Kerstboom bij een moslim, dat is even wennen Ik ha 7 ASSCHER ONDERWIJS Het bijzonder onderwijs wil de PvdA niet afschaffen, maar een stukje minder bijzonder mag het wel. Partijleider Lodewijk Asscher wil daarvoor artikel 23 van de Grondwet aanpassen. „Het is een reliek." Lodewijk Asscher pakt zijn iPhone en leest voor uit het rapport De Staat van het Onderwijs, dat in april ver scheen. „In Nederland is de school- segregatie hoog in vergelijking met andere landen." De scheiding tussen verschillende bevolkingsgroepen (rijk en arm, wit en zwart, religieus en seculier) wordt almaar groter. Kinderen uit kansrijke gezinnen ko men vaak makkelijk binnen op een bijzondere school, terwijl kinderen uit kansarme gezinnen daar vaker te gen drempels aanlopen. Van die drempels wil de PvdA-leider af. „De kansongelijkheid staat nu gigantisch onder druk. Ieder kind moet zeker kunnen zijn dat het zijn dromen kan najagen en gelijke kansen krijgen." Een ouderbijdrage van 1400euro? Gemeente zou moeten zeggen: 'ammenooitniet' „Bijzonder onderwijs heeft grote waarde. Ouders kunnen daarmee zelf invulling geven aan de opvoeding en zelf scholen stichten. Dat is prachtig. We moeten het zeker niet afschaffen, maar wel veranderen. De heilige graal is het niet. Wat we nu missen is het besef dat bij de jonge kinderen een verschil ontstaat, waar dat kind zelf niks aan kan doen, dat giganti sche gevolgen heeft voor je hele le ven." „Het zijn óók openbare scholen die de boodschap uitsturen: kom hier vooral niet op school. Bijvoorbeeld doordat ze een zogenaamd vrijwillige ouderbijdrage eisen van 1400 euro per jaar. Gemeenten zouden daarvan moeten zeggen: 'ammenooitniet'." „Nou, ze hebben in ieder geval meer tijd per kind. Als je tegen alle kin deren die meer aandacht nodig hebben, zegt: 'gaan jullie maar naar de buren', dan heb je het makkelijker. Op de school waar ze het ideaal delen dat ieder kind het beste uit zichzelf moet kun nen halen, redden ze het niet met de middelen die ze nu heb ben. Eind van het liedje is dat kinderen uit dezelfde buurt een totaal ander perspectief hebben. We kunnen het best ietsjes eer lijker verdelen." „Ik realiseer me hartstikke goed dat de Grondwet wijzigen lastig is. Ik verwacht dat D66, WD, GroenLinks en de SP zich hierbij kunnen aansluiten. Maar ik vind eigenlijk ook dat minister Arie Slob (Onderwijs, Christenunie, red.) of het CDA dit zouden moeten steu nen. Artikel 23 moet niet gaan over de scholen, maar over kinderen." „Een recht op onderwijs is goed voor alle kinderen, óók christelijke en isla mitische kinderen. Als een meisje geen verpleegkunde kan gaan stude ren aan een christelijke school, om dat ze niet christelijk is, vind ik dat niet uit te leggen. Het is 2018. De mo gelijkheid een kind te weigeren, is een reliek; het dient geen enkel maat schappelijk belang. Natuurlijk moet je niet vloekend de leraren in de rede vallen, maar het is niet uit te leggen dat je helemaal niet welkom bent." „Het huidige kabinet heeft op veel kwesties die gevoelig kunnen zijn voor confessionele partijen een soort drietrapsraket bedacht. Sommige dingen zijn uitgeschreven, over an dere zaken wordt tot de volgende verkiezingen gediscussieerd en het derde niveau zijn de niet-uitgespro- ken afspraken: dat je niet op eikaars tenen gaat staan. Er zit dus wel ruimte. Dit voorstel is niet tegen christelijke scholen gericht. De ,.V Grondwet is nu niet kinderen en ouders tot steun, maar een 'be- |jj| moeijeernietmee'-bord." „Daar ben ik wel klaar mee. We betalen er met z'n allen voor. We hebben demo cratisch bepaald dat on derwijs over homoseksu aliteit, over de gelijkheid