Cruiseschip Kungsholm is terug Darttoernooi gaat internationaal II 7 10 VRAGEN AAN CHRIS DEKKER krijgen. En er komt een regeling voor mensen met medisch afval." „Je kunt het inderdaad zien als een verkeerde prikkel dat we - behalve in de binnenstad - het restafval komen ophalen. Maar dat is wel goedkoper. Ondergrondse containers voor plastic zijn er al. Voor grijs afval zouden we veel meer ondergrondse containers moeten plaatsen en meer auto's laten rijden." „Daar hebben veel mensen de ruimte niet voor." „Alle kliko's krijgen een chip met de adresgegevens. Die wordt gescand bij het legen zodat de rekening bij de goede mensen komt. En in de binnen stad heb je een op naam geregistreerd labeltje waarmee de container open gaat." „Het voordeel is dat inwoners dan nergens meer bij na hoeven te den ken. Maar dat is meteen een nadeel. We willen mensen juist blijven sti muleren om met het milieu bezig te zijn. Daar komt bij dat gft aan plastic plakt en dat maakt het moeilijk alles goed te scheiden. En dat is nu net wat we willen aanpakken: er zit nu nog te veel herbruikbaar afVal in het restaf val. We hebben grijze kliko's laten uit pluizen en wat bleek: slechts 18 pro cent in de grijze kliko is écht restafval. Veruit het meeste is gft en er zit ook veel plastic, textiel, papier en glas in. Over een jaar berekend zit er 38 kilo restafVal per persoon in de grijze kliko. Dus als iedereen het afval goed scheidt, halen we die norm van 100 kilo per persoon in 2020 makkelijk." Hoe vaker je de grijze kliko laat legen, hoe meer je moet betalen. Middelburg wil vanaf 2020 de inwoners zo prikkelen het afval beter te scheiden. Wethouder van milieu, Chris Dekker, legt uit hoe en waarom. ,„Nee hoor. Middelburg scoort binnen Zeeland gemiddeld in de hoeveelheid restafval en presteert het beste van de grotere gemeenten. Maar we doen het niet goed genoeg. Gemiddeld leveren we hier per persoon per jaar meer dan 200 kilo restafval in. Maar de doelstel ling is veel ambitieuzer: 100 kilo per persoon per jaar. Dat willen we, om dat we afVal zo veel mogelijk willen hergebruiken als grondstoffen voor nieuwe producten." „Wat je wegbrengt, kun je gratis in de container doen. Papier en gft worden thuis gratis opgehaald. Je betaalt voor het ophalen van restafval. In de bin nenstad betaal je voor het inleveren van restafval in de ondergrondse con tainer." „Dat weet ik nog niet. We gaan een gemiddeld bedrag vaststellen op basis van onze verwachting van het aantal keren dat een huishouden een grijze kliko aan de straat zal zetten. Dat ta rief is dan voor iedereen hetzelfde. Je betaalt dat per keer dat je de kliko bui ten zet of de ondergrondse container voor restafval opent. Wie dat vaker dan gemiddeld doet, betaalt meer." „Het is geen straf, maar een eerlijke verdeling van de kosten. Voorheen za gen we afval niet als een probleem en daarom betaalt nu iedereen even veel. Dus kleine gezinnen met weinig afval betalen nu ook voor grote gezinnen met veel afVal. Straks betaalt iedereen voor zijn eigen afval. We hebben wel een vangnet voor mensen met heel lage inkomens. Zij kunnen kwijt schelding van de afvalstoffenheffing „Nee, je betaalt per keer, niet per ge wicht. We komen de ene week voor gft, de andere week voor grijs. En in het centrum betaal je per opening van de container." „Papier, gft-afval en restafVal moeten allemaal gescheiden en worden thuis opgehaald. Plastic, glas en textiel moet je zelf wegbrengen naar ondergrondse containers in de buurt. Zo gaat het in de dorpen en wijken. In de