Avicii was populairste zoekterm Als Rusland aanvalt, kan Navo Nederland niet redden EUWS 11 Lachgas bij aankoop van kledingstuk De jonge Nederlandse uitvinder Boyan Slat heeft te maken met tegenslag. De plasticvanger van zijn project The Ocean Cleanup houdt het plastic dat in de Grote Oceaan wordt verzameld niet vast. De hele wereld keek mee, toen zijn ingenieuze schoonmaaksys- teem begin september vanuit San Francisco naar zee werd gesleept. De plasticvanger moet een enorme drijvende vuilnisbelt op ruimen die voor de Amerikaanse westkust drijft, tussen Californië en Hawaï. Binnen vijfjaar moet de helft van dat 'plasticeiland', dat twee keer zo groot is als de staat Texas, zijn opgevist. Dat blijkt echter lastiger dan gedacht. Plas tic dat wordt ingesloten door de 6oo meter lange, drijvende buis in de vorm van een hoefijzer, drijft er weer uit. Daardoor kan het niet uit het water worden ge vist. Het team van The Ocean Cleanup laat zich niet uit het veld slaan, melden ze in een filmpje op hun website. „We werken mo menteel aan oplossingen. Dit is ons testsysteem, dit is de eerste keer dat welk schoonmaaksys- teem dan ook wordt gebruikt in Ik vertrouw erop dat we, na alle andere problemen, ook deze zullen overwinnen de oceaan. We waren voorbereid op verrassingen." Oorzaak van het probleem lijkt dat de plasticvanger te langzaam is, vermoeden de techneuten van het in Rotterdam gevestigde be drijf. Om het plastic te vangen, moet de arm zich sneller voortbe- Problemen oceaanstofzuiger wegen dan het plastic. „We on derzoeken nu waarom dat niet ge beurt. Vanaf ons monitorings- schip zetten we drones met came ra's, drijvende gps-ontvangers en allerlei andere tools in om te kij ken hoe ons systeem, de golven en het plastic zich gedragen", zegt Arjen Tjallema, technologiema nager van The Ocean Cleanup. Zijn team test nu een eerste op lossing, waarbij de opening van het 'hoefijzer' zestig a zeventig meter breder is gemaakt. Goed nieuws is er ook: in de ar men van de plasticvanger zijn tot nu toe geen levende schepsels aangetroffen. Dat dieren erin ver strikt raken, was één van de sce nario's waar zeebiologen voor vreesden. Kritiek is er ook op het fundamentele idee. Het zou een heel dure en omslachtige manier zijn om slechts een klein gedeelte van de plasticsoep op te vangen. De echte oplossing, vinden critici, is voorkomen dat plastic in zee belandt. Boyan Slat, die in 2013 stopte met zijn studie aan de TU Delft om zich volledig op zijn uitvin ding te storten, blijft onvermin derd optimistisch. „We hebben een systeem in de oceaan. Ik ver trouw erop dat we, na alle proble men die we al opgelost hebben, ook deze zullen overwinnen." AMSTERDAM De in april overle den Zweedse dj Avicii was dit jaar de populairste zoekopdracht op Google in Nederland. Daarna vol gen Glennis Grace en Barbie. Dat blijkt uit Google's Year in Search, het jaaroverzicht van 2018. Ook Meg- han Markle, Maarten van der Weij - den, Fortnite en Boer zoekt vrouw staan in de top 10. Het WK Voetbal is het meest gezocht in de categorie Evenementen. Ook Nederlandse evenementen zoals Pinkpop, de Nijmeegse Vierdaagse en de Zwarte Cross staan in die lijst. Bij trending Nederlanders staat Max Verstappen bovenaan. 