Zwemploeg laat goud liggen 27 HOCKEY WK MANNEN De tussenronde van het WK hockey mocht niet aanvoelen als tussendoortje, maar was dat uiteindelijk wel. Oranje won van Canada (5-0), mede dankzij twee jonkies. „Hier droomde ik van." De rit van het Mayfair Lagoon Re- sort naar het Kalinga Hockey Sta dium duurt een minuutje of tien, of er moet een koe aan de wandel zijn. In het korte tochtje komen alle cli chés over India voorbij. Non-stop toeterende tuktuks en brommers, tjokvolle bussen zonder ramen, lange rijen voor de éénpitsrestau- rantjes in de openlucht. Grote muurschilderingen van hockeyers, afgebeeld als krijgers. Maar ook de armoede, bedelende kinderen on der een brug. „Je kijkt je ogen uit", zegt Thijs van Dam (21). Lars Balk (22): „Ik ben dit land steeds meer gaan waarderen." Beide WK-debutanten kwamen gisteren tot scoren in de achtste fi nale tegen Canada (5-0), aanvaller Van Dam zelfs twee keer. Voor het eerst gingen de vuurpijlen, afgesto ken na elk doelpunt, voor hen de (toch al mistige) lucht in. „Ik scoor zelden, nooit gedacht dat ik 'm er hier in zou prikken", aldus verdedi ger Balk. „Hij viel prompt twee keer voor mijn stick", lacht Van Dam. Als de teambus onder politiebe geleiding over de drukke door gaande weg in Bhubaneswar rijdt, heeft Balk bij voorkeur een plekje aan het raam. Dan kan hij zich blij ven verbazen. „Hoe we hier worden ontvangen, is ongekend. Ze komen met vier of vijf man op één scooter WKHOCKEY Achtste finales Kwartfinales naast je rijden, druk zwaaiend. Nie mand kijkt voor zich, levensgevaar lijk. Maar daaruit blijkt hoe hockey- gek ze hier zijn. Die atmosfeer in het stadion, je droomt er als jon getje van om dat eens mee te mo gen maken." Van Dam zegt elk duel een kick te krijgen van de volle tribunes. „Oké, je moet hier goed op je gezondheid letten, voorzichtig zijn met eten. En buiten het hotel is niets te beleven. Maar een WK mogen spelen in In dia heeft echt iets speciaals." Op Balk maakte het bezoek aan het Kalinga Institute of Social Sciences vorige week grote indruk. Op de campus wordt aan de aller armste kinderen uit de regio gratis onderwijs, eten en onderdak gebo den. „Er zaten 10.000 kinderen in een grote zaal, speciaal voor ons, netjes in rijtjes. We zagen hoe in de keuken het eten werd klaargemaakt in pannen van twee bij twee meter. De kinderen aten vanaf een bordje op schoot. Ik wist al dat we het in Nederland goed hebben, maar dat besef groeit steeds meer. En dan te bedenken dat iedereen hier zo lief is." Geen problemen Van Dam en Balk konden gisteren probleemloos over hun ervaringen in India vertellen, want de wed strijd tegen Canada leverde zoals verwacht geen problemen op. De nummer 11 van de wereldranglijst kon de stroom Oranje-aanvallen een kwartiertje afstoppen, daarna was het gebeurd. Nederland kon zo vertrouwen opdoen voor het tref fen met het gastland, morgenmid dag. Een tegenstander van een an der kaliber, zeker met 15.000 ontke tende Indiërs op de tribune. Het geblesseerd uitvallen van de fensieleider Sander de Wijn was wel een streep door de rekening. Met tranen in de ogen verliet hij het veld. De exacte diagnose was gisteren nog niet bekend, maar Balk vreest het ergste. „Ik zag hem net met een ijszak op zijn hamstrings op de bank zitten. Geen goed teken. Het is altijd klote als iemand ge blesseerd raakt, maar ik heb er ver trouwen in dat we het als team kunnen opvangen." Na een aarzelende start van Kim Busch (53,19) volgde een formida bele inhaalrace van Femke Heems kerk (50,93), die Nederland van de vierde naar de koppositie loodste. De aflossingsploeg leek de wereld titel niet meer te kunnen ontgaan. Derde zwemster Maaike de Waard kon het tempo echter niet volhou den en stortte op het einde in (53,i3)- Hierna moest slotzwemster Ranomi Kromowidjojo 0,87 secon den zien goed te maken. 