Geruchten over coup tegen May groeien WlOICE 5 De brexit, en daarna Goedgekeurd 1 Afgewezen Wijzigingen da, maar ook naar het gemarchan deer met Europese afspraken. De brexit komt hier direct uit voort, maar ook de houding van landen als Polen, Hongarije en Roemenië. De machthebbers daar lappen in meerdere of mindere mate Europese en democratische regels aan hun laars en doen kri tiek af met het mantra 'waar be moeien jullie je mee?' De ruzies daarover in het Europees parle ment zijn soms op het gênante af, parlementariërs uit West en Oost halen het bloed onder eikaars na gels vandaan. Intussen wordt in Warschau, Boedapest en Boekarest de rechterlijke macht uitgehold, de pers gebreideld en de oppositie het leven zuur gemaakt. In Italië probeert de nieuwe po pulistische regering te doen wat ze heeft beloofd: een basisinkomen voor de werklozen, minder belas tingen, een lagere pensioenleef tijd. Maar dat kost heel veel geld. Andere EU-landen steigeren: dit was niet de afspraak. Hier liggen de breuklijnen grofweg tussen Noord en Zuid, rijk en arm. Ook hier schuurt het. Niet vrolijk Dit is geen vrolijk verhaal, maar het is wel zoals het op dit moment is. Vijfjaar geleden hadden we dit niet kunnen voorzien, en hoe Eu ropa er over vijf jaar uitziet is ge huld in nevelen. Hoe zal het met de Britten zijn? Wie staat er aan het roer in Duitsland? Wie komen er na de Gele Hesjes? Zijn Hon garije en Polen een beetje bijge draaid? Welke oplossing hebben we gevonden voor de migranten? En in Nederland? Daar gaat het na al het bovenstaande nog best goed. we niet eens geld hebben om vol doende eten en kleding te kopen? Hoe kan het dat bedrijven miljar den verdienen, maar toch fabrie ken sluiten? Hoe kan het dat het oosten van Duitsland/zuiden van België mijlenver achterligt op het westen van Duitsland/noorden van België? Hoe kan het dat hier al die Polen en Roemenen en Bulga ren zomaar binnenkomen met hun goedkope arbeid? Omdat de antwoorden daarop niet simpel zijn, is het makkelijk en verleidelijk om iets groots en on grijpbaars de schuld te geven. 'De macht' bijvoorbeeld, of'de elite', maar ook 'de Europese Unie'. De tendens is om je terug te trekken in het veilige en vertrouwde, in het eigene. Weg met al die contro le en regeltjes, we maken zelf wel uit wat goed voor ons is. Kijk naar de voortdurende roep om referen- De tendens is: trek je terug in het eigene, het vertrouwde. Weg met alle regeltjes, we maken het zelf wel uit De missie van May is dan ook zo goed als onmogelijk: ze moet de scheidingsdeal zo ingrijpend aan passen dat de conservatieve brexi- teers én gedoogpartner DUP zich weer achter haar scharen. De EU veegde die hoop direct van tafel: over het akkoord wordt niet meer onderhandeld. Het beste waar ze op kan hopen is dat de EU haar tege moetkomt door wat niet-juridisch bindende toezeggingen te doen. Maar dat zal niet genoeg zijn om alle rebellen in eigen gelederen te overtuigen. De frustratie onder Britse politici is groot: hoe heeft het zo ver kun nen komen? Waarom liet May zich zo verrassen? Wat denkt ze nog De schuld ligt volledig bij de regering en in het bijzonder bij premier May voor elkaar te krijgen bij de EU die zo eensgezind blijkt in de onder handeling? En het belangrijkste: hoe denkt ze in 's hemelsnaam haar deal nog door het parlement te krij gen? Schamper May's geloofwaardigheid in eigen land is verdwenen. Toen een woordvoerder van Downing Street gisteren bekendmaakte dat de nieuwe stemming over de deal voor 2t januari plaatsvindt, werd er schamper gereageerd: eerst zien, dan geloven. Nadat May maandag op het laat ste moment de brexitstemming uitstelde, vertrouwen veel partijge noten haar niet meer: ze had im- mers keer op keer beloofd de stemming niet te cancelen. De ge ruchten over een aanstaande lei- derschapscoup nemen toe. Ook bij de oppositie is de frustratie groot: „Als ons land eindigt met een No Deal-brexit, dan liggen de schuld en verantwoordelijkheid volledig bij de regering en in het bijzonder bij de premier", zei La- bourparlementariër Angela Smith. Met het uitstel zijn veel politici bang dat ze door tijdnood worden gedwongen May's deal goed te keu ren, om het No Deal-doemscenario te ontlopen. woensdag 12 december 2018 GO piept, schuurt en wringt Het Britse parlement stemt over het verlaten van de Europese Unie Parlement stemt in met de brexitdeal Het Europese Parlement stemt in Raad v/d Europese Unie stemt in Brexitdeal: Groot- Brittannië verlaat de EU per 29 maart 2019 Transitieperiode tot december 2020 De regering moet binnen 21 dagen met een actieplan komen Mogelijke opties l Deal on- Deal aan- Deal de gewijzigd gepast* prullen bak in Parlement vraagt eventueel goedkeuring van het volk Het parlement stemt Brexit Brexit Wetgeving uitge gean aangepast steld nuleerd Nieuw referen dum Mogelijke uitkomsten Groot-Britannië uit EU zonder akkoord Britten blijven in de EU Deal goed gekeurd 1212181 BRONNEN: AFP, CHAMBRE DES COMMUNES, INSTITUTE FOR GOVERNMENT 'Opnieuw onderhandelen over verplichtingen EU Theresa May's tour langs Euro pese regeringsleiders wordt in eigen land met vertwijfeling ge volgd. Er is één ding waar bijna alle partijen, en het volk, het wel over eens zijn: May en haar re gering maken er een potje van. Suse van Kleef Londen - Angela Smith, Labour «rexit vote whifu at 0n topplea herpM jjf'h c°Hd have .^aticciiobditi Cedinto 'ast-ditch tourTf0^ and a saJ"age her deal sar KjU«n De verwachtingen zijn in de media niet hooggespannen. FOTO THE DAILYMAIL Bekijk op de site bij /video de ontmoeting tussen de premiers Rutte en May.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5