DE JAARWISSELING I 5 ANOUK PATTIPEILOHIJ Het was een onwerkelijke aanblik die de dijk bij Nieuw- en Sint Joosland bood op de vroege ochtend van vrijdag 16 maart. Een onafgebroken rij van honderden boompjes, één voor één geknakt. Trieste aanblik Hk? 'Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen.' Morgen AnnelienvanHemert ver een lengte van twee kilometer waren 447 jonge I boompjes moed- willig kapotge maakt: 410 popu lieren en 37 eiken. Het was uitgerekend in de nacht na de Nationale Boomfeestdag gebeurd en uitgerekend langs de Boomdijk. De dader(s) had(den) wel een enorme hekel aan bomen om zo'n spoor van vernieling te trekken. Het moet uren gekost hebben dit in het donker voor elkaar te krijgen. Alleen aan het begin van de dijk en bij de in ritten van de enkele woningen en boerderijen onderbraken onbescha digde boompjes het spoor van vanda lisme. Uitzonderlijk Anouk Pattipeilohij schrok heel erg toen ze de schaal van de vernielingen zag. Als boswachter van Staatsbosbe heer heeft ze normaal gesproken Zeeuws-Vlaanderen als werkgebied, maar ze verving die ochtend een col lega op Walcheren die vakantie had. Ze wist niet wat ze zag toen ze over de dijk reed. „Dit was echt uitzon derlijk. Zoiets had ik nog nooit mee gemaakt. Je hebt wel eens dat een of twee boompjes zijn geknakt. Maar zoiets verwacht je niet." Dat iemand zo doelbewust bezig is geweest om honderden boompjes kapot te maken is voor boswachter Pattipeilohij 'niet te bevatten'. „We hadden ze net ingesmeerd met een middel met een vieze smaak om te voorkomen dat ze door wild of scha pen zouden worden aangevreten. Maar dat spul helpt helaas niet tegen de mensen die dit hebben gedaan", vertelde ze. Instabiel De dubbele rij populieren aan de dorpszijde van de dijk waren een paar weken daarvoor door Staatsbos beheer geplant. Aan de andere kant van de dijk waren eikjes in het talud gepoot. De jonge boompjes vervin gen de oude hoge populieren die in 2017 werden gerooid omdat ze insta biel waren geworden. Van verreweg de meeste boompjes is weinig meer over. Over een af stand van honderden meters staan alleen nog de houten steunpalen met in de wind wapperende zwarte boombanden, die niets meer hebben om vast te houden. Rouwbanden r voor de geknakte, dode boompjes. Sommige boompjes hebben de aanslag min of meer overleefd. De eikjes zijn weer uitgelopen, net als een paar populieren. Maar ze zijn verminkt. Een fraaie rechte stam zul len ze nooit meer krijgen. Staatsbos beheer gaat volgende maand nieuwe populieren en eiken planten. De ziel togende exemplaren worden ook vervangen. „We hebben gekeken hoe die zich zouden ontwikkelen. Maar de boompjes zijn te veel beschadigd om te laten staan", legt boswachter Karei Leeftink uit. Allure Voordat de oude populieren waren gerooid, had de Boomdijk het aan zien van een laan. De nieuwe aan plant had de dijk op den duur die al lure teruggeven. De boompjes moe ten daarom dezelfde lengte en leef tijd hebben. In januari volgt dus een tweede poging. Natuurlijk werd gepoogd er ach ter te komen wie de vernieling van al die jonge aanplant op zijn gewe ten had. Maar omwonenden hadden niets gezien, leerde een rondvraag. Mensen die vanuit hun woning aan de rand van Nieuwland uitzicht hebben over de dijk hadden niets bijzonders opgemerkt, terwijl de vandaal of vandalen toch urenlang met zaklampen over het dijktalud hebben gestruind. Het raadsel van de geknakte bomen van de Boom dijk is nooit opgelost, de dader(s) nooit gevonden. woensdag 12 december 2018 E?E Rouwbanden aan geknakte boompjes Theo Giele Nieuw- en Sint Joosland Boomdijk. Vandalen sloopten op 16 maart honderden net aangeplante boompjes op de Boomdijk in Nieuw en Sint Joosland. Boswachter Anouk Pattipeilohij kan niet bevatten waarom ie mand zoveel boomp jes zou vernielen. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37