'Wat is de dividendbelasting', was de meest gestelde 'wat is'-vraag. Ver der valt op dat in de lijst met inter nationale beroemdheden Meghan Markle (3de) een stuk hoger staat dan prins Harry (7de). AMSTERDAM Een kleding merk dat in Amsterdam gratis lachgasballonnen aanbood bij elk gekocht kledingstuk, heeft die actie moeten staken. De verhuurder van het pand wist er niets van en was het er ook niet mee eens. Het kle dingmerk is gevraagd er di rect mee te stoppen, zo laat de woordvoerster van de Am sterdamse wethouder Udo Koek weten. De kledingwin kel maakte reclame met de 'Space Experience, 's werelds eerste lachgaslounge' waar na aankoop van een kledingstuk een lachgasballon kon wor den geconsumeerd in een ruimteschipachtige ruimte. Dat is niet verboden. Lachgas valt sinds 2016 onder de wa renwet en is dus gewoon ver krijgbaar. De gemeente vond het gratis uitdelen ervan ech ter 'onwenselijk'. Het bondgenootschap heeft een groot vermogen, maar het nemen van beslui ten - zowel politiek als militair - gaat te langzaam. De Navo-landen kunnen geen langdurige grootschalige oorlog aan en de Verenigde Staten hebben het leeuwendeel van de militaire capaciteit. En die zit vast aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. Dat stelden topambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken en Defensie gisteren tijdens een briefing voor Kamerleden. Generaal Onno Ei- chelsheim, directeur van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD), sprak van een 'best zorgelijk beeld'. „Een nieuwe wapenwedloop is al gedeeltelijk begonnen." Volgens Eichelsheim zijn de Russi sche militaire capaciteiten de laatste ja ren enorm verbeterd en gaat de besluit vorming in het land razendsnel. Binnen een week kunnen 2000 militairen zijn verplaatst. „Rusland heeft de capaciteit voor een conflict, maar het ontbreekt op dit moment aan de intentie." Dat kan volgens Eichelsheim veranderen, bij voorbeeld als de macht van president Vladimir Poetin naar een nieuwe leider overgaat. „Over het algemeen is Poetin een gematigd leider. Je weet niet wat daar achteraan gaat komen." Zeker is dat Rusland en de Europese Unie in volstrekt andere wereldbeelden denken, benadrukt directeur-generaal politieke zaken André Haspels van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „De Russische Federatie denkt in in vloedssferen, de EU meer in zelfbe schikkingsrecht van landen. Die twee beelden zijn heel moeilijk met elkaar te vermengen." Het beleid van Rusland is gericht op 'ondermijning en verzwakking van Eu ropa', zegt Haspels. „Ze proberen lan den van de EU uit elkaar te spelen." Ook de solidariteit binnen de Navo probeert het land te ondergraven, stelt Eichels heim. „Ze proberen de Navo-cohesie af te breken. En idealiter het doorsnijden van de transatlantische band. Voor de Russen is de VS het cement van de Navo." Als geheel, alle 29 lidstaten, doet de Dit is best een zorgelijk beeld. Rusland heeft de capaciteit vooreen conflict Navo niet onder voor Rusland, zegt admiraal Rob Bauer, de commandant der strijdkrachten. „Maar we zijn niet in staat snel en adequaat te reageren op Russische escalatie." Het militair ma terieel is versnipperd, de landen heb ben afzonderlijk al jaren geen grote conflicten uitgevochten en grote troe penverplaatsingen zijn door regels 'problematisch'. „Wij hebben de afgelopen jaren geïnvesteerd in precisie, denk aan wa pensystemen, de Russen hebben geïn vesteerd in slagkracht", aldus Bauer. Het gevolg is dat de Navo-landen maar 'een geringe adem' hebben, waardoor langdurige oorlogen onmogelijk zijn. „Dan gaat het om munitie, brandstof, medische voorwaarden en ondersteu ning", zo somde de commandant der strijdkrachten op. ttttttttttttt Test: wind/golven donderdag 13 december 2018 Annemieke van Dongen Rotterdam/Grote Oceaan - Boyan Slat, uitvinder Nu: Gevangen plastic drijft soms weer weg uit de opvanghuis. ©1312181 BRON: TOC De Navo kan op dit moment niet op boksen tegen een Russische mili taire aanval. Daarvoor is de besluit vorming te traag en zit de grootste militaire slagkracht te ver weg. Hanneke Keultjes Den Haag -Onno Eichelsheim, MIVD De hoefijzer vormige armen van The Ocean Cleanup. FOTO THE OCEAN CLEANUP Bredere opstelling vangt meer wind/golven en gaat hopelijk sneller. tttttttttttttttttt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11