Met bolderman.nl naar Kroatië bolclErman.nl 4 Doe even een stapje terug en kijk naar Europa. Er wordt geruzied, gescholden en gevochten. Het lijkt wel alsof helemaal niks meer gaat zoals het was. Wat is er toch aan de hand? BREXIT EUROPA IN PROBLEMEN De Britse premier Theresa May maakte gisteren een ronde langs Europese hoofdsteden om haar brexitdeal te redden. Zij begon met een werkontbijt met premier Mark Rutte op het Catshuis in Den Haag. May wil van de EU 'extra garanties' om het kritische Britse parlement te overtuigen ak koord te gaan met de brexitdeal. Dat ze haar tournee begon bij Rutte, is geen toeval. Van alle EU- landen is Nederland een van de grootste pleitbezorgers om hoe dan ook tot een akkoord te komen. „Alles beter dan géén akkoord", zei Rutte onlangs nog. Nederland drijft veel handel met het Ver enigd Koninkrijk. Een harde brexit kost Nederland miljarden euro's, en dan staan er 20.000 banen op de tocht, rekende het Centraal Planbureau (CPB) voor. May hoopt haar zin te krijgen tijdens een top van regeringslei ders eind deze week. Donald Tusk, voorzitter van de Europese Raad, zei vooraf nog dat er niet opnieuw te onderhandelen valt over het brexitakkoord. Maar hij en andere Europese leiders lijken wel gene gen om May tegemoet te komen met een extra verklaring over wat er in het akkoord staat. Heikel punt voor de Britten is de grens tussen Ierland en Noord-Ier- land. Die moet open blijven, al is nog onbekend hoe dat in de prak tijk moet. Afgesproken is dat het Verenigd Koninkrijk (deels) in de Europese douane-unie blijft als eind 2020 nog geen oplossing voor dit probleem is gevonden. Het t Europa lijkt bereid tot extra verklaring bij het brexitakkoord Britse parlement wil dat niet. May hoopt haar parlement gerust te stellen met een garantie van de EU dat die noodprocedure alleen in het uiterste geval wordt ingezet en dan alleen tijdelijk. Toeval of niet, uitgerekend Rutte gaf die garantie afgelopen vrijdag al. Ook dat verklaart Mays bezoek aan het Catshuis, gisteren. Bovendien heeft Rutte ervaring met inlegvelletjes bij internatio nale akkoorden. Eerder deed hij dat bij het Oekraïneverdrag, en nu met het Migratiepact, in de hoop tegenstanders gerust te stellen. .u, regeringscrisis. Partijen die al meer dan vier jaar met elkaar aan het regeren zijn, vechten elkaar de tent uit vanwege een migratie pact dat niet bindend is. We zien het in Frankrijk, waar honderdduizenden mensen die simpelweg geen geld meer heb ben om normaal te leven, een geel hesje hebben aangetrokken. President Emmanuel Macron doet schoorvoetend wat toezeg gingen. En in het Verenigd Koninkrijk dan, waar de bevolking met een nipte meerderheid heeft besloten om de Europese Unie vaarwel te zeggen. Sinds dat referendum, op 23 juni 2016, verkeren de eilanden in een permanente staat van chaos en onzekerheid. Het moest anders, maar hoe precies, daar had niemand goed over nage dacht. Nu is iedereen boos op el kaar: de oppositie en de regering (hoor het hoongelach in het par lement), de Remainers en de Lea- vers, de conservatieven onder ling, de Noord-Ieren en de Schot ten. Op 29 maart vertrekken de Britten uit de EU, maar niemand die weet hoe dat zal gaan. Nieuw tijdperk In Duitsland maken ze zich op voor een nieuw tijdperk. Angela Merkel is uiterlijk in 2021 geen bondskanselier meer, de geves tigde partijen (CDU, CSU, SPD) hebben het enorm moeilijk, de boze partij (AfD) verovert steeds meer terrein. Net als in Frankrijk, België en het Verenigd Konink- rijk zijn migranten en vluchtelin gen het grote probleem. Ze zijn met te veel, zo klinkt het, ze pik ken onze banen in, ze brengen terreur mee. Maar het is niet het enige probleem. Met name in de Noord-Euro- pese landen borrelt het ongenoe gen over de sociale ongelijkheid en het gevoel niet gehoord te worden. Hoe kan het nou dat de benzineprijs verhoogd wordt als pnieuw alarm in Frankrijk. Scholieren waarschuwen voor een Zwarte Dins dag, ze willen 'massaal' (zegt de organisatie) de straat op vanwege hervormingen in het onderwijs. Vorige week werd in de buurt van Toulouse een school in brand gestoken, dus de politie staat maar weer paraat. En dan afgelopen zaterdagna middag in Brussel. Het miezert, het is koud, en onderaan de trap van metrostation Naamsepoort hoor je al dat het mis is. Boven, op de Guldenvlieslaan, rennen Gele Hesjes, schreeuwen politieagen ten, loeien de sirenes en piepen de banden. Er branden deze keer geen auto's, maar dat had zomaar gekund. Het zijn de beelden en geluiden van de laatste weken, of eigenlijk van de laatste jaren. Beelden en geluiden van boze mensen en on machtig gezag. Of andersom: het hangt maar af van je perspectief. We hebben het niet eens altijd in de gaten, het nieuws volgt zich in razend tempo op; er is soms bijna geen tijd om adem te halen. Maar waar je ook kijkt, naar noord, zuid, oost of west: Europa kraakt en piept in haar voegen. We zien het in België, waar te midden van de rellen de politici ook nog eens bezig zijn met een 399,- 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 12 dagen Werelderfgoed Adriatische kust 15 dagen Byzantijnse rondreis 10 dagen Istrië en Slovenië, Umagall-inclusive woensdag 12 december 2018 GO May snakt naar inlegvel Rutte Samen in de ochtend een Hol landse hammetje eten: May begon haar Europese tour giste ren in Den Haag, hengelend naar steun van premier Rutte. Hans van Soest Den Haag Europa kraakt De premiers May en Rutte: ontmoeting in Den Haag. foto reuters Mark van Assen Brussel 10 dagen Istrië, Opatija/ Pittoresk Vrsar, Istrië 10/12 dagen Eilanden en kust van Dalmatië/ RR Dalmatische kust I EXCURSIEREIS I WERELDERFGOED ■UT' VrtrLbM v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4