I van man en vrouw en de Tweede Wereldoorlog on derdeel zijn van onze kern doelen. Ik zeg: leg het nu vast in de belangrijkste wet die we heb ben. Het moet afgelopen zijn de Grondwet als smoes te gebruiken om kinderen niet te geven waar ze recht op hebben." De 'grootste zonde in de islam', noemt een van de volgers van ac teur Nasrdin Dchar zijn actie op In- stagram. Een ander raadt hem aan 'op te kankeren'. „Je bent 40 jaar en je bidt niet eens, kk hond." Heeft Dchar een moord gepleegd? Een pornografische afbeelding van de profeet Mohammed gepubli ceerd? Nee, de Rotterdammer tuigde zijn kerstboom op en plaatste een foto daarvan op Insta- gram. Het aantal reacties was dermate groot, dat hij zich genoodzaakt voelde tekst en uitleg te geven. Hij vertelt dat hij zich moslim voelt, maar ook 'liefde voor de kerstperi ode' voelt. „Ik neem al jaren een kerstboom. Want voor mij staat het los van religie." De reacties zijn niet alleen nega tief. Er is ook veel steun, niet in de laatste plaats van andere moslims. Want hoewel de haatmail het meest in het oog springt, is Dchar absoluut niet de enige islamitische kerstboomzetter. Cijfers zijn er voor zover bekend niet, maar zowel de Turks-Neder landse publicist Enis Odaci als Said Bouharrou, vicevoorzitter van de Raad van Marokkaanse Moskeeën, zien dat steeds meer moslims in Nederland een kerstboom zetten. Zelf hebben ze er ook allebei één in de huiskamer staan. Integratie Dat zo'n boom met ballen en licht jes botst met religie, bestrijdt Bou harrou. „Niet alle moslims zullen behoefte hebben om iets aan kerst te doen, maar het is een misvatting dat de kerstboom een religieus symbool is. Hij staat voor gezellig heid. En het is een teken van inte gratie als moslims hem in de huis kamer hebben staan." Volgens Odaci kan de islam prima uit de voeten met het kerstfeest. Je zus komt namelijk ook in de koran voor. Daar is hij alleen niet de zoon van God, zoals in de bijbel, maar een profeet. De geboortedag van een profeet vieren, dat kan best, vindt hij. „De orthodoxe stroming keurt het vieren af, maar de meer derheid van de moslims ziet kerst als een feest van licht." Vooral jongere moslims halen een boom in huis. Odaci: „De eerste generatie had heel sterk de eigen tradities. Later maakten immigran ten op hun werk kennis met het kerstfeest, kerstbomen en het kerstpakket. En de nieuwste gene ratie krijgt het vanaf de kindertijd mee, die weten niet anders." woensdag 12 december 2018 GO 'Maak Grondwet geen smoes Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Lodewijk Asscher Bent u tegen bijzonder onderwijs? Als alle scholen openbaar worden, creëer je wel het gelijke speelveld waar u naar streeft. U impliceert dat het onderwijs beter is op de school die selectie ver toelaat. Lijkt uw voorstel niet kans loos met twee christelijke partijen in het kabinet? U probeert het weer met de ac ceptatieplicht, nu in de Grond wet zelfs. Dat treft vooral de hO IO MARCO Dt bWAR I reformatorische en islamitische scholen, de orthodoxe dus. Wilt u daar vanaf? PvdA en VVD wilden dat in Rutte II regelen, maar het staat nu niet in het regeerakkoord. Uwi I vasl h mo I U wilt ook op alle scholen vastleggen dat er lesgegeven moet worden over gelijke be handeling en mensenrech ten. Wat als scholen dat niet willen vanwege hun grondslag? Nasrdin Dchar (foto) kreeg ver velende berichten toen hij een foto van zijn kerstboom op Insta- gram zette, maar hij is zeker niet de enige moslim die in december extra sfeerlicht in huis haalt. Sterker: het zijn er steeds meer. Sander van Mersbergen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7