelopen dertien maanden soms beroerd voor haar uit. Geen keus Op 3 november 2017 kreeg het gezin De Lange heel slecht nieuws: Jade bleek leukemie te hebben. De vol gende dag werd ze al meteen in Utrecht geopereerd en kreeg ze haar eerste chemobehandeling. In de we ken en maanden erna werd de Goese meegenomen in een ingrijpend be- handeltraject. „Je hebt eigenlijk geen keus", vertelt vader Marcel. „Alles wat ze gaan doen, staat vast. Ze zeggen min of meer: Jade heeft leukemie, dus dit is het plan." Olga: „Dat is ook pret tig, hoor. Je hebt houvast aan het pro tocol." Marcel: „Er zijn wel eens ou ders die vragen: mag mijn kind niet een weekje rust, de behandelingen zijn zó zwaar.Maar dat kan eigen lijk niet. Want hoe langer je wacht, hoe meer kans er is dat de leukemie zich weer laat zien. Gelukkig heeft al les goed uitgepakt bij Jade." In totaal lag ze 222 dagen in het ziekenhuis. En daar kwamen nog eens 68 losse zie kenhuisbezoeken bij, voor korte be handelingen en tests. De gezinsleden hebben er heel veel ritten naar Utrecht op zitten. Nu komt daar een einde aan, al zullen er wel periodieke controles zijn. Jade kan weer aan school gaan denken, aan leuke dingen doen met vriendinnen en zelfs aan sporten. Laatste hobbel De stamceltransplantatie van vier maanden geleden was de laatste grote hobbel. Voordat ze bloed van een do nor kreeg, moest Jade nog zwaardere chemobehandelingen ondergaan dan in het halve jaar ervoor. En die waren al héél pittig geweest; Jade kreeg er een zere keel en maag van, haar lip pen waren kapot en ook haar voeten deden pijn. Olga: „Dus wij dachten bij die nieuwe chemo: 'Wanneer gaat de ellende nou komen?' Maar geluk kig voor Jade kwam die niet. Natuur lijk had ze wel last, maar het viel haar alleszins mee." Marcel: „Jade heeft nu nog wel een verlaagde weerstand. In een afgesloten ruimte zitten met al te veel mensen, is niet goed voor haar. Of ze 'schoon' is? Tja, dat is ze, maar ik vind het nog heel moeilijk om dat hardop te zeggen." Blog Vanaf het begin van de ziekte houdt Jades vader een website bij over Jade, Kanjerjade.nl. Hij schrijft al sinds november 2017 bijna dagelijks een blog. „Ik ben daarmee begonnen om zelf niks te kunnen vergeten - want de ontwikkelingen volgen el- BEZOEK kaar allemaal zo snel op - en om niet elke keer ons verhaal te hoeven doen. Mensen die willen weten hoe het met Jade gaat, kunnen dat op de website lezen. Tegelijkertijd kan ik het op deze manier 's avonds allemaal een beetje van me af schrijven." Voor Marcel, Olga en hun achtjarige zoon Dylan was het immers ook een zeer roerige tijd. De twee ouders moesten alles met hun werk regelen. Bij de één ging dat wat makkelijker dan bij de ander. En Dylans leven op school draaide ook gewoon door. Olga: „Vaak zat één van ons hier thuis en de ander in Utrecht bij Jade. Wat we graag wilden, was dat één van ons bij Jade was. We wilden er zo dicht mogelijk op zitten, om zelf te kunnen horen wat de artsen zeiden en te zien welke medicijnen ze kreeg." Jade: „Ik ben blij dat jullie dat ook gedaan heb ben." Marcel: „Aan het begin pro beerde ik in het ziekenhuis nog wel eens wat te werken, maar eigenlijk ging dat niet. Je doet niet veel op zo'n lange dag, maar bent stiekem toch met van alles bezig. Wij namen de verpleging ook graag werk uit han den. We vonden het fijn zelf medicij nen door de sonde te geven en we verschoonden het bed." School Tussen de behandelingen door ging school ook verder. Vanuit het zieken huis had een meester (Jade: „Meester Daan. Hij kon heel goed voorlezen") contact met de Bisschop Ernstschool. Marcel: „Jade is dan wel een jaar niet naar school geweest, maar ze heeft ei genlijk niets gemist. Toen ze nog niet ziek was, lag ze ver voor. Ze liep toen zelfs een beetje vast op school en na de herfstvakantie van 2017 is ze al van groep 7 naar groep 8 gegaan." Toen ze eenmaal enige tijd ziek was, is beslo ten haar niet in de zomer van 2018 al naar het voortgezet onderwijs te laten gaan. Olga: „Nu kan ze hopelijk weer snel aansluiten in groep 8 en hopelijk het laatste halfjaar meedraaien." donderdag 13 december 2018 GO Elke kraal is één behandeling Roeland van Vliet Goes Jade met haar enorm lange kralen ketting. FOTO M ARCELLE DAVIDSE kralen telt de ketting die Jade maakte in de tijd dat ze behandelin gen onderging. Het eerste touw was te kort. In totaal gingen er 696 kralen voor 696 behandelingen aan. Terwijl Jade de Lange in het Prinses Maxima Centrum in Utrecht lag, kwamen een paar keer bekende Nederlanders aan haar bed. Die zorgden voor aflei ding en staken haar een hart onder de riem. Zo was daar Frans Bauer. Toen de opa van Jade merkte dat de volkszanger elders in het zieken huis was, haalde hij hem over ook bij Jade te komen kijken. „Maar ik hou helemaal niet van zijn muziek." Toch was ze wel blij met zijn belangstelling. Meer in de smaak viel de komst van Dafne Schippers. De top- sprintster nam ook de tijd voor Jade, die natuurlijk ook op atle tiek zit én van sprinten houdt. Ook tenniste de Goese patiënte in Utrecht een keer met Wimble- don-winnaar Richard Krajicek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36