'Kromo' zwom met 50,77 weliswaar veruit de snelste tijd van het veld, maar het was niet voldoende voor goud. Nederland bleef op 0,24 seconden steken van winnaar Verenigde Sta ten. Ondanks dat ze haar Ameri kaanse concurrente niet meer kon bijhalen, toonde Kromowidjojo zich tevreden. „Het was heel span nend. Ik ben supertrots op dit team. Ondanks het wegvallen van onze vierde zwemster Kira Toussaint, hebben we met Maaike bijna de Amerikanen verslagen." Ook was de vrijeslagspecialiste tevreden over haar eigen optreden. „De kop is eraf. Dit smaakt naar meer." De Waard gaf toe dat ze het op het laatste stuk zwaar had. „Ik be gon iets te enthousiast en dat merkte ik in de laatste baan." Met 3.26,53 is Nederland wereldrecord houder op dit nummer. Heemskerk Eerder op de dag ging Heemskerk als een van de favorieten van start op de 200 meter vrije slag, maar ze moest genoegen nemen met brons. Met haar tijd van 1.52,36 kon ze niet tippen aan de 18-jarige Ariarne Tit- mus uit Australië, die won in 1.51,38. De Amerikaanse Mallory Comer- ford pakte zilver in 1.51,81. Heems kerk toonde zich na afloop oprecht tevreden. „Ik ben superblij met brons, echt waar", zei ze bij de NOS. UITSLAGEN woensdag 12 december 2018 GO Vuurpijlen voor jonkies Rik Spekenbrink Bhubaneswar Thijs van Dam (links) en Lars Balk hadden een groot aandeel in de overwin ning op Ca nada. Gisteren Nederland - Canada 5-0 16. Balk 1 -0, 20. Kemperman 2-0, 40. Van Dam 3-0, 41Brinkman 4-0, 58. Van Dam 5-0. België - Pakistan 5-0 Vandaag Argentinië - Engeland Australië - Frankrijk Morgen Duitsland - België 14.30 uur: India - Nederland (tv: NPO 1) HANGZHOU Zilver en brons was de oogst voor Nederland op de eerste dag van de WK kortebaan- zwemmen in China. Op zich een prima start, maar er had meer in gezeten voor de Nederlandse zwemploeg. Zeker voor de esta fettevrouwen op de 4x100 meter vrije slag. Ranomi Kromowidjojo: „Dit smaakt naar meer." fotoap ZWEMMEN WK kortebaan, Hangzhou Vrouwen 4 x 100 meter vrij: 1. Verenigde Staten (Smiliga, Neal, Comerford, Dahlia) 3.27,78, 2. Nederland (Busch, Heemskerk, De Waard, Kromowidjojo) 3.28,02,3. China (Zhu, Yang, Liu, Wang) 3.30,92. 200 meter vrij: 1. Titmus (Aus) 1.51,38, 2. Comerford (VS) 1.51,81,3. Heemskerk (Ned) 1.52,36. 400 meter wissel: 1. Hosszu (Hon) 4.21.40.2. Margalis (VS) 4.25,84,3. Lesaf- fre (Fra) 4.27,31. Mannen 4 x 100 meter vrij: 1. Verenigde Staten (Dressel, Pieroni, Chadwick, Held) 3.03,03 (wereldrecord), 2. Rusland (Grinev, Fesi- kov, Morozov, Kolesnikov) 3.03,11 (Euro pees record), 3. Brazilië (Santana, Chierig- hini, Cielo Filho, Correia) 3.05,15. 200 meter vlinder: 1. Seto (Jap) 1.48,24 (wereldrecord), 2. Le Clos (ZA) 1.48.32.3. Li Zhuhao (Chn) 1.50,39. 400 meter vrij: 1. Rapsys (Lit) 3.34,01, 2. Christiansen (Noo) 3.36,64,3. Detti (Ita) 3.37,54. 200 meter wissel: 1. Wang Shun (Chi) 1.51,01,2. Prenot (VS) 1.52,69,3. Fujimori (Jap) 1.52,73.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27