binnen stad halen we niet thuis op maar zijn ondergrondse containers voor grijs en groente en fruitafval." VLISSINGEN In een jaar tijd maakte Rinus Welleman een waar heidsgetrouw model van de MS Kungsholm. Gisteren werd de ocean liner van de Zweden-Ameri- kalijn (schaal 1:100) onthuld bij Museum De Scheepswerf in Vlis- singen. Van de Willem Ruys, het veel be kendere schip dat ook bij scheeps werf De Schelde werd gebouwd, bestaan al veel modellen. „De Kungsholm, Zweeds voor 'Ko ningseiland', is veel minder bekend maar zeker zo mooi en groot". Het schip werd in 1953 gebouwd, 183 meter lang met bedden voor 800 passagiers. In 1952 werd het schip gedoopt. Filmbeelden van de bouw, het van stapel lopen en de doop worden vertoond bij het scheepsmodel. Ook hangt er een foto van het roemloze einde van de Kungsholm in 1984. Het schip werd door een Italiaanse kapitein bij storm op een strekdam bij Cadiz gezet. De boot zonk half, werd ge borgen en uiteindelijk gesloopt. Het Scheepswerfmuseum annex De Oude Verbandkamer aan de De Willem Ruysstraat heeft momen teel een winterstop. Zaterdag 16 fe bruari heropent het, vanaf dan is de Kungsholm te bewonderen. ARNEMUIDEN Het 21ste Tac-Tics darttoernooi in Arnemuiden is al weer maanden volgeboekt. Het toernooi, dat op vrijdag 28 decem ber in café De Vriendschap wordt gehouden, heeft voor de eerste keer een internationaal karakter. Vader Christian en zoon Justus Assmann uit Iserlohn, een stad in het Duitse Sauerland, nemen na twee edities gekeken te hebben, deel aan het toernooi. „Ze verblij ven aan het eind van het jaar vaak op een camping in Oostkapelle en vroegen vorig jaar of ze mee moch ten doen. Hun aanmelding was in september al binnen, dus hebben we een primeur", meldt 'toernooi directeur' Leo Goormachtig. De deelname van de eerste bui tenlanders is de enige verandering die is te verwachten, benadrukt Goormachtig, die het toernooi vanaf de eerste editie op poten zette. De wedstrijdleider kan makkelijk twee of drie keer zoveel darters in schrijven. „Maar we houden het bij zestien koppels. Als er meer dan 32 spelers meedoen, moeten we er een meerdaags evenement van maken. We houden het liever kleinschalig en gezellig." Net als vorig jaar is slechts één van de deelnemers van het vrouwe lijk geslacht. Sharona Mol probeert met partner Nino Slinger de derde plaats van vorig jaar te overtreffen. Slechts 18 procent van het afval in de grijze kliko écht restafval donderdag 13 december 2018 'Vervuiler laten betalen is juist eerlijk' In de Stromenwijk wordt als proef het plastic afval opgehaald en moet je het restafval wegbrengen. Dat is een mooie prikkel, want het dwingt je goed te letten op de hoeveelheid afval die niet hergebruikt kan wor den. Waarom wordt dat niet overal ingevoerd? En drie kliko's aan huis? Hoe weet u straks of het mijn kliko is? Er is een nieuwe techniek waarbij je al je afval in één bak kunt gooien en alles achteraf wordt gesorteerd. Waarom kiest u daar niet voor? Maurits Sep Middelburg Maken de Middelburgers er zo'n zootje van? Waar moet ik voor betalen? Hoeveel kost dat? - Chris Dekker, wethouder Waarom word ik gestraft als ik veel restafval heb? Maakt het iets uit of de kliko vol zit of half vol? Wat moet ik vanaf 1 januari 2020 met mijn afval doen? Chauffeur Frans Bosscha kijkt toe ter wijl de kliko's in de Ak kerlaan in Arnemui- den worden geleegd. FOTO RUBEN OREEL Belangstellenden bij het scheepsmodel, foto ruben oreel Meer info: museumscheldewerf.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35